Постанова № 45546224, 23.06.2015, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2015
Номер справи
812/346/15
Номер документу
45546224
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 червня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/346/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Ковальової Т.І.,

при секретарі судового засідання Скрипкіній А.О.,

за участю:

прокурора заявника ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора м.Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення заборгованості з екологічного податку у сумі 155 810,24 грн., -

ВСТАНОВИВ:

22 травня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора м.Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення заборгованості з екологічного податку у сумі 155 810,24 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач є юридичною особою та знаходиться на податковому обліку у державній податковій інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області. У відповідача, у звязку з несплатою узгодженої суми податкових зобовязань, відповідно до наданих податкових декларацій, утворилась податкова заборгованість з екологічного податку за надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти за період з 01.01.2014 по 31.12.2014 у сумі 155810,24 грн.

Посилаючись на вимоги п. 95.4 статті 95 Податкового кодексу України позивач просив суд стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом з екологічного податку за надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 155 810,24 грн. (сто п'ятдесят п'ять тисяч вісімсот десять гривень 24 коп.), за рахунок коштів, які перебувають у його власності, з рахунків платника податків - юридичної особи Лисичанського комунального спеціалізоване підприємство по видобутку, обробні, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал», ідентифікаційний код № 03339851 у банках, обслуговуючих даного платника податків.

Прокурор заявник у судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеному у позові, просила суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеному у позові, просила суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, зазначивши, що при введенні в дію Податкового Кодексу України, контролюючий орган, а саме податкова інспекція у м. Лисичанську, при отриманні узгодженої суми податкового зобов'язання, податкової декларації, повинна була надіслати до ЛКСП «Лисичанськводоканал» податкові вимоги в порядку та строки, передбачені саме Податковим Кодексом України.

ЛКСП «Лисичанськводоканал» дійсно має заборгованість зі сплати екологічного податку, ця заборгованість є узгодженою та визначена у податкових деклараціях після отримання яких державна податкова інспекція у м. Лисичанськ повинна була надіслати до ЛКСП «Лисичанськводоканал» податкові вимоги в порядку, визначеному Податковим Кодексом України.

Позивач вважає, що розгляд податкових вимог від 08.10.2001р. № 6589 на суму 344,15 грн. та № 8563 від 10.12.2001р. на суму 255 989,77 грн., як доказів, в даному випадку, є недоцільним, оскільки відповідачем порушено порядок предявлення податкової вимоги. Зазначені в позові податкові вимоги, вже були виставлені, а нових виставлено не було.

Просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення прокурора заявника, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Лисичанське комунальне спеціальне підприємство по видобутку, обробці, реалізації води та очищення стоків «Лисичанськводоканал» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Лисичанської міської ради № 13811200000000654, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи і внесено в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій від 27.01.1999 (а.с.14).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 09.04.2015 держреєстрацію відповідача не скасовано (а.с.13,56-59).

Відповідно п. 3.2 Статуту Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» підприємство є юридичною особою та набуває прав та обовязків юридичної особи з моменту його державної реєстрації. Підприємство має самостійний баланс, розрахунковий рахунок та інші рахунки в установах банку, круглу печатку, штампи встановлених зразків, бланки зі своїм найменуванням.

Пунктом 3.5 Статуту визначено, що підприємство має право укладати угоди, набувати майнових та інших прав і обов'язків, виступати позивачем та відповідачем у судових органах, у третейських судах (а.с.6-12,49-55).

З матеріалів справи вбачається, що відповідач перебуває на податковому обліку у державній податковій інспекції у м.Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області, що не заперечують сторони по справі.

Відповідачем самостійно узгоджено суму податкового боргу відповідно до наданих податкових декларацій від 17.04.2014. 14.07.2014, 15.10.2014, 16.01.2015 (а.с.19-30).

Відповідно до ч.1 ст.71 обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 22.05.2014, яка набрала законної сили 10 червня 2014 року згідно з даними КП «ДСС», встановлено, що державною податковою інспекцією у м.Лисичанську відповідачу були сформовані та вручені перша податкова вимога від 08 жовтня 2001 року №6589 та друга податкова вимога від 10 грудня 2001 №2/151, що підтверджується підписами уповноважених осіб підприємства на корінцях податкових вимог.

На теперішній час сума заборгованості з екологічного податку за надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти за період з 01.01.2014 по 31.12.2014, що підлягає стягненню з відповідача становить 155 810,24 грн. відповідно до податкових декларацій (а.с.15,18).

Згідно довідки, наданої позивачем, у відповідача наявні розрахункові рахунки (а.с.16,17).

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

На підставі п. п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно п.п. 14.1.175 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.49.16 ст. 49 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний погасити податкове зобовязання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим кодексом.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Пунктом 240.1 статті 240 Податкового кодексу України встановлено, що платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються, зокрема, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення та розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання).

Відповідно до пункту 250.2 статті 250 Податкового кодексу України платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, зокрема, за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.

Згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації.

Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно до п.п. 36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п.п.59.1 ст.59 ПК України - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пункт 59.5 ст. 59 ПК України передбачає, що у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилась, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до ст. 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами (який був чинним до 01 січня 2011 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Даних про оскарження відповідачем податкових вимог судом не встановлено, а тому вони є узгодженими та чинними на час розгляду справи.

Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2).

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3).

Таким чином, державною податковою інспекцією у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області здійснено заходи щодо стягнення податкового боргу платника податків, передбачені законодавством, але вони не призвели до погашення податкового боргу, загальна сума податкового боргу в розмірі 155810,24 грн. є узгодженою, відповідачем не сплачена.

Станом на день судового розгляду справи, відповідачем податкові зобовязання з екологічного податку за надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти за період з 01.01.2014 по 31.12.2014 у сумі 155810,24 грн. не сплачені.

Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено правомірність визначення позивачем податкового боргу з екологічного податку за надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти у розмірі 155810,24 гривень та наявність підстав для стягнення зазначеної суми боргу в судовому порядку.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора м.Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» про стягнення заборгованості з екологічного податку у сумі 155 810,24 грн. - задовольнити.

Стягнути з Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства по видобутку, обробці, реалізації води та очищенню стоків «Лисичанськводоканал» (ідентифікаційний код 03339851) кошти, які перебувають у його власності, з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника податків за податковим боргом з екологічного податку за надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 155 810,24 грн. (сто п'ятдесят п'ять тисяч вісімсот десять гривень 24 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 25 червня 2015 року.

Суддя ОСОБА_4