ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шалота К.В.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"25" червня 2015 р. Справа № 296/10519/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
ОСОБА_2,
при секретарі Волянській О.В. ,
за участю сторін:
позивача:ОСОБА_3
представника відповідача: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "24" квітня 2015 р. у справі за позовом Фізичної особи - підприємеця ОСОБА_3 до Житомирської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, треті особи: Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області , Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
18 листопада 2014 року фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернулася з адміністративним позовом до Житомирської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 24 квітня 2015 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Житомирської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо призначення і виплати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 допомоги з вагітності та пологів згідно листка непрацездатності АГЗ №951345 за період з 08.09.2014 р. по 11.01.2015 р. з урахуванням довідки Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області № 38108/с/17-5 від 08.10.2014 р.
Зобов'язано Житомирську міську виконавчу дирекцію Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності нарахувати та виплатити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 допомогу з вагітності та пологів згідно листка непрацездатності АГЗ № 951345 за період з 08.09.2014 року по 11.01.2015 року відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" з урахуванням довідок Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області №38108/с/17-5 від 08.10.2014 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою Житомирська міська виконавча дирекція Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України N2240-III від 18 січня 2001 року «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» чинним на момент виникнення спірних правовідносин (далі Закон N 2240-III).
У відповідності до ст.1 Закону N 2240-III, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Зі змісту ст.9 даного Закону слідує, що Фонд є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням зокрема у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені ст.34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
З 1 січня 2011 року платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги, у тому числі на отримання допомоги по вагітності та пологах (стаття 38, 39 цього Закону).
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону N 2240-III особи, які забезпечують себе роботою самостійно (особи, які займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до діючого законодавства.
Згідно з п.п.1 п.1 ст.4 Закону України № 2464-VІ від 8 липня 2010 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).
Зі змісту п.8 ст.9 вказаного Закону слідує, що платники єдиного податку зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим.
Відповідно до ст.10 Закону № 2464-VІ, з особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, територіальним органом Пенсійного фонду в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) відповідно до типового договору, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання.
Як зазначено в ч.3 ст. 29 цього Закону, застраховані особи мають право отримувати у разі настання страхового випадку матеріальне забезпечення та соціальні послуги, передбачені цим Законом.
Частиною 1 статті 38 Закону N 2240-III передбачено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.
Відповідно до ч.1 ст.39 даного Закону, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до ст.53 цього Закону, і не залежить від страхового стажу.
Змістом ч.2 ст.53 цього Закону визначено, що порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким порядком є Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 N 1266.
Згідно з пунктами 3 та 4 Порядку розрахунковим періодом для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день) є останні шість календарних місяців (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, протягом якого особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувались страхові внески.
Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком), виключаються з розрахункового періоду.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що середньоденна заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, на кількість календарних днів за розрахунковий період (без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин: тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком).
Отже, зі змісту зазначених нормативних актів слідує, що сума допомоги по вагітності та пологах розраховується виходячи із сум фактично отриманої заробітної плати з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа-підприємець з 28 квітня 2005 року.
24 липня 2012 року між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 та управлінням Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області було укладено договір №122 від 24.07.2012 року про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (а.с.20-23).
Згідно з п.3.1 Договору застрахована особа сплачує єдиний внесок у сумі не менше мінімального розміру страхового внеску за кожен місяць, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць залежно від виду страхування.
На момент підписання договору розмір єдиного внеску становить 36,6%; мінімальний страховий внесок становив 403,33 грн., максимальний 6856,64 грн.
Відповідно до п.3.2 Договору застрахована особа сплачує єдиний внесок, у розмірі 36,6% від суми чистого доходу, але не менше мінімального страхового внеску протягом 20 календарних днів після закінчення звітного кварталу.
Згідно з п.4.1.1 Договору застрахована особа має право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги, у тому числі, допомогу з вагітності та пологів.
З 1 січня 2013 року позивач перейшла із загальної на спрощену систему оподаткування шляхом сплати ставки єдиного податку в розмірі 7 відсотків до доходу, що стверджується свідоцтвом платника єдиного податку № 544526 від 21.12.2012 року (а.с.19).
25 вересня 2014 року позивач звернулася до Житомирської міської виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності із заявою про нарахування та виплату допомоги по вагітності та пологах як застрахованій особі у системі загальнообов'язкового державного страхування (а.с.24). Окрім заяви позивач надала: оригінал листка непрацездатності серії АГЗ № 951345 з 08.09.2014 р. по 11.01.2015 р.; копія договору № 122 від 24.07.2012 року з ПФ про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного страхування; оригінал довідки ЖОДПІ про сплату єдиного соціального внеску; копії паспорту та ідентифікаційного коду; копія свідоцтва платника єдиного податку.
Листом від 26 вересня 2014 року № 20.3-20/1857 Житомирська міська виконавча дирекція обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повідомила позивача про те, що нарахування суми лікарняного листа по вагітності та пологах АГЗ № 951345 з 08.09.2014 р. по 11.01.2015 р. буде здійснене після надання довідки про оподаткований дохід за 9 місяців з 01.01.2014 року по 30.09.2014 року (а.с.25).
08 жовтня 2014 року позивачем було подано до Житомирської міської виконавчої дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності довідки Житомирської ОДПІ:
- № 33587/с/17-01 від 08.10.2014 р. про оподаткований дохід фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 за 9 місяців з 01.01.2014 року по 30.09.2014 р. на суму 11 701 543 грн. (а.с.32);
- № 38108/с/17-5 від 08.10.2014 р. про сплату єдиного соціального внеску фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 за період березень-серпень 2014 року в розмірі 31 205,18 грн. (а.с. 31).
09 жовтня 2014 року позивачем було надано до Житомирської міської виконавчої дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності:
- книгу обліку доходів та витрат для платників єдиного податку (книга № 5, № 6);
- податкові декларації з податку на додану вартість за період з березня по серпень 2014 року (а.с. 6).
Листом від 30 жовтня 2014 року № 20.3-20/2049 Житомирська міська виконавча дирекція обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності повідомила позивача про те, що розрахунок листа непрацездатності по вагітності та пологах буде здійснено від мінімальної заробітної плати у зв'язку із ненаданням довідки суми чистого доходу (а.с. 33).
Із довідки Житомирської ОДПІ № 38108/с/17-5 від 03.10.2014 р. (а.с. 31) слідує, що за період березень-серпень фізична особа - підприємець ОСОБА_3 сплатила єдиний соціальний внесок в розмірі 31 205,18 грн. (в т.ч. за березень 2014 р. - 445,79 грн., за квітень 2014 р. - 445,79 грн., за травень 2014 р. - 7578,40, за червень 2014 р. - 7578,40 грн., за липень 2014 р. - 7578,40 грн., за серпень 2014 р. - 7578,40 грн.).
Відповідно до листа Житомирської ОДПІ № 7685/с/17-1 від 04.03.2015 р. та відповідно до декларацій з ПДВ ФОП ОСОБА_3, суми операцій щодо постачання товарів/послуг за період з березня по серпень 2014 р. склала 8 895 446 грн., а суми операцій щодо придбання товарів/послуг склала 5 243 229 грн.
Враховуючи, що позивач згідно законодавства сплачувала у встановленому чинним Законом порядку страхові внески (єдиний соціальний внесок) та отримала статус застрахованої особи, то остання відповідно має право отримувати матеріальне забезпечення та соціальні послуги, передбачені законом, зокрема допомоги по вагітності та пологах.
За таких обставин, з урахуванням вимог Закону № 2240-ІІІ, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відомостей, зазначених у довідці Житомирської ОДПІ № 38108/с/17-5 від 08.10.2014 р. достатньо для призначення позивачу допомоги по тимчасовій непрацездатності по вагітності та пологах. Посилання апелянта щодо необхідності надати позивачем, окрім інших документів, ще й довідку про чистий дохід, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки обов'язку надання застрахованою особою такого документу чинним законодавством не передбачено.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на те, що позивачу згідно наказу відповідача № 33 від 25.03.2015 року вже призначена допомога по вагітності та пологах у сумі 5004,34 грн. Апелянту було відомо, що спір щодо розміру зазначеної допомоги, яку необхідно призначити позивачу, розглядається у суді, а тому до ухвалення судового рішення та набрання ним чинності у відповідача не було законних підстав виносити дане рішення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що позивач в повній мірі довів ті обставини, на яких грунтуються задоволені позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність відмови призначення і виплати позивачу допомоги з вагітності та пологів згідно листка непрацездатності АГЗ №951345 за період з 08.09.2014 р. по 11.01.2015 р. з урахуванням довідки Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області № 38108/с/17-5 від 08.10.2014 р. не доказана.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишити без задоволення, а постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "24" квітня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: В.В. Євпак
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" червня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10008
3- відповідачу/відповідачам: Житомирська міська виконавча дирекція Житомирського обласного відділеня Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності м-н Перемоги,8,м.Житомир,10003
4-третій особі: Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області - м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014,
Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області - вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003,