ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2009 року Справа № 2а-3023/09/2370
15 год. 40 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Гаращенка В.В.,
при секретарі - Бондар Т.П.
за участю:
прокурора: Алексєєнка Б.М.
представника позивача: Білоус В.Ю. - за довіреністю;
представника відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкаси до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення 2726388,55 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2726388, 55 грн. за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Позивач стверджує, що за результатами позапланової документальної перевірки відповідача за період його діяльності з 01.07.2005 року по 30.09.2006 року виявлено порушення п. 1 Інструкції із заповнення «Звіту про використання РРО та книг обліку РО» за формою №ЗВР-1, звіт за формою №ЗВР-1, а саме, сума готівкових коштів, що відображені відповідачем у звітах про використання реєстраторів розрахункових операцій за липень-серпень 2005 року значно нижча від сум фактично отриманих готівкових коштів. Невідповідність між даними звітів РРО та даними банківських виписок складає 545277,71 грн.
Таким чином, відповідачем не проведено через РРО готівкові кошти на суму 545277,71 грн., які було інкасовано та здано відповідачем на розрахунковий рахунок, як торгівельна виручка від продажу товарів, що є порушенням п.1 ст. 3 Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі - «Закон № 265/95-ВР»).
Прокурор вступив в справу на підставі ст. 121 Конституції України та ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.
Відповідач, в судове засідання не з'явилась, представника не направила, про причини неявки не повідомила, хоча належним чином повідомлена про час, дату та місце судового розгляду справи, проте, подала заперечення на позовну заяву, яким позовні вимоги не визнає з мотивів викладених в запереченні.
Заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до такого висновку.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець 28 серпня 1997 року, про що виконавчим комітетом Придніпровської районної ради м. Черкаси зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № НОМЕР_1.
Законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-XII (далі - «Закон № 509-XII»).
Статтею 11 Закону № 509-XII визначені права органів державної податкової служби, одним з яких є право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);
Згідно ч. 7 ст. 11-1 Закону № 509-XII позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Відповідно до вимог вказаного Закону, за період з 26 по 27 березня 2007 року працівниками позивача проведена позапланова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності відповідача, в зв'язку з розглядом матеріалів справи по скаргах ОСОБА_1 на податкові повідомлення-рішення, що були прийняті на підставі акту №270/17-2111 від 31.01.2007 року.
За результатами перевірки складено акт від 27 березня 2007 року за №1266/17-2111.
Згідно даних вказаного акта відповідач здійснює підприємницьку діяльність у сфері оптової та роздрібної торгівлі продуктами харчування за готівкові кошти з використанням реєстраторів розрахункових операцій «DATEKS 500Т» та «Мрія-301 МТМ» та за безготівковими розрахунками.
Перевіркою встановлено, що на розрахунковий рахунок відповідача, відкритий в Черкаській ОД «Райффайзен банк Аваль» в липні - серпні 2005 року надійшла торгівельна виручка від продажу товарів на загальну суму 785961,43 грн. (з ПДВ), в тому числі інкасована торгівельна виручка на суму 633768, 93 грн. (з ПДВ).
В той же час, перевіркою встановлено, що вказана сума перевищує суму готівкових коштів, відображених відповідачем у звітах про використання реєстраторів розрахункових операцій та книгах обліку РРО за липень-серпень 2005 року на суму 545277,71 грн.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. №614 затверджений порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за №108/5299.
Даний порядок розроблений на виконання вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", поширюється на звітність, пов'язану із застосуванням суб'єктами підприємницької діяльності реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
На підставі порядку розроблена Інструкція із заповнення "Звіту про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)" за формою N ЗВР-1, відповідно до п. 1 якої звіт за формою №ЗВР-1 складається в розрізі всіх реєстраторів розрахункових операцій, що зареєстровані суб'єктами підприємницької діяльності, та в розрізі книг обліку розрахункових операцій, зареєстрованих на господарську одиницю, які використовувались протягом звітного місяця. Відповідачем не дотримано вищевказаних норм, оскілки сума готівкових коштів, що відображена відповідачем у звітах про використання реєстраторів розрахункових операцій за липень-серпень 2005 року значно нижча від сум фактичної отриманої готівки.
Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі - «Закон № 265/95-ВР»).
Стаття 2 Закону № 265/95-ВР визначає розрахункову операцію як приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видачу готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до пп. 1,2 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідальність за порушення вимог Закону № 265/95-ВР встановлена ст. 17 цього Закону.
Зокрема, згідно п. 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
На підставі зазначеної норми позивачем 04 квітня 2007 року прийнято рішення № 0001671702/1 яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 2726388,55 грн. (545277,71 грн. х 5 = 2726388,55 грн.)
Згідно статті 25 Закону № 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Проте, відповідач оскаржила в судовому порядку вказане податкове повідомлення-рішення, справа розглядалась судом першої та апеляційної інстанції та постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2009 року податкове повідомлення рішення №0001671702/1 від 04 квітня 2005 року про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій на суму 2726388,55 грн. визнано правомірним, а тому підлягає до виконання.
Приймаючи до уваги, що відповідач не сплатила штрафні (фінансові) санкції, суд вважає обґрунтованим право позивача вимагати стягнення застосованих до відповідача і не сплачених нею штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2726388,55 грн. та знаходить вимоги позивача такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (18000 Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 34503595) штрафну (фінансову) санкцію за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в сумі 2726388 (два мільйони сімсот двадцять шість тисяч триста вісімдесят вісім) грн. 55 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 08 липня 2009 року.
Суддя В.В. Гаращенко