КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ава: № 826/880/15 Головуючий у 1-й інстанції: Іщук І.О. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
18 червня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
за участю секретаря: Козлової І.І.
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 41 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.05.2015 у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Акрілат-Хімконтракт» до Київської міської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
ПП «Акрілат-Хімконтракт» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про зобов'язання підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку № 1 до Порядку взаємодії митних платежів з органами Державної казначейської служби, зобов'язання ГУ Державної казначейської служби в м. Києві перерахувати на користь ПП "Акрілат-Хімконтракт" (04212, м. Київ, вул. Богатирська, 3-Г, ідентифікаційний код 24744461, р/р 26000210323809 в АТ "Прокредит Банк", МФО 320984) надмірно зарахованих при митному оформленні товару суми мита на 7 875,10 грн та суми ПДВ на 17 325,23 грн.
22.05.2015 до Київського апеляційного адміністративного суду подано клопотання про заміну сторони відповідача - Київську міжрегіональну митницю Міндоходів на Київську міську митницю ДФС.
Колегією суддів, 18.06.2015 дане клопотання задоволено та замінено відповідача - Київську міжрегіональну митницю Міндоходів правонаступником Київською міською митницею ДФС.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.05.2015 вищевказаний адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Київської міської митниці ДФС щодо незадоволення заяви ПП "Акрілат-Хімконтракт" № 7 від 12.11.2014 про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, контроль за справлянням яких здійснюється митним органом. Зобов'язано Київську міську митницю ДФС підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку № 1 до Порядку взаємодії митних платежів з органами Державної казначейської служби. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач - Київська міська митниця ДФС подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що переглядає постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.05.2015 в межах апеляційної скарги Київської міської митниці ДФС у відповідності до ст. 195 КАС України.
Суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, судом першої інстанції вірно встановлено, що 07.01.2013 між Фірмою "RISEKIND LTD" (продавець) та ПП "Акрілат-Хімконтракт" (покупець) укладено контракт та додаток № 17 від 01.07.2013, згідно з яким продавець зобов'язується поставити та продати, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити L-Лизин Сульфат у кількості 35,00 тон за ціною 1018,50 дол. США/тн.
Даний товар і відповідні товаросупровідні документи подано до митного оформлення, згідно вантажної митної декларації № 100250000/2013/067939 від 22.08.2013.
Відповідно електронної митної декларації митної вартості № 100250000/2013/067939 від 22.08.2013 митна вартість товару, заявлена позивачем до митного оформлення, відповідно до ст. 58 Митного кодексу України - за першим методом (за ціною договору) і склала 284 930,47 грн.
Після здійснення коригування митної вартості, товар був випущений у вільний обіг шляхом надання гарантій, відповідно до частини сьомої ст. 55 Митного кодексу України по митній декларації № 100250000/2013/067972 від 28.03.2013, згідно з якою Київською міською митницею ДФС безпідставно збільшена митна вартість товару, що, в свою чергу, призвело до переплати ПП "Акрілат-Хімконтракт" при митному оформленні товару суми мита на 7 875,10 грн та суми ПДВ на 17 325,23 грн.
За результатами судового оскарження рішення Київської міської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, Окружним адміністративним судом м. Києва по справі № 826/880/14 прийнято рішення від 14.03.2014, яким в задоволенні позову ПП "Акрілат-Хімконтракт" відмовлено повністю.
За результатами апеляційного оскарження, 03.06.2014 Київським апеляційним адміністративним судом винесено постанову, якою апеляційну скаргу ПП "Акрілат-Хімконтракт" задоволено, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.03.2014 скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ПП "Акрілат-Хімконтракт" задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення Київської регіональної митниці про коригування митної вартості товарів № 100250000/2013/600602/2 від 22.08.2013 та картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № 100250000/2013/01592 від 22.08.2013.
Позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС із заявою № 7 від 12.11.2014 про повернення платнику податків митних платежів надмірно сплачених до бюджету, в якому просило підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби.
За результатами розгляду вищевказаної заяви, Київською міською митницею ДФС прийнято рішення, викладене в листі № 336/6/26-70-25-04 від 15.12.2014, яким позивачу відмовлено у її задоволенні у зв'язку із відсутністю підстав для повернення коштів.
Відповідно до частини третьої ст. 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами регламентується Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за № 1097/14364.
Позивач звертався до Київської міської митниці ДФС із заявою № 7 від 12.11.2014 щодо повернення сум надмірно сплачених митних платежів до Державного бюджету України. Вказана заява отримана Київською міською митницею ДФС 18.11.2014, про що свідчить вх. номер 36059/7.
Ознайомившись із заявою позивача, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вона відповідає вимогам Порядку № 618.
Однак, листом № 336/6/26-70-25-04 від 15.12.2014 Київською міською митницею ДФС повідомлено про відсутність правових підстав для повернення коштів з Державного бюджету України.
Виходячи з аналізу п. 2, п. 3, п. 4 Розділу III Порядку N 618, а також п. 7 Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затверджений наказом Державної митної служби України, Державного казначейства України N 611/147 від 20.07.2007, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 25.09.2007 за N 1095/14362 відповідач - Київська міська митниця ДФС зобов'язаний був перевірити факт наявності зайвої сплати позивачем грошових коштів до бюджету та надати у разі підтвердження факту до відповідного органу Державного казначейства України висновок про повернення надмірно зарахованих до бюджету митних платежів.
Керуючись Порядком 618, основною умовою повернення коштів, є обов'язкова їх сплата та зарахування на рахунки відповідного бюджету.
Тобто, повернення надмірно сплачених платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами можливо при наявності наступних чинників: наявність факту надмірної сплати коштів, звернення до митного органу платника податків, відповідно до якого останній визначається щодо напряму зарахування коштів.
Оскільки, наявність факту надмірної сплати коштів встановлено постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.06.2014 у справі № 826/16739/13-а, яка набрала законної сили, позивач звертався до Київської міської митниці ДФС із заявами про повернення коштів, колегія суддів вважає, що митниця, вирішуючи питання про повернення з Держбюджету надмірно сплачених митних платежів, допустила порушення вимог чинного законодавства України.
Вищенаведене спростовує твердження апелянта про те, що позивачем не надано документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, у зв`язку з чим позивачем не виконані вимоги Порядку № 618, так як наявність факту надмірної сплати коштів підтверджено, наданою до митного органу, копією постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 03.06.2014 у справі № 826/16739/13-а.
Окрім того, судом першої інстанції вірно зазначено, що відповідь Київської міської митниці ДФС № 336/6/26-70-25-04 від 15.12.2014 фактично не містить підстав відмови та носить суто формальний характер.
Також, п. 7 Розділ ІІІ Порядку № 618 чітко передбачено обов'язок митного органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Вказане свідчить про те, що на митний орган покладено обов'язок у визначений строк підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, який відповідно здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків.
Натомість митницею не підготовлено висновок про повернення з Держбюджету надмірно сплачених митних платежів, чим порушено вимоги статей 265, 266, 301 Митного кодексу України, Порядку N 618 та Порядку N 611/147.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог про визнання дій Київської міської митниці ДФС щодо незадоволення заяви ПП "Акрілат-Хімконтракт" № 7 від 12.11.2014 про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів протиправними, зобов'язання Київської міської митниці ДФС підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів ПП "Акрілат-Хімконтракт".
З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.05.2015 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено: 23.06.2015.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Безименна Н.В.
Аліменко В.О.