Постанова № 45455964, 24.04.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.04.2015
Номер справи
826/5699/15
Номер документу
45455964
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 квітня 2015 року № 826/5699/15

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва – Шулежко В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Київський завод «Агромаш» про стягнення штрафу,

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся перший заступник прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – позивач) до відкритого акціонерного товариства «Київський завод «Агромаш» (далі – відповідач, ВАТ «Київський завод «Агромаш») про стягнення штрафних санкцій в розмірі 102 000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства про цінні папери та фондовий ринок, в результаті чого накладено штрафні санкції, проте ним штраф у встановлений законодавством строк не сплачено, у зв’язку з чим просив стягнути заборгованість по фінансовій санкції в примусовому порядку.

Також, прокурором зазначено, що внаслідок недотримання вимог законодавства про цінні папери та фондовий ринок ВАТ «Київський завод «Агромаш» грубо порушено економічні інтереси держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, несплата відповідачем суми штрафу призводить до ненадходження цих коштів до Державного бюджету України.

Відповідач подав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що на час розгляду даної справи, його уже притягнуто до відповідальності за нездійснення переведення випуску акцій в бездокументарну форму існування, існує судове рішення про стягнення з нього штрафних санкцій, тому у позивача немає підстав для притягнення позивача повторно до відповідальності за одне і теж правопорушення.

Суд на підставі ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу без проведення судового засідання на підставі поданих сторонами доказів та матеріалів.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивачем у відношенні до ВАТ «Київський завод «Агромаш» складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 1578-ЦД-1-Е від 23.10.2014 р., відповідно до якого встановлено ознаки порушення вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження від 09.07.2014 р. № 382-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, термін виконання якого закінчився 17.09.2014 р.

Розпорядження №382-ЦД-1-Е від 09.07.2014 р. винесено у зв'язку з порушенням відповідачем вимог ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» та ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме, нездійснення ВАТ «Київський завод «Агромаш» переведення випуску акцій документарної форми існування (свідоцтво № 122/10/1/00 від 28.02.2000 р. про випуск простих іменних акцій документарної форми існування) у бездокументарну форму існування.

Відповідачем на підставі ст. 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у відношенні відповідача винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 23.10.2014 р.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Київський завод «Агромаш» винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1620-ЦД-1-Е від 05.11.2014 р., відповідно якої до товариства застосовано штраф у розмірі 102 000 грн.

Відповідно до копії супровідного листа, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів надіслана відповідачу засобами поштового зв’язку 10.11.2014 р. вих. №03/02/5077/ПН.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 р. № 448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно з положеннями п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку установлено, що ВАТ «Київський завод «Агромаш» (свідоцтво №122/10/1/00 від 28.02.2000 року про випуск 75 489 200 штук простих іменних акцій документарної форми існування номінальною вартістю 0,25 грн. на загальну суму 18 827 300,00 не виконало розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів № 382-ЦД-1-Е від 09.07.2014 р., чим порушено вимоги законодавства про цінні папери.

Відповідно до п. 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства», усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно у бездокументарній формі

З наявних доказів вбачається, що до розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів ВАТ «Київський завод «Агромаш» письмових пояснень, клопотань чи заперечень до територіального органу Комісії надано не було.

Доказів виконання або оскарження в судовому порядку вказаного вище розпорядження відповідачем суду не надано.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, протягом року ця дія вчинена ВАТ «Київський завод «Агромаш» повторно з дня винесення Уповноваженою особою комісії постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 261-ЦД-1-Е від 05.03.2014 року, №1047-ЦД-1-Е від 09.07.2014 року за вчинення тих самих дій (невиконання розпоряджень Уповноважених осіб Комісії про усунення порушень законодавства про цінні папери).

Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1620-ЦД-1-Е від 05.11.2014 р. накладено санкцію за вищевказані правопорушення на ринку цінних паперів на ВАТ «Київський завод «Агромаш», яку поштою надіслано на адресу указаного підприємства. Проте, ВАТ «Київський завод «Агромаш» вказану постанову не виконало, штрафну санкцію не сплатило.

Згідно з п. 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно з п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року – у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Київський завод «Агромаш» винесено постанову № 1620-ЦД-1-Е від 05.11.2014 р., відповідно якої до товариства застосовано штраф у розмірі 102 000 грн.

Пунктом 3 р. XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 р. №2272 встановлено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.

З матеріалів справи вбачаться, що на час вирішення справи вказана вище постанова не оскаржена, зазначена сума штрафу відповідачем не сплачена. Твердження відповідача у запереченнях не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, не надано достатніх доказів в обґрунтування заперечень проти позову та не спростовано доводів позивача.

Згідно ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

В той час, відповідно до ст. 121 Конституції України, представництво інтересів громадян і держави у судах покладається саме на органи прокуратури.

Згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

При цьому, згідно з ч.1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру», право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

Однією із форм представництва є звернення до адміністративного суду з адміністративними позовами на захист інтересів держави, що передбачено ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Виходячи з вищенаведених приписів законодавства, поданих документів і матеріалів, з’ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, беручи до уваги те, що відповідачем не доведено протиправність застосування до нього штрафної санкції, постанова про накладення штрафу не скасована в судовому порядку, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, згідно ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

Оскільки спір вирішено на користь сторони, звільненої від сплати судового збору, а також за відсутності витрат, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 183-2, 254 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги першого заступника прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.

Стягнути із відкритого акціонерного товариства «Київський завод «Агромаш» (код ЄДРПОУ 30251744) штрафну санкцію у розмірі 6 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 102 000 (сто дві тисячі) грн. 00 коп. на користь Державного бюджету України на рахунки відкриті в управліннях Державного казначейства за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100 символ банку 106.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко