Постанова № 4577364, 27.08.2009, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2009
Номер справи
2-а-6856/09/2170
Номер документу
4577364
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

u

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2009 р. 11 год. 30 хв.

Справа № 2-а-6856/09/2170  

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Кусик Г.С., за участю представників: від позивача -Малини С.В., від відповідача-Мудрякова В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

 Державної податкової інспекції у Білозерському районі Херсонської області

до Дар'ївської виправної колонії № 10

про стягнення податкової заборгованості,

встановив:

Державна податкова інспекція у Білозерському районі Херсонської області звернулась до суду з позовною заявою до підприємства Дар'ївська виправна колонія № 10 про стягнення заборгованості перед держбюджетом по податках та штрафних санкціях, застосованих за порушення законодавства про РРО та патентування, на загальну суму 347711 грн. 50 коп., який обліковується станом на 11.03.09. Представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти позову заперечує, мотивуючи тим, що, перерахувавши суми податку на додану вартість, земельного податку, транспортного податку позивач вважає виконаними свої зобов'язання зі сплати цих податків. Державний контролюючий орган, яким є позивач, не має повноважень змінювати цільове призначення коштів, у тому числі зі сплати податкових зобов'язань, перерахованих підприємством до бюджету держави. Наявність податкового боргу за попередні податкові періоди не може бути підставою для позбавлення права платника податків виконувати належним чином обов'язок зі сплати і поточних податкових зобов'язань. Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платником податків податкового боргу, серед таких заходів не має такого заходу, як зміна призначення платежу, визначеного платником податків. Також звертає увагу суду на пропущення строку давності для стягнення податкових боргів, який встановлений ст. 250 ГК України, ст. 15 Закону України № 2181-ІІІ.

Представник відповідача у судове засідання прибув, проти позову заперечує. Просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що податковою інспекцією пропущений строк позовної давності для звернення до адміністративного суду, передбачений ст. 99 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, окружний адміністративний суд встановив:

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Законом України "Про державну податкову службу в Україні". Підприємство Дар'ївська виправна колонія № 10 є юридичною особою та платником податків, але сплачує податки не в повному обсязі. Станом на 11.03.09 відповідач має борг по податку на додану вартість в сумі 228532 грн. 35 коп. основного боргу та 22874 грн. 78 коп. пені. Заборгованість підтверджується деклараціями з ПДВ за період січень 2008 року - січень 2009 року, самостійно поданими до податкової інспекції, актом державної податкової інспекції у Білозерському районі перевірки дотримання граничних строків сплати податків підприємства "ДВК - 10" №185/15-034/08680974 від 26.09.2007, податковими повідомленнями - рішеннями ДПІ у Білозерському районі від 26.09.2007 №0003121501/0 про застосування 69675,68 грн. штрафних санкцій, №0003131501/0 про застосування 1143,46 грн. штрафних санкцій на підставі пп. 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-111, карткою особового рахунку по податку на додану вартість, в якій нарахована пеня в сумі 22874 грн. 78 коп. згідно пп.16.1.2. п.16.1. ст.16 та пп. 16.4.1. п.16.1. ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Оскільки заборгованість підприємства перед бюджетом з податку на додану вартість станом на 05.03.2009р. в сумі 251407,13 грн.( 228532,35грн. недоїмки та 22874,78 грн. пені) підтверджується документально, суд стягує податковий борг в примусовому порядку. Посилання відповідача на пропущення строку давності для стягнення даного податку суд вважає необґрунтованим, оскільки у платника податків відсутнє право погашати податкові зобов'язання, що мають більш пізні граничні терміни сплати, за наявності в нього непогашених сум податкових зобов'язань з більш ранніми термінами сплати та накопичувати таким чином борг за період, що пройшов. Згідно з п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення. Зазначений механізм діє в автоматичному режимі і стосується усіх видів перерахувань, в тому числі сплати розстрочених сум. В картці особового рахунку позивача по податку на додану вартість вже рахувався податковий борг, всі наступні чергові платежі сум податкових зобов'язань зараховуються в автоматичному режимі в погашення податкового боргу, це передбачено Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справляння яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердж. наказом ДПА України № 276 від 18.07.05.

Позивач заявив вимогу про стягнення заборгованості із земельного податку, яка обліковується станом на 05.03.2009 в сумі 6996,95 грн., в тому числі: основного боргу - 6780,50 грн., та пені в сумі - 216,45 грн. Суд вважає позовні вимоги позивача в цій частині обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню. Працівниками державної податкової інспекції у Білозерському районі проведено перевірку дотримання граничних строків сплати податків підприємства "ДВК - 10", за результатами якої складено акт №185/15-034/08680974 від 26.09.2007. Під час перевірки встановлено порушення строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з земельного податку, чим порушено пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". На підставі пп. 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону №2181-ІІІ до підприємства застосовано штрафні санкції із земельного податку на загальну суму 6777,66 грн. податковим повідомленням -рішенням ДПІ у Білозерському районі від 26.09.2007 № 0003161501/0 в сумі 0,30 грн, № 0003141501/0 в сумі 6777,35 грн., № 0003151501/0 в сумі 0,01 грн. Суд звертає увагу, що вказані податкове повідомлення-рішення в адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувались та не скасовані у спосіб та відповідно до процедури, що регламентована статтями 5 та 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами". Тобто, сума зобов'язання визначена в податкових повідомленнях-рішеннях відповідно до статті 5 Закону № 2181-III є узгодженою та в зв'язку з несплатою до бюджету в строки визначені законодавством набула статусу податкового боргу. Строк для стягнення заборгованості, до якої входять несплачені штрафні санкції, в 1095 днів податковою інспекцією не пропущено. Посилання відповідача на необхідність застосування ст. 250 ГК України не приймаються до уваги, оскільки строки застосування адміністративно-господарських санкцій, установлені статтею 250 Господарського кодексу України, не поширюються на випадки накладення штрафних санкцій за порушення платником податків правил оподаткування у порядку, визначеному Законом України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Закон № 2181-ІІІ є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а також визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Також заборгованість підтверджується розрахунком по земельному податку № 210 від 23.01.2008 на суму 3998.50грн., відповідно до якого податкові зобов'язання з даного податку складають всього 3998.50грн. Згідно пп.16.1.2. п.16.1. ст.16 та пп. 16.4.1. п.16.1. ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 - III підприємству за несвоєчасну сплату сум податкових зобов'язань нарахована пеня в сумі 216,45 грн., що відображено в картці особового рахунку із земельного податку. З урахуванням проплат відповідача заборгованість перед бюджетом з земельного податку станом на 05.03.2009 складає 6996, 95 грн. (6780,50 грн. недоїмки та 216,45 грн. пені), яка підлягає примусовому стягненню.

Позивач просить стягнути з виправної колонії борг по транспортному податку в сумі 43473,94 грн., який обліковується станом на 05.03.2009 і складається із податкового боргу в сумі 40079,43 грн. та пені в сумі 3394,51 грн. В позові зазначено про те, що працівниками державної податкової інспекції у Білозерському районі проведено перевірку дотримання граничних строків сплати податків підприємства "ДВК - 10", за результатами якої складено акт №197/17-0-28 від 26.09.2007р. Під час перевірки встановлено порушення строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, чим порушено пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " №2181-ІІІ від 21.12.2000р. На підставі пп. 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону №2181-ІІІ до підприємства застосовано штрафні (фінансові ) санкції з транспортного податку на загальну суму 9395, 27 грн. податковим повідомленням - рішенням ДПІ у Білозерському районі від 27.09.2007р. № 0001761701/0 на суму 9395,27грн..

Також, підприємством до ДПІ подано розрахунки по транспортному податку, відповідно до яких податкові зобов'язання з даного податку складають 41663 грн., а саме: розрахунок № 902 від 26.02.2004р. на суму 12423 грн., розрахунок № 817 від 28.02.05 на суму 8976 грн., розрахунок № 1876 від 20.02.2006 на суму 9888 грн., розрахунок № 2151 від 27.02.2007 на суму 6148 грн., розрахунок № 2190 від 19.02.2008р. на суму 1058.00грн. У зв'язку з тим, що підприємством частина податкових зобов'язань сплачена, залишок боргу становить 40079,43 грн. Згідно пп. 16.1.2. п.16.1. ст.16 та пп. 16.4.1. п.16.1. ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" підприємству за несвоєчасну сплату сум податкових зобов'язань нарахована пеня в сумі 3394,51 грн, що підтверджується даними картки особового рахунку.

Суд вважає позовні вимоги про стягнення заборгованості по транспортному податку такими, що підлягають задоволенню частково в сумі 17094 грн. боргу та 1591 грн.50 коп. пені з урахуванням строку позовної давності передбаченого ст. 15 Закону № 2181-ІІІ. Податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. В даному випадку суд стягує заборгованість по податку, який узгоджено відповідачем шляхом подання розрахунків за 2006-2008 рр. в сумі 17094 грн., а саме: 9888 грн. за розрахунком № 1876, 6148 грн. за розрахунком № 2151, 1058 грн. за розрахунком № 2190. В стягненні податку за 2004-2005 рр. суд відмовляє за пропуском строку давності. Що стосується стягнення пені, то при її стягненні також застосовується строк позовної давності 1095 днів, стягується пеня нарахована в період 1095 днів до подання позову, в сумі 1591 грн. 50 коп. Пеня в сумі 170 грн. 82 коп. за 2009 рік не підтверджена документально, відсутній витяг з картки особового рахунку, тому в цій частині позов залишається без розгляду. В стягненні решти пені за період несвоєчасної сплати податку 2004-2005 рр. відмовляється.

Позовні вимоги ДПІ про стягнення штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки в сумі 45833 грн. 48 коп. задоволенню не підлягають, оскільки позивачем пропущений термін для їх стягнення, встановлений ст. 250 Господарського кодексу України. Штрафні санкції в сумі 23189 грн.. 42 коп. застосовано за висновками акту перевірки ДПІ від 16.02.2004 № 66/15-109 не за порушенням податкового законодавства, а за порушення приписів Постанови правління Національного банку України від 19.02.2001р. № 72 "Положення ведення касових операцій у національній валюті України" на підставі Указу Президента України "Про застосування штрафних фінансових санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 № 436. Крім того, позивач просить стягнути 20тис. грн. штрафу за порушення п. 2.10 ''Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", які виявили працівники Головного контрольно - ревізійного управлінням в Херсонській області при проведенні ревізії фінансово - господарської діяльності підприємства "ДВК - 10". Відповідач частково сплатив штрафні санкції, залишок боргу складає 41790,38грн. Також за карткою особового рахунку рахується пеня в сумі 4043,10 грн.

Даний штраф та пеня відносяться до адміністративно-господарських санкцій, загальні правила застосування яких визначено в главі 27 ГК України. Згідно зі ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня скоєння порушення цим суб'єктом. У разі виявлення посадовою особою державного органу закінчення однорічного строку з дня здійснення порушення штрафи за Законом про РРО не можуть бути застосовані. Норми Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", які передбачають 3-річний термін застосування штрафних санкцій, в даному випадку не застосовуються, оскільки цей закон регулює процедуру стягнення штрафів за заниження або несплату податкових зобов'язань. Позивачем пропущений строк, встановлений для звернення до суду з адміністративним позовом про стягнення штрафних санкцій за порушення норм обліку готівки. Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, строк обчислюється з дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав чи інтересів. Наслідком пропущення даного строку є відмова у задоволенні адміністративного позову, за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін (ст. 100 КАС України). Приймаючи до уваги викладене, а також клопотання відповідача про застосування наслідків пропуску строку давності, суд відмовляє у стягненні даного штрафу та пені.

Відповідно до п.5.2. статті 5 Закону України № 2181-ІІІ податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, яке повинно бути сплачено у встановлені строки. Також, відповідно до п.5.1. статті 5 Закону України № 2181 - III податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації вважається узгодженою сумою з дня подання такої декларації (розрахунку), яке повинно бути сплачено у встановлені строки. Так як узгоджена сума у визначені строки сплачена не була, ДПІ згідно п .6.2. статті 6 Закону України № 2182 - III виставила підприємству першу податкову вимогу № 1/23 від 08.10.2001р. на суму 2858,63 грн. (сума боргу на дату формування податкової вимоги), а також другу податкову вимогу № 2/91 від 1012.2001р. на суму 4323,50 грн.( сума боргу на дату формування податкової вимоги). В зв'язку з тим, що протягом 2001-2009 років податковий борг повністю не погашався, тому податкові вимоги виставлені в 2001р. не відкликались та нові вимоги не виставлялись.

З урахуванням викладеного, позов задовольняється частково в сумі 277089 грн.. 58 коп., яка складається з 228532 грн. 35 коп. заборгованості по ПДВ, 22874 грн. 78 коп. пені за несвоєчасну сплату ПДВ, 6780 грн. 50 коп. заборгованості із земельного податку та 216 грн. 45 коп. пені по земельному податку, 17094 грн. боргу по транспортному податку та 1591 грн. 50 коп. пені за несвоєчасну сплату транспортного податку.

Судові витрати по справі не стягуються. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Керуючись ст.ст. 94, 99, 100, п. 7 ч. 1 ст. 155, ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив :

 1. Позов задовольнити частково. Стягнути на користь Держави з підприємства Дар'ївської виправної колонії № 10 (75032 Херсонська область, Білозерський район, с. Дар'ївка, код ЄДРПОУ 08680974) :

 - 228532 грн. (двісті двадцять вісім тисяч п'ятсот тридцять дві гривні) 35 коп. заборгованості по податку на додану вартість, 22874 грн. (двадцять дві тисячі вісімсот сімдесят чотири гривні) 78 коп. пені за несвоєчасну сплату ПДВ - на р/р 31115029700016 код платежу 14010100 одержувач Державний бюджет , Банк УДК у Херсонській області, ОКПО 24103748 , МФО 852010;

- 6780 грн. (шість тисяч сімсот вісімдесят гривень) 50 коп. заборгованості із земельного податку та 216 грн. (двісті шістнадцять гривень) 45 коп. пені по земельному податку, на р/р 33210811700020 код платежу 13050100 одержувач Дар'ївська сільська рада, Банк УДК м. Херсон , ОКПО 24103748 , МФО 852010

- 17094 грн. (сімнадцять тисяч дев'яносто чотири гривні) боргу по транспортному податку та 1591 грн. (одну тисячу п'ятсот дев'яносто одну гривню) 50 коп. пені за несвоєчасну сплату транспортного податку - на р/рах 33213807700020 код платежу 12020100 одержувач Дар"ївська сільська рада , банк УДК м. Херсон, код ОКПО 24103748 МФО 852010.

2. Відмовити в задоволенні позовних вимог про стягнення 22985 грн. 43 коп. транспортного податку та 1632 грн. 19 коп. пені, 45833 грн. 48 коп. штрафних санкціях за порушення норм регулювання обігу готівки та 4043 грн. 10 коп. пені.

3. Залишити без розгляду позовні вимоги про стягнення 170 грн. 82 коп. пені за несвоєчасну сплату транспортного податку, яка була нарахована в 2009 році..

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 вересня 2009 р. .

Суддя Хом'якова В.В.