ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" червня 2015 р.Справа № 916/491/15-гОдеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бєляновського В.В.,
Суддів: Величко Т.А.
Поліщук Л.В.
секретарі - Альошиній Г.М.
за участю представників:
Від прокурора: Шарандак О.І.
Від позивача: Асташенкова О.І.
Від відповідача: не з'явився
Від третьої особи: Польщіна Т.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Фірми «ОЗОН» Товариства з обмеженою відповідальністю
на рішення господарського суду Одеської області
від 20 квітня 2015 року
у справі № 916/491/15-г
за позовом: заступника прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради
до відповідача: Фірми «ОЗОН» Товариства з обмеженою відповідальністю
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради
про внесення змін до договору оренди землі
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2015 року заступник прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Фірми «ОЗОН» Товариства з обмеженою відповідальністю, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, про внесення змін до договору оренди землі від 10.10.2002р., укладеного між Одеською міською радою та Фірмою «ОЗОН» ТОВ, зареєстрованого у книзі записів Державної реєстрації договорів оренди землі за № 694/48 від 18.10.2002р. шляхом викладення п. 1.4. договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2600кв.м становить 4 559 906 грн., згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 29.04.2014р. № 35/М, складеного управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області»; п. 2.2. договору у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку площею 2600 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Василя Стуса, 1В розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає: 227 995,30 грн. на рік".
Позовні вимоги обґрунтовувалися обставинами зміни розміру річної орендної плати за землю. При цьому, заступник прокурора посилався на приписи ст. ст. 632, 651, 654, 762 ЦК України, ст. 188 ГК України, ст. ст. 21, 23 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 5, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. 288 Податкового кодексу України.
Фірма «ОЗОН» ТОВ не визнала позов в частині викладення п. 2.2 договору в новій редакції посилаючись на відсутність правових підстав для внесення змін до договору щодо розміру ставок орендної плати та недотримання процедури внесення змін до договору оренди, встановленої ст. 188 ГК України.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.02.2015 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Департамент комунальної власності Одеської міської ради.
Рішенням господарського суду Одеської області від 20 квітня 2015 року (суддя - Гут С.Ф.) позов задоволено з мотивів обґрунтованості позовних вимог. Внесено зміни до договору оренди землі від 10.10.2002р., укладеного між Одеською міською радою та Фірмою "ОЗОН" ТОВ зареєстрованому в книзі записів Державної реєстрації договорів оренди землі за № 694/48 від 18.10.2002р., яким Одеською міською радою передано Фірмі "ОЗОН" ТОВ земельну ділянку площею 2600кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Василя Стуса, 1-В терміном на 25 років. Викладено п. 1.4. договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2600кв.м становить 4559906 (чотири мільйони п'ятсот п'ятдесят дев'ять тисяч дев'ятсот шість) гривень 00 коп., згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 29.04.2014р. № 35/М, складеного управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області». Викладено п. 2.2. договору у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку площею 2600кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Василя Стуса, 1В розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає: 227995,30грн. на рік».
Рішення мотивовано встановленими по справі обставинами, на підставі яких господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для внесення змін до спірного договору у зв'язку із зміною розміру річної орендної плати за землю та необхідністю приведення договору у відповідність до вимог чинного законодавства.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням Фірма «ОЗОН» ТОВ звернулася до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в частині викладення п. 2.2 договору у запропонованій заступником прокурора редакції. Апеляційна скарга обґрунтована невідповідністю викладених у рішенні висновків суду обставинам справи та порушенням норм матеріального і процесуального права.
Відзиви на апеляційну скаргу від позивача та третьої особи не надходили.
Про день, час і місце розгляду апеляційної скарги прокурор, сторони та третя особа заздалегідь були повідомлені належним чином, проте відповідач не скористався наданим законом правом на участь свого представника в засіданні суду апеляційної інстанції. Нез'явлення представника відповідача у судове засідання не перешкоджає перегляду даної справи в апеляційному порядку за наявними в ній матеріалами.
Обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, вислухавши пояснення прокурора, представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 10.10.2002 року між Одеською міською радою (орендодавець) та Фірмою "ОЗОН" ТОВ (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу, зареєстрований в реєстрі за № 11200, а 18.10.2002р. у книзі записів Державної реєстрації договорів оренди землі за № 694/48, за умовами якого орендодавець на підставі рішення Одеської міської ради № 189-ХХІУ від 29.04.2002р. передав, орендар прийняв у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку, площею 2600 кв.м, що знаходиться у м. Одеса, вул. В.Стуса, 1-В, із земель житлової та громадської забудови міста, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору, терміном на 25 років, для експлуатації та обслуговування тимчасового ринку.
Відповідно до п. 1.4. договору, грошова оцінка земельної ділянки на момент нотаріального посвідчення цього договору складає 2 126 254 грн.
Згідно з п. 2.1. договору, за користування земельною ділянкою орендар сплачує орендареві орендну плату. Розрахунок орендної плати здійснюється відповідно до «Положення про порядок розрахунку плати за користування земельними ділянками і за часткову участь у землекористуванні в м. Одесі», затвердженого рішенням Одеської міської ради № 702-ХХШ від 29.02.2000р. та рішення Одеської міської ради №1709-ХХШ від 31.10.2000р. «Про затвердження ставки орендної плати за користування земельними ділянками в м. Одесі» та Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель».
Відповідно до п. 2.2. договору, орендна плата вноситься орендарем за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця у розмірі: за земельну ділянку площею 2600кв.м: 12,27 х 2600=31902,00грн. на рік. Орендна плата підлягає індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель».
Пунктом 2.5. договору передбачено, що орендар не звільнений від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору. Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку.
Цей договір підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації в порядку, передбаченому законодавством України. Договір набуває чинності з моменту його державної реєстрації.
Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. № 41-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси (п.1), введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси з 01.01.2011, крім випадків визначних у п.3 цього рішення (п.2); введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012 (п.3).
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011р. № 1268-VІ "Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. № 41-VІ "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Одеси", п. 3 рішення викладено в наступній редакції: "Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011 року".
20.09.2011 року Одеською міською радою прийнято рішення № 1267-IV "Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі", яким затверджено фіксовані відсотки при визначенні орендної плати за землі міста Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси, затвердженої Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. № 41-VI; введено в дію затверджені пунктом 1 цього рішення фіксовані відсотки орендної плати за землі міста Одеси з 20.09.2011р.; доручено Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради вжити заходи щодо внесення відповідних змін в договори оренди земельних ділянок.
19.02.2013 року Одеською міською радою прийнято рішення № 3042-VІ «Про внесення змін до договору оренди землі укладеному між Одеською міською радою та Фірмою «Озон» ТОВ, який зареєстрований 18.10.2002 року за № 694/48», яким у зв'язку зі змінами в законодавстві України стосовно визначення орендної плати за земельні ділянки та затвердженням нової нормативної грошової оцінки земель міста вирішено внести зміни у частині нормативної грошової оцінки та розміру річної орендної плати до договору оренди землі укладеному між Одеською міською радою та Фірмою «Озон» ТОВ, який зареєстрований 18.10.2002 року за № 694/48; затверджено річну орендну плату у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; доручено Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради, на підставі витягну з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, підготувати додатковий договір до діючого договору оренди землі про зміну розміру орендної плати з урахуванням фіксованих відсотків від нормативної грошової оцінки земель міста.
Як вбачається з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси 29.04.2013р. за № 35/М, наданого Управлінням Держземагенства у м. Одесі Одеської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2600кв.м., що знаходиться у м. Одеса, вул. Василя Стуса, 1В користувачем якої є Фірма «Озон» ТОВ становить 4 559 906 грн.
Згідно з проведеним Департаментом комунальної власності Одеської міської ради розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку для експлуатації та обслуговування тимчасового ринку на 27.10.2014 року, нормативна грошова оцінка орендованої Фірмою «Озон» ТОВ земельної ділянки станом на 29.04.2013р. становить 4 559 906 грн., розмір орендної плати на рік становить 227 995,30 грн.
Пропозицією від 19.11.2014 року № 01-13/9345 Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив відповідача про зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка перебуває в оренді відповідача, та направив для підпису два примірники проекту додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі, укладеного між Одеською міською радою та Фірмою «Озон» ТОВ, зареєстрованого 18.10.2002 року за № 694/48, разом з обчисленим розрахунком орендної плати. Доказом направлення відповідачеві зазначеної пропозиції є реєстр № 01-13/9345 поштових відправлень від 21.11.2014р., засвідчений відбитком печатки відділення поштового зв'язку.
Проте, відповідач залишив цю пропозицію без відповіді і задоволення.
Посилаючись на те, що сторони не досягли згоди щодо внесення змін до спірного договору оренди землі, заступник прокурора м. Одеси звернувся до господарського суду з даним позовом.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з п. п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
За приписами ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» визначено, що істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).
Відповідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Законом України № 2756-VI від 02.12.10р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України", що набрав чинності з 01.01.11р., змінено, зокрема, ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі": слова "до Закону України "Про плату за землю" замінено словами "до Податкового кодексу України", частини четверту, п'яту і сьому виключено.
Статтею 288.5., підпунктом 288.5.1. ПК України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2).
Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в т.ч. може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої ст. 15, ст. 21 Закону України «Про оренду землі».
Отже, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється у договорі.
Статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що на момент звернення заступника прокурора м. Одеси до суду з позовом про внесення змін у спірний договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку між сторонами не було підписано відповідних змін до договору оренди, що свідчить про наявність між сторонами відповідного спору. Більш того, змін у договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку не було внесено сторонами і під час розгляду даної справи.
Також судом установлено, що пунктом 2.5 договору оренди від 10.10.2002р. передбачена можливість збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку. Згідно з чинним рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013р. № 3042-VІ «Про внесення змін до договору оренди землі укладеному між Одеською міською радою та Фірмою «Озон» ТОВ, який зареєстрований 18.10.2002 року за № 694/48» відповідачу встановлено річну орендну плату у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме 227 995,30 грн.
З огляду на те, що нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, що сторонами у договорі оренди землі від 10.10.2002р. передбачена можливість перегляду орендної плати, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди землі у зв'язку з проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає вимогам чинного законодавства та обґрунтовано задовольнив позов.
Викладені в апеляційній скарзі доводи скаржника щодо порушення судом першої інстанції норм процесуального права в процесі розгляду даної справи колегія суддів вважає безпідставними.
Так, відповідно до ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора.
Оскільки відповідач не обґрунтував, яким чином рішення з даного господарського спору може вплинути на права або обов'язки Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради щодо однієї із сторін, місцевий господарський суд правомірно відхилив його клопотання про залучення зазначеної особи до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Посилання скаржника на те, що він не може погодитись із збільшенням розміру орендної плати майже у п'ять разів, оскільки в такому разі витрати на платежі за оренду землі можуть зробити збитковою господарську діяльність фірми, позбавлене правового обґрунтування та суперечить нормам діючого земельного законодавства, позаяк не враховує інтереси власника землі та його права одержувати належну плату за користування земельною ділянкою.
Інші доводи скаржника, що викладені в апеляційній скарзі, не заслуговують на увагу, оскільки з урахуванням всіх обставин даної справи, встановлених судом першої інстанції, не впливають на правильність вирішення спору по суті.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин даної справи, колегія суддів вважає доводи викладені скаржником в апеляційній скарзі необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами та не відповідають вимогам закону, що регулює спірні правовідносини. За таких обставин колегія суддів не знаходить законних підстав для повного чи часткового задоволення вимог апеляційної скарги.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та винесено рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що дає підстави для залишення його без змін.
При цьому, колегія суддів вважає за необхідне відзначити, що допущена місцевим судом у резолютивній частині рішення описка щодо дати витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки 35/М, а саме від 29.04.2014р., замість правильної дати - від 29.04.2013р., може бути виправлена судом за власною ініціативою або за заявою сторони відповідно до правил ст. 89 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 99, 101-105 ГПК України, Одеський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Одеської області від 20 квітня 2015 року у справі № 916/491/15-г залишити без змін, а апеляційну скаргу Фірми «ОЗОН» Товариства з обмеженою відповідальністю - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя: Бєляновський В.В.
Судді: Величко Т.А.
Поліщук Л.В.