ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2015 року № 813/2065/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Дем`яновського Г.С.
секретар судового засідання Гавірко О.О.
за участю : представника позивача Бориса А.С., відповідача ОСОБА_2,представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу
за позовом Львівського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Львівський міський центр зайнятості звернувся з позовом до ОСОБА_3 про стягнення коштів в сумі 241 грн.72 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задоволити в повному обсязі.
Відповідачка в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав .викладених у письмовому запереченні.
Представник відповідача проти позову заперечила з мотивів, викладених у письмовому запереченні.
Заслухавши доводи відповідачки , пояснення представників сторін , з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд приходить до наступних висновків.
Львівський міський центр зайнятості звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідача ОСОБА_3 про стягнення коштів в сумі 241,72 грн. Свої позовні вимоги, позивач мотивує тим, що Львівський міський центр зайнятості є органом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що діє від імені Фонду відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення», Положення про Державну службу зайнятості України, затвердженого указом Президента України від 16 січня 2013 року №19/2013.
Відповідачка ОСОБА_3 звернулась до Львівського міського центру зайнятості в пошуках роботи 17.01.2014р. , і їй було надано статус безробітного 17.01.2014 року відповідно до приписів ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», на підставі поданої заяви. За час перебування на обліку ОСОБА_3 отримувала у центрі зайнятості матеріальне забезпечення - допомогу по безробіттю з 09.05.2014 року по 18.01.2015 року. Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», позивачем отримана інформація про дохід відповідача в період перебування на обліку як безробітної. Позивач посилається на те, що на підтвердження отриманих даних, здійснено перевірку достовірності інформації отриманої при обміні даними з ДПС, (акт розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №12 від 27.01.2015 року). По результатах встановлено, що ОСОБА_3 під час перебування на обліку в якості безробітної у Львівському міському центрі зайнятості, уклала договір цивільно-правового характеру з Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 від 23.05..2014 року №ЛВ-104 про виконання робіт ,термін дії якого з 23.05.2014р. по 30.05.2014р. та отримувала дохід.
В результаті не повідомлення відповідачем спеціалістів Львівського міського центру зайнятості про укладення договору цивільно-правового характеру з Фізичною особою- підприємцем ОСОБА_4, відповідачу безпідставно було виплачено допомогу з безробіття за період з 23.05.2014р. по 30.05.2014 р. у сумі 241,72 грн., оскільки відповідач підлягала зняттю з обліку з 23.05.2014 року, тобто з дня укладення договору цивільно-правового характеру.
Відповідно до вимог ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі.
Згідно з нормами ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством тощо.
Відповідно до п.п. 1 п.37 «Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу та ведення обліку осіб, які шукають роботу», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року №198 передбачено, що центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).
Позивач посилається на те, що зареєстрованою безробітною ОСОБА_3 не виконано свого обов'язку щодо інформування Львівського міського центру зайнятості про укладення договору цивільно-правового характеру з Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 від 23.05.2014 року про виконання робіт, який покладено на зареєстровану безробітну особу.
Відповідно до вимог п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», передбачено, що безробітні, зобов'язані своєчасно подати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», - передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. Позивач посилається також на те, що ним скеровано відповідачу претензію від 28.01.2014 про повернення ОСОБА_3 коштів у сумі 241,72 грн., проте така залишена без задоволення.
На підставі викладеного, позивач ,посилаючись на норми ст. ст.1, 3, 4, 44, 45 Закону України «Про зайнятість населення», п.п. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст. 17, 18, 79, 104, 105, 106 КАС України, просить позовні вимоги задоволити повністю.
Відповідачка ОСОБА_3 в своїх запереченнях зазначила ,що в травні 2014 року вона звернулась за роз»ясненням до ведучого спеціаліста по її справі Львівського міського центру зайнятості ОСОБА_5 з питанням , чи не вплине на майбутні виплати по безробіттю праця в ролі громадського спостерігача на позачергових президентських виборах від Всеукраїнської громадської організації «Опора». Ведучий спеціаліст ОСОБА_5 роз»яснила їй ,що такий вид працевлаштування допускається \як короткостроковий\ ,однак слід буде надати оригінал трудового договору від ВГО «Опора». Вона надала один екземпляр договору спеціалісту ОСОБА_5,який остання підшила до особової справи і зауважень чи запитань від Фонду до неї не поступало протягом 8-ми місяців. Відповідачка вважає ,що ОСОБА_5 надала їй неправдиву інформацію і є відповідальною в означеній ситуації. Тому просить в позові відмовити.
Представник відповідачки просить в позові відмовити з тих же мотивів.
Судом встановлено також наступне.
Державним Центром зайнятості Міністерства соціальної політики України надано роз»яснення № ДЦ-01-2576\0-14Н від 22.04.2014 року з якого вбачається наступне.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про вибори Президента України» та деяких інших законодавчих актів України щодо техніко-юридичного вдосконалення виборчого процесу», що набрав чинності 20.03.2014, внесено зміни до статті 40 Закону України «Про вибори Президента України» (далі - Закон). В частині шостій даної статті зазначено, що праця, пов'язана з організацією підготовки і проведення виборів Президента України, осіб, визнаних в установленому законом порядку безробітними, у складі окружних, дільничних виборчих комісій чи як спеціалістів, експертів та технічних працівників, зазначених у частині третій статті 25 та частині двадцятій статті 28 цього Закону, не є підставою для зняття цих осіб з обліку в державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, або для припинення виплати їм допомоги по безробіттю та інших видів соціальної допомоги.
Постановою Центральної виборчої комісії від 08.04.2014 року № 225 затверджено порядок оплати праці членів окружних виборчих комісій з виборів Президента України (далі - Порядок).
Пунктом 1.7. Порядку передбачено, що членам виборчих комісій протягом усього періоду повноважень виборчої комісії на їх вимогу видається довідка про виконання обов'язків члена виборчої комісії з виборів Президента України для подання до органів державної служби зайнятості за формою згідно з додатком 3 до Порядку.
Також відповідно до пункту 2.2. Порядку між членом виборчої комісії та окружною виборчою комісією укладається цивільно-правовий договір за формою згідно з додатком 2 до Порядком.
Крім того, зареєстрований безробітний може залучатися до роботи у виборчій комісії в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів. В цьому випадку, відповідно до розділу 3 Порядку, цивільно-правовий договір не укладається, а факт залучення особи до і виборчого процесу підтверджується довідкою за формою згідно з додатком та табелем робочого часу. В той же час, особам, які в установленому порядку зареєстровані державною службою зайнятості, як безробітні, та подали письмову заяву до центру зайнятості про своє працевлаштування до виборчих комісій, припиняється реєстрація з дня їх працевлаштування відповідно до абзацу четвертого абзацу другого підпункту 1 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 198.
Реєстрація таких осіб та призначення їм виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, після настання страхового випадку, здійснюється відповідно до норм чинного законодавства про зайнятість та страхування на випадок безробіття.
Відповідно до статті 12 Закону суб'єктами виборчого процесу є офіційні спостерігачі - суб'єкта виборчого процесу, від кандидата на пост Президента України, від громадської організації, які зареєстровані у порядку встановленому Законом. Частиною сьомою статті 23 та частиною десятою статті 24 Закону до складу окружних та дільничних ~ виборчих комісій не можуть входити офіційні спостерігачі.
Якщо зареєстрований безробітний є офіційним спостерігачем, що підтверджується посвідченням, виданим окружною виборчою комісією відповідно до частини восьмої статті 69 Закону та враховуючи вищезазначене, на нього не поширюється дія частини шостої статті 40 Закону. У разі повідомлення зареєстрованим безробітним, що він є офіційним спостерігачем на виборах, в обов'язковому порядку по ньому проводиться розслідування страхового випадку з метою встановлення його належності до зайнятих осіб.
Таким чином дії позивача по розслідуванню страхового випадку і складенню відповідного Акту № 12 від 27 січня 2015 року, на думку суду, є правомірними ,оскільки з Цивільно-правового Договору підряду № ЛВ-104 від 23 травня 2014 року та Акту приймання-здачі виконаних робіт вбачається ,що відповідачка ,перебуваючи на обліку в центрі зайнятості отримала дохід за цивільно-правовим договором з суб»єктом підприємницької діяльності ОСОБА_4 і не була членом виборчої комісії ,що є підставою для зняття її з обліку в державній службі зайнятості як таку, що шукає роботу, або для припинення виплати їй допомоги по безробіттю та інших видів соціальної допомоги.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 та статті 11 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача слід задоволити повністю і стягнути з ОСОБА_3 на користь Львівського міського центру зайнятості кошти в сумі 241грн.72 коп.. на рахунок 37170001000584, Одержувач: Львівський міський центр зайнятості, Банк: ГУДКСУ у Львівській області, ЄДРПОУ 25555035, МФО 825014 КЕКВ 1341- повернення коштів допомоги з безробіття від ОСОБА_3
Керуючись ст.ст. . 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Львівського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів- задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Львівського міського центру зайнятості кошти в сумі 241грн.72 коп.. на рахунок 37170001000584, Одержувач: Львівський міський центр зайнятості, Банк: ГУДКСУ у Львівській області, ЄДРПОУ 25555035, МФО 825014 КЕКВ 1341- повернення коштів допомоги з безробіття від ОСОБА_3
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.
Суддя Дем'яновський Г.С.