ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а-1385/09/1370
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2009 року Львівський окружний адміністративний суд
в складі: головуючої - судді Потабенко В.А.
при секретарі Білас Ю.Ю.,
з участю представників:
від позивача - ОСОБА_1, згідно наказу,
від відповідача - ОСОБА_2, згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Архбуд" Закритого акціонерного товариства "Львівська ПМК-73" до Управління Пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
встановив:
ДП "Архбуд" ЗАТ "Львівська ПМК-73" звернулося до адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова № 565/04/30053355 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного Фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків від 12 листопада 2008 року.
В обґрунтування позовних вимог, зазначає, що рішення УПФ в Личаківському районі № 565/04/30053355 від 12 листопада 2008 року є незаконним, оскільки при його винесенні не було враховано всіх обставин, що мають значення. А саме, те, що ДП "Архбуд" ЗАТ "Львівська ПМК-73", як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, відповідно до Указу Президента України від 28 червня 1999 року "Про внесення змін до Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, суб'єктів малого підприємництва", перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, щомісячно сплачувало єдиний податок на окремий рахунок Управління Державного казначейства у Львівській області. Відповідно до положень вищезгаданого Указу, Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку до державного і місцевого бюджетів та державних цільових фондів, в тому числі і Пенсійного фонду України. Оскільки позивач щомісячно сплачував єдиний податок, 42 % якого перераховувалось до Пенсійного фонду України, рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків є протиправним, а відтак, підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що обов'язковість сплати страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування не пов'язується із статусом платника податку як суб'єкта підприємницької діяльності, та не підпадає під правовідносини, що регулюються Указом Президента від 03.07.1998 р. № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", оскільки ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку встановленому цим законом. Крім того, страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Тому вважає, що до позивача правомірно були застосовані фінансові санкції за своєчасне необчислення та несплату страхових внесків.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Згідно пункту 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", який набрав чинності з 01.01.2004 року (надалі - Закон), страхувальниками є роботодавці, в тому числі фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Пунктом 2 статті 17 Закону передбачено, що страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Статтею 19 Закону визначено, що страхові внески нараховуються роботодавцями на суми фактичних витрат на оплату праці своїх найманих працівників, допомоги з тимчасової працездатності, на виплати за цивільно-правовими договорами за виконані роботи (послуги), що обкладаються податком з доходів фізичних осіб.
Відповідно до п.п. 1. п. 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, до набрання чинності законом про спрямування частини страхових внесків до Накопичувального фонду страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками на умовах і в порядку, визначених Законом, та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, відповідно до Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", звільнені від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а не від сплати страхових внесків. Статтею 14 Закону України "Про систему оподаткування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування віднесено до загальнодержавних податків і зборів, він сплачується в порядку, передбаченому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". А згідно статті 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Тобто, страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування та на ці внески не поширюється законодавство, яке регулює податкові правовідносини.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначення платників страхових внесків, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків регулюються виключно цим Законом.
У зв'язку із вищенаведеним, обов'язок позивача сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не зумовлюється його статусом платника податку. Тому суд, вважає, що УПФ України в Личаківському районі м. Львова правомірно застосувало до ДП "Архбуд" ЗАТ "Львівська ПМК-73" фінансові санкції за своєчасно не обчислені та не сплачені страхові внески за період з липня по грудень 2004 року, серпня по грудень 2005 року та з січня по грудень 2006 року в розмірі 32%-33,2% та 4% на загальну суму фактичних витрат на оплату праці, всього в розмірі 5482,40 грн. А, відтак, відмовляє у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
у задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подачі в 10-денний термін з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя (Підпис)
З оригіналом звірено
Суддя Потабенко В.А.
Повний текст постанови виготовлений 25.08.2009 року.