а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
_________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2009 р. Справа № 2-а-2648/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд
Під головуванням судді: Дончика В.В.,
при секретарі судового засідання: Ваталінській М.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Гайсинської міжрайонної державної податкової інспекції Вінницької області (далі - Гайсинська МДПІ) до Дочірнього підприємства "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58" (далі - ДП "Тепликгазбудсервіс") про припинення (скасування) юридичної особи
в с т а н о в и в :
В червні 2009 року Гайсинська МДПІ звернулась позовом до ДП "Тепликгазбудсервіс" про припинення юридичної особи.
Зазначали, що ДП "Тепликгазбудсервіс" зареєстроване рішенням Теплицької районної державної адміністрації 05 березня 2007 року.
Посилаючись на те, що відповідач з 09.01.2008 року не подає податкову звітність до органів державної податкової служби у порядку встановленому законом, позивач змушений звернутись до суду з вимогою про припинення юридичної особи ДП "Тепликгазбудсервіс".
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надавши до суду клопотання в якому просив справу розглядати за їх відсутності, також зазначав, що вимоги викладені в позовній заяві підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проте надав заяву про визнання позову. Проти розгляду справи за їх відсутності не заперечував.
За вказаних обставин, суд ухвалив судовий розгляд здійснювати в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, ДП “Тепликгазбудсервіс” зареєстроване рішенням Теплицької районної державної адміністрації 05 березня 2007 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію № 751131 та присвоєно код ЄДРПОУ –34886724.
Статтею 9 Закону України „Про систему оподаткування" передбачені обов'язки платників податків і зборів (обов'язкових платежів), а саме: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
В порушення зазначених норм Закону, ДП "Тепликгазбудсервіс" не подає звітних документів про фінансово-господарську діяльність до податкової інспекції з 09.01.2008 року, що стверджується Довідкою Гайсинської міжрайонної державної податкової інспекції у Вінницькій області від 25.05.2009 року (а.с.9).
Відповідно до підпункту 8.6 пункту 8 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.98 р. N 80 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.98 р. за N 172/2612, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та в разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, керівник державної податкової служби приймає рішення про звернення до суду із позовною заявою про скасування державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до довідки Гайсинської міжрайонної державної податкової інспекції у Вінницькій області від 25.05.2009 року, станом на 25 травня 2009 року заборгованість з податків, зборів та обов’язкових платежів до бюджету у відповідача відсутня (а.с. 8).
Відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (п. 17, ч. 1 ст. 11) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно з частиною першою статті 216 Господарського кодексу України (далі - ГК України) учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до статті 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Частиною першою статті 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
А згідно з частиною першою статті 247 ГК України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Відповідно до частини другої статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 р. N 755-ІУ (далі - Закон) підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Отже, враховуючи те, що відповідач з 09.01.2008 року не звітує до Гайсинської міжрайонної державної податкової інспекції у Вінницькій області, у зв'язку з чим є всі підстави для припинення юридичної особи ДП "Тепликгазбудсервіс".
Відповідно до частини першої статті 105 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. N 435-ІУ (далі - ЦК України) учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. А абзацом другим частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Згідно з частиною другою статті 97 ЦК України органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган.
Відповідно до частини п'ятої статті 38 Закону суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.
А частиною сьомою цієї статті передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.
Відповідно до частини четвертої статті 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з частиною першою статтею 36 Закону для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.
Відповідно до частини десятої статті 38, частини 8 статті 36 Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Згідно з частиною дев'ятою статтею 36 Закону строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
В зв'язку з наведеним вище, суд вважає за необхідне покласти на керівника ДП "Тепликгазбудсервіс" Федоренка Валерія Олексійовича функції ліквідатора юридичної особи.
Зобов'язати ліквідатора ДП "Тепликгазбудсервіс" не пізніше 10 днів з дня набрання даним рішенням законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення ДП "Тепликгазбудсервіс" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Встановити строк роботи ліквідатора ДП "Тепликгазбудсервіс" 70 днів з дня набрання даним рішенням законної сили.
Державному реєстратору за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення ДП "Тепликгазбудсервіс" в результаті його ліквідації без розгляду, в триденний термін внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення ДП "Тепликгазбудсервіс".
Державному реєстратору Теплицької районної державної адміністрації Вінницької області не пізніше наступного робочого дня з дати надходження даного рішення внести до Єдиного державного реєстру запис про призначення ліквідатора ДП "Тепликгазбудсервіс".
Державному реєстратору не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про призначення ліквідатора ДП "Тепликгазбудсервіс", надіслати його керівнику, а також Вінницькому окружному адміністративному суду відповідні повідомлення про прийняття судом рішення щодо припинення ДП "Тепликгазбудсервіс" у зв'язку з його ліквідацією.
Державному реєстратору за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення ДП "Тепликгазбудсервіс" в результаті його ліквідації без розгляду, в триденний термін внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення ДП "Тепликгазбудсервіс".
Згідно з частиною сьомою статті 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру.
Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Скасувати (припинити) державну реєстрацію Дочірнього підприємства "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58".
Покласти на керівника Дочірнього підприємства "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58" Федоренка Валерія Олексійовича виконання функцій ліквідатора юридичної особи.
Після набрання даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що Дочірнє підприємство "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58" перебуває у процесі припинення.
Державному реєстратору Теплицької районної державної адміністрації Вінницької області не пізніше наступного робочого дня з дати надходження даного рішення внести до Єдиного державного реєстру запис про призначення ліквідатора Дочірнього підприємства "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58".
Державному реєстратору не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про призначення ліквідатора Дочірнього підприємства "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58", надіслати його керівнику, а також Вінницькому окружному адміністративному суду відповідні повідомлення про прийняття судом рішення щодо припинення Дочірнього підприємства "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58" у зв'язку з його ліквідацією.
Зобов'язати ліквідатора Дочірнього підприємства "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58" не пізніше 10 днів з дня набрання даним рішенням законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення Дочірнього підприємства "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Встановити строк роботи ліквідатора Дочірнього підприємства "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58" 70 днів з дня набрання даним рішенням законної сили.
Державному реєстратору за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення Дочірнього підприємства "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58" в результаті його ліквідації без розгляду, в триденний термін внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення Дочірнього підприємства "Тепликгазбудсервіс" Відкритого акціонерного товариства "Гайсинська СПМК-58".
Копію даної постанови направити державному реєстратору Теплицької районної державної адміністрації Вінницької області.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено 14.07.2009 року.
Суддя /підпис/ Дончик Віталій Володимирович
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: