Постанова № 4550539, 10.12.2008, Селидівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
10.12.2008
Номер справи
2-а-29-2008
Номер документу
4550539
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-29-2008

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Селидове 10 грудня 2008 року

Селидівський міський суд Донецької області в складі

- головуючого судді Каніщєвої Н.О.

- при секретарі Конотопчик О.Г.

- за участю представників:

позивача ОСОБА_2

відповідача Клименко К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове цивільну справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1до Селидівського управління праці та соціального захисту населення про зобов'язання донарахувати та виплатити додатково суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2045 грн. 35 коп.

в с т а н о в и в :

Позивачка звернулася до суду з позовом про зобов'язання Селидівського управління праці та соціального захисту населення донарахувати та виплатити додатково суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2045 грн. 35 коп., в обґрунтування якого зазначила, що згідно із рішенням Конституційного Суду України визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) деякі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007р.», а саме абзац третій частини другої ст. 56 цього Закону, щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому Селидівське управління праці та соціального захисту населення повинно було донарахувати та сплатити позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України «Про загально обов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Але відповідачем цього зроблено не було.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, та пояснив суду, що ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачка народила дитину. Вона перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримувала грошову допомогу, передбачену діючим законодавством України, виплату якої з 16.08.2005р. та по 02.07.2008 р. здійснювало Селидівське управління праці та соціального захисту населення. Також згідно ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 р. № 489-V (далі ЗУ № 489-V) затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну дитину з 1 квітня 2007 р. - 463 р., з 1 жовтня - 470 грн. На протязі 2007 року позивачка отримувала грошову допомогу на дитину в середньому 105 - 116 грн. на місяць, замість щомісячних виплат у розмірі 434 - 470 грн. щомісячно, встановлених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», які повинно було здійснювати на підставі того, що відповідно до рішення Конституційного Суду України визнано таким, що не відповідає Конституції України абзац третій частини другої ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007р.», щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просила суд зобов'язати Селидівське управління праці та соціального захисту населення донарахувати та виплатити позивачеві додатково суму допомоги за доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2045 грн. 35 коп.

 Представник відповідача у судовому засіданні вимоги позивача не визнав повністю, пояснив, що Позивач отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.07 № 13.

На підставі ст. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 №489-V було зупинено дію ст. 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 № 2240-ІП, в якій правлінням фонду соціального страхування встановлювалась допомога по догляду за дитиною до 3-х років, для застрахованих осіб, в розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму (за рахунок коштів правління фонду). Відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» Держ. бюджетом на 2007 рік, також була встановлена допомога по догляду за дитиною до 3-х років у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (для застрахованих осіб).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України „Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" від 16.01.2007 №32, допомога до 3-х років, з 1 січня 2007 р., призначається органами праці та соціального захисту населення за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, який у своїй діяльності підпорядковується головному розпоряднику та діяльність якого координується через нього. Згідно з ч.4, ст.22 Бюджетного кодексу, головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України, доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями. Затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 по спр. №1-29/2007 визнані неконституційними деякі положення статей ЗУ „Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 №489-У, щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до 3-х років і не внесені відповідні зміни до законодавства, але не визнані неконституційними та не відмінені положення статей постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.07 № 13 (зі змінами від 11.07.2007). Тому виплати, передбачені Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", які базуються на розмірі, що встановлюється правлінням фонду (але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом) виплачуються в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 р.

В ч.2, ст.95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Зібраними у справі доказами встановлено що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину - сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 що підтверджено свідоцтвом про народження № НОМЕР_1 від 16.12.2005р., в зв'язку з чим до 02.07.2008р. перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримувала відповідну грошову допомогу, передбачену діючим законодавством України, виплату якої з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. здійснювало Селидівське управління праці та соціального захисту населення (згідно постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.2007 № 13 та постанови Кабінету Міністрів України „Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" від 16.01.2007 № 32).

 Відповідно до Положення про управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської Ради, Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради є виконавчим органом міської ради, що утворюється за рішенням міської ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є підзвітним і підконтрольним міській раді підпорядковане виконавчому комітету міської ради, міському голові, а з питань здійснення ним делегованих повноважень органів виконавчої влади , підконтрольне головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної держадміністрації .

Управління у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Мінпраці, рішеннями обласної ради, розпорядженнями голови обласної держадміністрації, наказами начальника головного управління праці та соціального захисту населення обласної держадміністрації. Статутом територіальної громади м. Селидове, Регламентом роботи Селидівської міської ради, її виконавчого комітету, рішеннями міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, а також положенням про управління.

Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, штамп, власний бланк.

Управління утримується за рахунок коштів міського бюджету. Граничну чисельність, фонд оплати праці працівників та видатки на утримання управління в межах виділених асигнувань визначає міська рада після попередньої експертизи у фінансовому управлінні .

Ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 N 489-У затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу розрахунку на місяць у розмірі: з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.

Статтею 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" було зупинено дію ст. 43 „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" на 2007 рік та встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми від 21.11.1992 № 2811-XI та Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідно субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду з дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсоткам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністр України.

Суд, вислухав пояснення сторін, вивчив матеріали справи, законодавство, що регулює дані правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Конституцією України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).

Зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України. У статті 64 Конституції України вичерпно визначено такі випадки, а саме передбачено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод людини із зазначенням строку дії цих обмежень, та визначено ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені за жодних обставин.

Внаслідок зупинення на певний час дії чинних законів України, якими встановлено пільги, компенсації чи інші форми соціальних гарантій, відбувається фактичне зниження життєвого рівня громадян, який не може бути нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму (частина третя статті 46 Конституції України), та порушується гарантоване у статті 48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень.

Отже, відповідно до частини третьої статті 22, статті 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Таку правову позицію Конституційний Суд України висловив у Рішенні від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій) (пункт 6 мотивувальної частини).

Утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини другої статті б, частини другої статті 19, частини першої статті 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.

Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) 1996 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо.

Метою і особливістю закону про Державний бюджет України є забезпечення належних умов для реалізації положень інших законів України, які передбачають фінансові зобов'язання держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі й надання пільг, компенсацій і гарантій. Отже, при прийнятті закону про Державний бюджет України мають бути дотримані принципи соціальної, правової держави, верховенства права, забезпечена соціальна стабільність, а також збережені пільги, компенсації і гарантії, заробітна плата та пенсії для забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень (стаття 48 Конституції України) .

Рішенням Конституційного Суду України: від 09.07.2007р. № б-рп/2907 по справі № 1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), деякі положення ЗУ «Про Державний бюджет України», в тому числі визнано неконституційним абзац третій частини другої статті 56 цього закону щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно абзацу другого статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, Селидівське управління праці та соціального захисту населення за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 повинно було нарахувати та сплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" з урахуванням вимог ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України», а саме: за період з 09.07.2007 по 30.09.2007 - із розрахунку 463 грн. щомісячно, з 01.10.2007 по 31.12.2007 - 470 грн. щомісячно. Відповідно п. 23 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 № 13 (із змінами та доповненнями), у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку перераховується без звернення осіб, яким вона призначена, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий розмір прожиткового мінімуму.

Вище вказане свідчить про те, що відповідач зобов'язаний відповідно до діючого законодавства донарахувати та сплатити позивачеві ОСОБА_1 додатково суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2045,35 грн. за період з липня 2007р. по грудень 2007р. (Судом перевірено розрахунок наданий позивачем та визначено його вірність.)

На підставі вищевикладеного та керуючись Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,  Закону України «Про Державний бюджет України», Постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми", Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 по спр. №1-29/2007, ст. ст.159-163 ,99,102 ,181 Кодексу адміністративного судочинства України суд ,-

П о с т а н о в и в :

Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1

Зобов'язати Селидівське управління праці та соціального захисту населення провести перерахунок та виплату грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на користь ОСОБА_1в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3, 02.07.2005 року народження, за період з липня 2007р. по грудень 2007р. в розмірі 2045 грн. 35 коп, з р/р № 35419016000632 в ГУ ДК у Донецькій обл.., МФО 834016, ЄДРПОУ 25953988, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до місцевого суду протягом десяті днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через місцевий суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя