КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-25976/08 Головуючий у І інстанції Добрянська Я.І.
Суддя-доповідач Коротких А.Ю.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2009 року Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого – судді Коротких А.Ю.,
суддів Глущенко Я.Б.,
Мельничука В.П.,
при секретарі Дакал В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу представника Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 травня 2008 року у справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В :
У лютому 2008 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0001081501/0 від 29.08.2007 року.
В ході судового розгляду справи позивачем було надано заяву про уточнення позовних вимог та доповнено адміністративний позов вимогами про скасування податкових повідомлень-рішень № 00010815101/1 від 26.09.2007 року, № 0001081501/2 від 07.12.2007 року, та № 0001081501/3 від 05.02.2008 року.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач безпідставно застосував штрафні санкції в порядку, визначеному пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у зв’язку з пропуском строку сплати рентної плати за нафту, оскільки «рентна плата» не відноситься до загальнообов'язкових податків та зборів.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 травня 2008 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції всебічно, повно та об’єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини, яким та наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову.
Колегією суддів встановлено, що 14.08.2007 року відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку позивача з питань своєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по рентній платі за нафту за травень 2007 року, за наслідками якої складено акт № 64/15/30019775 від 14.08.2007 року.
Вказаним актом перевірки встановлено порушення позивачем пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на підставі чого відповідач, керуючись пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 названого закону, виніс податкове повідомлення-рішення № 0001081501/0 від 29.08.2007 року, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 57 682,39 грн. за порушення граничних термінів сплати узгоджених сум податкових зобов’язань з рентної плати за нафту.
За наслідками оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку, відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення № 00010815101/1 від 26.09.2007 року, № 0001081501/2 від 07.12.2007 року та № 0001081501/3 від 05.02.2008 року, а податкове повідомлення-рішення № 0001081501/0 від 29.08.2007 року залишено без змін.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Стаття 1 вказаного закону визначає, що штрафна санкція (штраф) – плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Частиною 3 розділу II«Прикінцеві положення» Закону України від 30.11.2006 року № 398-У «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» встановлено, що у 2007 році суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток вуглеводневої сировини, а саме природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) та газового конденсату і нафти на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, вносять у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, до Державного бюджету України рентну плату за нафту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року № 256, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 січня 2005 року № 59, із змінами та доповненнями, затверджено «Порядок обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат» (далі – Порядок № 256).
Згідно з пунктами 6, 7 Порядку № 256, податкові розрахунки рентної плати складаються платниками за звітний (податковий) період і подаються органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (податковим) періодом. Податковий розрахунок рентної плати подається за формою, що затверджується Державною податковою адміністрацією України.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 256, відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність внесення до Державного бюджету України рентної плати та своєчасність подання її податкового розрахунку органам державної податкової служби несуть платники податків відповідно до законодавства.
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю, - протягом 20 календарних днів, наступних, за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податковий борг (недоїмка) – це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 названого Закону передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах, зокрема, при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобов'язань, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, відповідач, застосовуючи до позивача штрафні санкції на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за порушення граничних термінів сплати узгоджених сум податкових зобов’язань з рентної плати за нафту, діяв у межах наданих йому повноважень та у спосіб, визначний спеціальним законом з питань оподаткування.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог та доходить висновку про необхідність залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції – без змін.
Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд –
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу представника Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» – залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 травня 2008 року – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлений 31 серпня 2009 року.
Головуючий суддя
Судді: