Справа № 678/27/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2015 року
Суддя Старосинявського районного суду Хмельницької області розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області про зобовязання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області про зобовязання здійснити перерахунок пенсії, мотивуючи вимоги тим, що з 01 січня 2012 року вона отримувала заробітну плату, з якої здійснювалося утримання єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а тому вона просила відповідача про проведення перерахунку пенсії з пенсії згідно з Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» в розмірі 90%, з врахуванням сум заробітної плати (чинна редакція на дату призначення її пенсії).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до ч. 4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Ухвалою судді від 17.06.2015 року призначено скорочене провадження в справі.
Ухвалою судді від 22.06.2015 року адміністративний позов в частині позовних вимог про зобовязання здійснити перерахунок пенсії, включаючи до суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, в розмірі 90% від суми заробітної плати, за період з 01.01.2012 року по 17.11.2014 року включно залишено без розгляду в зв»язку з пропущенням позивачкою строку звернення до суду.
Представник відповідача подав заперечення на позов - позов не визнав.
Ознайомившись із матеріалами справи, дослідивши та давши оцінку доказам по справі суддя прийшов до наступного.
ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області з 15 липня 2010 року і її призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
6 березня 2015 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, з пенсії згідно з Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати, на підставі довідок від Територіального управління ДСА в Хмельницькій області №110, №109, №108, №107, №106, №105, №104, №103 від 02.03.2015 року, так як позивачка працює суддею Летичівського районного суду Хмельницької області.
16 березня 2015 року відповідач надав відмову в проведенні вказаного перерахунку, пояснивши, що позивачка продовжує працювати і тому призначення пенсії за Законом України «Про державну службу» працюючим особам не передбачено.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Предметом регулювання ст. 37 Закону України «Про державну службу» є порядок нарахування (одержання) пенсії державних службовців.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" змін не зазнали.
Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюєтьсявиходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади тарангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Статтею 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 8 Закону закріплено, що умови розміру оплати праці суддів визначаються законом.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій" перерахунок раніше призначених пенсійпровадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Застосування в ст.129 Закону України « Про судоустрій та статус суддів»такого терміну як «суддівська винагорода» не обмежує право позивачки на перерахунок пенсії на підставі ст.37-1 ЗаконуУкраїни «Про державну службу".
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відтак, суд задовольняє позовні вимоги частково.
В силу вимог ст.94 КАС України понесені позивачкою судові витрати слід стягнути на її користь із Державного бюджету України.
На підставі наведеного та керуючись ст..ст.22, 46 Конституції України, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,ст.ст. 33, 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст. 129 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів», ст.ст. 41,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 7-9, 11, 17, 23, 70-72, 94, 99, 159-163, 167, 183-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області призначити, нарахувати та виплати ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця починаючи з 15 липня 2010 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Летичівському районі Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18.11.2014 року перерахунок пенсії державного службовця, включивши до суми заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, в розмірі 90% від суми заробітної плати, які були визначені при призначенні пенсії.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
СУДДЯ: В. О. Віговський