Постанова № 45456185, 24.06.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.06.2015
Номер справи
826/9054/15
Номер документу
45456185
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 червня 2015 року № 826/9054/15

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянувши відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 (далі - позивачі) до Київської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивачі звернулись до суду з позовом до відповідача, в якому просять:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в ухилянні від винесення на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту земле відводу земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, та має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування та ненаданні відповіді ОСОБА_1 на її клопотання від 08.05.2014 та від 25.07.2014;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в ухилянні від винесення на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_2 на виготовлення проекту земле відводу земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, та має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування та ненаданні відповіді ОСОБА_2 на його клопотання від 08.12.2014;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в ухилянні від винесення на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_4 на виготовлення проекту земле відводу земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, та має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування та ненаданні відповіді ОСОБА_3 на її клопотання від 08.12.2014;

- зобов'язати відповідача винести на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землевідводу земельної ділянки площею 0,1 га, відповідно до встановленої законом норми для будівництва та обслуговування будинку, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, на земельній ділянці, що має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування;

- зобов'язати відповідача винести на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_2 на виготовлення проекту землевідводу земельної ділянки площею 0,1 га, відповідно до встановленої законом норми для будівництва та обслуговування будинку, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, на земельній ділянці, що має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування;

- зобов'язати відповідача винести на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_4 на виготовлення проекту землевідводу земельної ділянки площею 0,1 га, відповідно до встановленої законом норми для будівництва та обслуговування будинку, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, на земельній ділянці, що має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.05.2015 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.

В судове засідання 11.06.2015 не прибули сторони по справі, хоча належним чином повідомленні про дату, час та місце слухання справи.

Проте через канцелярію суду 11.06.2015 представник позивачів надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Зважаючи на неприбуття в судове засідання сторін по справі, суд відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Станом на час розгляду справи по суті жодних інших документів від сторін до суду не надходило.

Розглянувши надані позивачами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, а також вивчивши норми чинного законодавства з приводу даного спору, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з наявних матеріалів справи, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії та ОСОБА_4 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії і якій встановлено ІІ група інвалідності, пов'язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Позивачі звернулись до відповідача із заявами від 25.08.2014 ( повторна заява ОСОБА_1), від 08.12.2014 (заява ОСОБА_2), від 08.12.2014 (заява ОСОБА_4) з проханням розглянути заяву про безоплатне одержання у власність земельної ділянки № 22 (у кадастрі - НОМЕР_1) по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будинку та у визначений чинним законодавством місячний строк надати дозвіл відповідача на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки № 22 (у кадастрі - НОМЕР_1) по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будинку.

До зазначених заяв позивачі додали:

- викопіювання з кадастрової карти;

- графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування кожної з земельних ділянок;

- витяг з державного кадастру;

- копії документів, що посвідчують особу та документів, які підтверджують пріоритетне право кожного з позивачів на безоплатне отримання земельної ділянки у власність.

Проте відповідач жодних відповідей позивачам на їх заяви не надав.

Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та вивчивши норми відповідного законодавства України, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивачів, зважаючи зокрема на наступне.

Відповідно до ст. 20 та 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 та 2 надається право на обов'язкове (протягом року після подання заяви) відведення місцевими радами земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва для тих, хто потребує поліпшення житлових умов та перебуває на квартирному обліку, а також відведення земельних ділянок для ведення особистого підсобного господарства, садівництва і городництва, будівництва індивідуальних гаражів і дач.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії та ОСОБА_4 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії і якій встановлено ІІ група інвалідності, пов'язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Позивачі звернулись із заявами від 25.08.2014 ( повторна заява ОСОБА_1), від 08.12.2014 (заява ОСОБА_2), від 08.12.2014 (заява ОСОБА_4) з проханням розглянути заяву про безоплатне одержання у власність земельної ділянки № 22 (у кадастрі - НОМЕР_1) по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будинку та у визначений чинним законодавством місячний строк надати дозвіл відповідача на розробку проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки № 22 (у кадастрі - НОМЕР_1) по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будинку, долучивши при цьому необхідні документи, проте відповідь на зазначені заяви так і не отримали.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно із ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Відповідно до ст. 116 та 118 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Виходячи з зазначеного відповідач є тим органом, який повинен у місячний строк розглянути клопотання та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати вмотивовану відмову.

Проте, як встановлено судом та не заперечувалось жодним чином відповідачем, відповідача не надав позивачем ні вмотивованої відмови, ні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а отже порушив законні права позивачів.

Виходячи з зазначеного суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивачів.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно зі ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно вимог ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду жодних доказів щодо своєї бездіяльності заявлених позивачами в позовних вимогах, а позивачі свою чергу надали суду всі необхідні правові докази, а тому суд приходить до висновку щодо задоволення позову в повному обсязі.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради, що полягає не винесенні на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту земле відводу земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, та має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування та ненаданні відповіді ОСОБА_1 на її клопотання від 08.05.2014 та від 25.07.2014;

3. Визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради, що полягає не винесенні на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_2 на виготовлення проекту земле відводу земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, та має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування та ненаданні відповіді ОСОБА_2 на його клопотання від 08.12.2014;

4. Визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради, що полягає в не винесенні на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_4 на виготовлення проекту земле відводу земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, та має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування та ненаданні відповіді ОСОБА_3 на її клопотання від 08.12.2014;

5. Зобов'язати Київську міську раду винести на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землевідводу земельної ділянки площею 0,1 га, відповідно до встановленої законом норми для будівництва та обслуговування будинку, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, на земельній ділянці, що має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування;

6. Зобов'язати Київську міську раду винести на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_2 на виготовлення проекту землевідводу земельної ділянки площею 0,1 га, відповідно до встановленої законом норми для будівництва та обслуговування будинку, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, на земельній ділянці, що має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування;

7. Зобов'язати Київську міську раду винести на розгляд сесії питання про надання дозволу ОСОБА_4 на виготовлення проекту землевідводу земельної ділянки площею 0,1 га, відповідно до встановленої законом норми для будівництва та обслуговування будинку, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, на земельній ділянці, що має кадастровий код: НОМЕР_1 і є ділянкою, що відноситься до земель не наданих у власність чи користування.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя: Я.І. Добрянська