ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
| "16" червня 2006 р. | Справа № 5/78
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Змеула О.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні 16.06.2006 о 10:54 год. адміністративну справу № 5/78 за позовом: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Кіровоград до відповідача: Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Кіровоградське міське управління земельних ресурсів, м. Кіровоград про спонукання укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки, при секретарі судового засідання Гринько О.В.
Представники: від позивача - ОСОБА_1 фізична особа-підприємець від позивача - Кодрул М.А. , довіреність № 1603 від 25.05.06 представник від відповідача - участі не брали від третьої особи - участі не брали. Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 подано позов до Кіровоградської міської ради про спонукання укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки загальною площею 735,2 кв. м., яка розташована по АДРЕСА_1. Відповідач відзив на позовну заяву не надав, позовні вимоги не заперечив.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та його представника встановив наступне. 01 серпня 2003 року між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу нежитлового приміщення, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 пристосоване під магазин, розташоване на земельній ділянці площею 735,2 кв.м, яка була надана ОСОБА_2 на праві постійного користування землею, згідно Державного акта серії НОМЕР_1, виданого Кіровоградською міською Радою народних депутатів 03.11.1998 року (рішення № НОМЕР_2), зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № НОМЕР_3. Після укладення договору купівлі-продажу магазину ОСОБА_2 подано заяву про відмову від права постійного користування земельною ділянкою, на якій розташований магазин. Позивач, на виконання вимог п. 2 ст. 128, п. 6 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, звернувся до Кіровоградської міської ради із заявою про продаж земельної ділянки площею 735,2 кв. м під розміщення магазину. Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України, при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. Згідно ст. 127 Земельного кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності громадянам та юридичним особам, які мають право на набуття земельних ділянок у власність, а також іноземним державам відповідно до цього кодексу. Вищезазначеною статтею також передбачено, що продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особа здійснюється на конкурсних засадах (аукціон, конкурс), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок. Положеннями частин 1, 3, 4 статті 128 Земельного кодексу України передбачено наступне. Продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної та комунальної власності для потреб, визначених цим кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний термін розглядає заяву і приймає рішення про продаж земельної ділянки або про відмову в продажу із зазначенням причин відмови. Особам, які подали заяви (клопотання) про придбання (купівлю) земельної ділянки, що не перебуває у їх користуванні, продаж цієї ділянки здійснюється не пізніше 30 днів після розроблення землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки. Пунктом 12 розділу Х "Перехідні положення" визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Із змісту листа № 3274 від 30.09.2005 року Кіровоградського міського управління земельних ресурсів слідує, що управлінням підготовлені пропозиції на розгляд сесії Кіровоградської міської ради про дачу згоди на продаж земельної ділянки, але рішення не прийнято в зв'язку з тим, що остання сесія міської ради з розгляду земельних відносин відбулася 25 січня 2005 року, а сесія 13 вересня 2005 року не була відкрита. Управлінням містобудування, архітектури, екології та земельних ресурсів надано висновок від 19.08.2003 № НОМЕР_4 про можливість надання земельної ділянки по АДРЕСА_1 з визначенням обмежень її використання. Пунктом 23 рішення сесії Кіровоградської міської ради № НОМЕР_5 вирішено продати позивачу земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 735,2 кв. м, яка знаходиться за адресою: м. Кіровоград, АДРЕСА_1 та затверджена ціна продажу зазначеної земельної ділянки в сумі 29380 грн. Кіровоградським обласним управлінням земельних ресурсів 09.12.2004 затверджено висновок державної землевпорядної експертизи № НОМЕР_6 відповідно якого об'єкт державної землевпорядної експертизи - звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 735,2 кв. м для розміщення магазину за адресою: АДРЕСА_1, підготовлений згідно з вимогами законодавства та оцінений позитивно і погоджується. На дату оцінки вартість земельної ділянки складає 29380,00 грн. Однак, на момент подання позивачем позову договір купівлі - продажу земельної ділянки не укладений, що є порушенням вимог ст. 128 Земельного кодексу України. Позивачем надано господарському суду проект договору купівлі-продажу земельної ділянки, площею 735,2 кв. м, яка розташована за адресою: м. Кіровоград, АДРЕСА_1, на якій знаходиться нежитлове приміщення відповідно до плану земельної ділянки, розміщеної на території Кіровоградської міської ради. За вказаних обставин, розглянувши наявні матеріали справи господарський суд дійшов висновку про те, що спір виник внаслідок неправильних дій з боку відповідача, які полягають у невиконанні вимог ст. 128 Земельного кодексу України в частині розгляду у місячний термін заяви і прийняття рішення про продаж земельної ділянки про відмову в продажу із зазначенням причин відмови або про продаж земельної ділянки шляхом укладення договору купівлі-продажу. Згідно пункту 10 статті 128 Земельного кодексу України рішення про відмову продажу земельної ділянки може бути оскаржено в суді. Відповідно до розділу 6 "Прикінцеві та Перехідні положення" до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Із зазначених правил слідує, що місцеві та апеляційні господарські суди вирішують адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року. Згідно пункту 1 частини 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Даний спір виник у зв'язку з тим, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, залишив заяву позивача про продаж йому земельної ділянки без розгляду в місячний строк. Позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Судовий збір, сплачений у більшому розмірі, ніж встановлено законом, повертається ухвалою суду за клопотанням особи, яка його сплатила.
Керуючись ч. 1 ст. 94, ст. 160, ст. 162, ст. 163, ч. 1-4 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, п. п. 6, 7 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю. Зобов'язати Кіровоградську міську раду (адреса: 25006, м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 41, ідентифікаційний код 26241020) укласти з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_7) договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 735,2 кв. метрів, яка розташована у м. Кіровограді, по АДРЕСА_1, на якій знаходиться нежитлове приміщення для розміщення магазину, відповідно до плану земельної ділянки на умовах поданого позивачем проекту договору купівлі-продажу земельної ділянки згідно звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки та висновку державної землевпорядної експертизи від 09.12.2004 № НОМЕР_6.
Стягнути із місцевого бюджету міста Кіровограда (Кіровоградська міська рада, 25006, м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 41, ідентифікаційний код 26241020) на користь фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_7) витрати на державне мито в сумі 08,50 грн. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Виконавчий лист видати за заявою особи на користь якої ухвалено судове рішення. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського господарського суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
|