Ухвала суду № 45598328, 23.06.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
23.06.2015
Номер справи
815/337/14
Номер документу
45598328
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2015 року м. Київ К/800/15549/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого судді - Черпіцької Л.Т.Суддів -Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.при секретарі -Гуловій О.І.за участю представника:відповідача - Локаш Д.Є. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справуза касаційною скаргоюТовариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Вілмар СНД»напостанову Одеського окружного адміністративного суду 28 січня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2014 рокуу справі№815/337/14за позовомТериторіального управління Держгірпромнагляду в Одеській областідоТовариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Вілмар СНД»прозастосування заходів реагування

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2014 року Територіальне управління Держгірпромнагляду в Одеській області звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Вілмар СНД» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, шляхом повного зупинення виконання робіт по експлуатації та пусконалагоджування обладнання підвищеної небезпеки олійно-жирової промисловості (яке знаходиться за адресою: м. Южне, Одесько-Миколаївське шосе, 28), а саме: провести заходи по виключенню з технічного процесу та процесу пусконалагоджувальних робіт ємностей (резервуарів) ТК 501, ТК 502 з відключенням від джерел електропостачання, перекриттям запірної арматури та накладенням пломб на них у зв'язку із загрозою життя та здоров'ю людей.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що виявлені в ході проведення позапланової перевірки порушення нормативно-правових актів з охорони праці створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що стало підставою в порядку ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» звернення позивача до суду з цим позовом.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду 28 січня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2014 року, позов задоволено в повному обсязі.

Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Вілмар СНД" шляхом повного зупинення виконання робіт по експлуатації та пусконалагоджування обладнання підвищеної небезпеки олійно-жирової промисловості (яке знаходиться за адресою: м. Южне, Одесько-Миколаївське шосе, 28), а саме: провести заходи по виключенню з технічного процесу та процесу пусконалагоджувальних робіт ємностей (резервуарів) ТК 501, ТК 502 з відключенням від джерел електропостачання, перекриттям запірної арматури та накладенням пломб на них у зв'язку із загрозою життя та здоров'ю людей.

Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельта Вілмар СНД" повністю зупинити виконання робіт по експлуатації та пусконалагоджування обладнання підвищеної небезпеки олійно-жирової промисловості (яке знаходиться за адресою: м. Южне, Одесько-Миколаївське шосе, 28), а саме: провести заходи по виключенню з технічного процесу та процесу пусконалагоджувальних робіт ємностей (резервуарів) ТК 501, ТК 502 з відключенням від джерел електропостачання, перекриттям запірної арматури та накладенням пломб на них у зв'язку із загрозою життя та здоров'ю людей.

Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, Товариство з обмеженою відповідальністю «Дельта Вілмар СНД» звернулось з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати, та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на те, що при прийнятті зазначених судових рішень було порушено норми матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області від 30.12.2013 року № 732 була призначена позапланова перевірка ТОВ «Дельта Вілмар СНД» у зв'язку з аварійною ситуацією, яка склалась на території Товариства, та у результаті якої сталось руйнування ємкості ТК501В та виник нещасний випадок.

На підставі наказу від 30.12.2013 року № 732 та направлення на перевірку від 30 грудня 2013 року №15/09/07-81, посадовими особами Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області було проведено позапланову перевірку виробничого об'єкту Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Вілмар СНД" (Одеська область, м. Южне, вул. Індустріальна, 6), а саме: витратні резервуари олії №2 (корпус №81), які знаходяться за адресою: м. Южне, Одесько-Миколаївське шосе, 28, в частині дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 30.12.2013 року №15/09/07-82, яким встановлено 8 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 7 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: 1) ТОВ "Дельта Вілмар СНД" відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: ремонт, технічне обслуговування технологічного устаткування олійно-жирової промисловості, чим порушені вимоги п.3.2.3 НПАОП 15.4-1.06-97 Правил безпеки для олійно-жирового виробництва, п. 2 Додатку 2, п. 12 Додатку 3 ПКМУ №1107 від 26.10.2011 року; 2) Керівник підприємства ТОВ "Дельта Вілмар СНД" ОСОБА_7 допустив до виконання робіт підвищеної небезпеки монтаж, налагодження, технічне обслуговування ємностей ТК501, ТК502 підприємством ТОВ «ЮСТ-СП», яке не має дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: монтаж, налагодження, технічне обслуговування технологічного устаткування олійно-жирової промисловості, чим порушені вимоги п. 2 Додатку 2, п. 12 Додатку 3 ПКМУ №1107 від 26.10.2011 року; 3) Відсутній дозвіл на застосування устаткування підвищеної небезпеки, а саме ємностей ТК501, ТК502, чим порушені вимоги п. 12 Додатку 3 ПКМУ №1107 від 26.10.2011 року; 4) Не узгоджено з Держгірпромнаглядом наказ по підприємству щодо експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, чим порушені вимоги п. 7.1.11 НПАОП 15.4-1.06-97 Правил безпеки для олійно-жирового виробництва; 5) Відсутні відомості щодо первинного (після монтажу) огляду ємностей ТК501, ТК502 уповноваженою організацією, чим порушені вимоги п. 7, п. 10 ПКМУ 687 від 26.05.2004 року; 6) Відсутня експертиза проекту «Переробного комплексу олійних культур» на відповідність вимогам НПАОП 15.4-1.06-97 Правил безпеки для олійно-жирового виробництва; 7) Виконання робіт з підвищеної небезпеки у цеху переробки сировини виконуються без розробки та затвердження переліку робіт підвищеної небезпеки для даного цеху, чим порушені вимоги п. 7.2.1.2, п. 7.2.1.3 НПАОП 15.4-1.06-97 Правил безпеки для олійно-жирового виробництва; 8) Відсутні відомості щодо обладнання ємностей датчиками рівня з сигналізацією допустимих параметрів, а також випробування клапанів дихальних, чим порушені вимоги технологічного регламенту ТРУ 10.4.33268860.013. Технологічний регламент тимчасовий стор. 211.

09.01.2014 року інспектором Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області Нефьодовим Є.В. було винесено припис №15/09/07-82, яким директора ТОВ "Дельта Вілмар СНД" ОСОБА_7 вимагалось у строк до 09.02.2014 року усунути порушення, виявлені під час перевірки.

Розглядаючи справу та задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що у відповідача та у осіб, які проводили відповідні роботи на ємностях відсутні дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що є підставою для заборони виконання робіт та\або виробництва, відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерство надзвичайних ситуацій України, від 11.08.2011 року № 826.

Колегія суддів погоджується з такою позицією судів враховуючи наступне.

Так, відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про охорону праці», державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Згідно з статтею 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до Указу Президента України «Про Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України» від 06 квітня 2011 року №408/2011 (далі - Указ), Держгірпромнагляд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Одним з основних завдань Держгірпромнагляд України є організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань: промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.

Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до частини 1 ст. 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826 (далі - Положення), заборона виробництва - зупинення виробництва суб'єкта господарювання (у тому числі експлуатації підприємства, виробничого об'єкта, окремого виробництва, робочого місця, будівлі, споруди, приміщення, машин і механізмів) шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження).

Пунктами 2.26 та 2.27 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України та уніфікованої форми Акта перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), затвердженого наказом Міністерство надзвичайних ситуацій України, від 11.08.2011 року № 826 передбачено, що у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку в посадової особи Держгірпромнагляду України виникає право заборони виконання робіт, виробництва. Заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки.

Таким чином, оскільки на підприємстві (на ємностях) стався нещасний випадок з тяжкими наслідками, а у відповідача та у осіб, які проводили відповідні роботи на цих ємностях відсутні дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що є підставою для заборони виконання робіт та\або виробництва, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог.

За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.

Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Вілмар СНД» залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду 28 січня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: