а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2009 р. Справа № 2-а-2763/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,
при секретарі судового засідання Пивовар Інні Михайлівні,
за участю представника позивача Щура Андрія Анатолійовича,
у відсутність представника прокуратури та представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом прокурора Барського району Вінницької області в інтересах держави в особі Барської міжрайонної державної податкової інспекції у Вінницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Сади Поділля”про стягнення заборгованості по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності (штрафні санкції) в сумі 934 грн 92 коп.
встановив:
у червні 2009 року прокурор Барського району Вінницької області в інтересах держави в особі Барської міжрайонної державної податкової інспекції у Вінницькій області (Барська МДПІ) звернувся в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Сади Поділля”(ТОВ “Сади Поділля”) про стягнення заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій.
Зазначав, що ТОВ “Сади Поділля”Барською МДПІ взяте на податковий облік як платник податків з листопада 2004 року. Станом на 14 травня 2009 року за товариством рахується податковий борг по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності (штрафні санкції) в розмірі 934 грн 92 коп. Податковою інспекцією вжито заходів, щодо погашення податкового боргу, зокрема винесено першу та другу податкові вимоги.
Посилаючись на те, що борг так і не сплачений, податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій не оскаржено представник Барськї МДПІ просив суд позов задовольнити і стягнути з ТОВ “Сади Поділля”934 грн 92 коп. до місцевого бюджету м. Бар Вінницької області.
Прокурор в судове засідання не з’явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить розписка на 10 липня 2009 року (а.с. 35). З’ясувавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі представника прокуратури.
Відповідач в судове засідання жодного разу не з’являвся, хоча про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчать поштові повідомлення №315027 (а.с. 29) та №332010 (а.с. 36), письмових заперечень на позовну заяву не надсилав.
Таким чином, суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце розгляду судової справи, тому виходячи зі змісту статті 128 КАС України неявка уповноваженого представника відповідача не є перешкодою для розгляду справи, в зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення представника Барської МДПІ, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, встановив наступне.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ “Сади Поділля”зареєстровано Барською районною державною адміністрацією Вінницької області 03 листопада 2004 року №11471020000000025.
Згідно із довідкою управління статистики у Барському районі Вінницької області від 14 квітня 2009 року №194136 відповідач включений до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, а згідно із довідкою Барської МДПІ від 07 червня 2005 року №3720/28 узятий на облік платника податків 10 листопада 2004 року за №456.
Згідно пункту 3 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування”від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 14 цього Закону до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів), зокрема, включено орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності, що кореспондує положенню статті 2 Закону України “Про плату за землю”від 03 липня 1992 року №2535-ХІІ (Закон №2535) згідно якої використання землі в Україні є платним.
Так, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 13 Закону №2535).
Відповідно до частини першої статті 14 Закону України “Про плату за землю”платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов’язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов’язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Податкове зобов’язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (ч. 1 ст. 17 Закону №2535).
ТОВ “Сади Поділля”розрахунок орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2008 рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями подало до Барської МДПІ 30 січня 2008 року, про що свідчить вхідний номер та штамп на податковій декларації.
Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби (ст. 27 Закону №2535).
Так, згідно із пунктами 1, 4 частини першої статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах повноважень та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов’язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов’язкових платежів) незалежно від способу їх подачі) та запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов’язкових платежів) такими платниками податків. Письмові повідомлення про такі запрошення направляються не пізніше ніж за десять робочих днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків).
На виконання вказаних положень закону, для погодження акта документальної невиїзної (камеральної) перевірки стосовно несвоєчасної сплати земельного податку з юридичних осіб станом на 03 лютого 2009 року на ім’я керівника ТОВ “Сади Поділля”Новіцької В.М. Барською МДПІ надіслане запрошення від 23 лютого 2009 року №1740/15, яке отримане товариством, згідно поштового повідомлення, 25 лютого 2009 року (а.с. 13).
11 березня 2009 року податковою інспекцією проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку щодо дотримання ТОВ “Сади Поділля”терміну сплати узгодженої суми податкового зобов’язання орендної плати з юридичних осіб, протягом граничних строків, визначених чинним законодавством, якою встановлено, що згідно особової картки, виданої відділом обліку, звітності та оперативного аналізу надходжень Барської МДПІ, товариство не сплатило узгодженої суми податкового зобов’язання орендної плати з юридичних осіб, визначених Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21 грудня 2000 року №2191-ХІІ (Закон №2181) в сумі 909 грн 33 коп. із запізненням на 9 календарних днів, в сумі 30 грн 31 коп. із запізненням на 29 календарних днів і в сумі 30 грн 31 коп. із запізненням на 10 календарних днів.
За наслідками перевірки позивачем складено акт від 11 березня 2009 року №143/15 примірник якого для підписання цього ж дня надіслано керівнику ТОВ “Сади Поділля”. Лист отримано товариством 12 березня 2009 року (поштове повідомлення а.с. 16).
Таким чином, податковою інспекцією встановлено порушення ТОВ “Сади Поділля”податкового законодавства.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), включаючи збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відповідно до цього Закону, узгоджена сума податкового зобов’язання, тобто самостійно визначена платником податків у податковій декларації (розрахунку), не сплачена у строки, визначені Законом, визнається сумою податкового боргу платника податків (п.п 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181). До податкового боргу платника податку включаються штрафні санкції та пеня.
Штрафні санкції застосовуються у розмірах, визначених статтею 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Зокрема, платник податків, що не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання повинен сплатити штраф у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до наведеної статті та на підставі акта перевірки Барською МДПІ за порушення ТОВ “Сади поділля”строків сплати узгодженої суми податкових зобов’язань, прийнято податкове повідомлення-рішення від 23 березня 2009 року №0000011500/0 про застосування штрафних санкцій на загальну суму 969 грн 95 коп.
Дане рішення та розрахунок застосованих санкцій отримані відповідачем 05 березня 2009 року, про що свідчить супровідний лист та поштове повідомлення про вручення (а.с. 17).
02 квітня 2009 року штрафні санкції відповідачем частково погашені, шляхом зарахування існуючої за особовим рахунком переплати в сумі 35 грн 03 коп. Таким чином, залишок недоїмки з несплачених штрафних санкцій склав 934 грн 92 коп.
Для погашення податкового боргу Барською МДПІ, відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 статті 6 Закону №2181, яким передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги, Товаристу з обмеженою відповідальністю “Сади Поділля”виставлено першу податкову вимогу від 07 квітня 2009 року №1/22 на суму 934 грн. 92 коп., отриману відповідачем 09 квітня 2009 року (повідомлення на а.с. 20) та на таку ж суму другу податкову вимогу від 13 травня 2009 року №2/10, отриману 22 травня 2009 року (повідомлення на а.с. 21), однак вказана в них сума заборгованості товариством не сплачена.
Таким чином, враховуючи те, що податковий розрахунок орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 рік визначений ТОВ “Сади Поділля”самостійно, податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржено, то нараховані Барською МДПІ зобов’язання (штрафні санкції) згідно вищенаведених норм Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”є узгодженими.
За таких обставин та згідно реєстру податкової заборгованості платника податків Барської МДПІ від 14 травня 2009 року №4323/24 і картки особового рахунку станом на 14 травня 2009 року податковий борг ТОВ “Сади Поділля”складає 934 грн 92 коп. Тобто, сума заборгованості в розмірі 934 грн 92 коп. знайшла своє підтвердження в матеріалах справи, а тому правомірно заявлена до стягнення.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до статті 60 КАС України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Згідно із статтею 36-1 Закону України “Про прокуратуру”від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Враховуючи те, що вимоги прокурора та позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, суд доходить висновку про доцільність задоволення позову.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статями 8-12, 17, 69-71, 94, 158-163, 167, 186, 255 КАС України, суд
постановив:
адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Сади Поділля”(Вінницька обл., Барський район, с.Терешки, р/р №2600005640133, р/р №2604405640133 в АКБ “Правекс-Банк”м.Києва, МФО 321983, код ЄДРПОУ 33143080) на користь місцевого бюджету м. Бар Вінницької області (р/р №35131325501 в банку УДК у Вінницькій області, відділення державного казначейства у Барському районі МФО 802015, код 21727692, код за ЄДРПОУ 33143080) заборгованість по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності (штрафні санкції) в сумі 934 грн 92 коп.
Відповідно до статті 186 КАС України ухвала може бути оскаржена протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено 14.07.2009.
Суддя/підпис/Чудак Олеся Миколаївна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: