ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2015 року Справа № 803/1215/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
при секретарі судового засідання Приходай Я.О.,
за участю представників позивача Бернадської Л.В., Ткачук А.А.,
представника відповідача Талашко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом підприємства теплових мереж «Ковельтепло» до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Підприємство теплових мереж «Ковельтепло» звернулося з адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.05.2015р. №0002291501, яким позивачу було збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 479 815грн., в тому числі: 383 852грн. за основним платежем та 95 963грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
- платник податку, отримавши право на бюджетного відшкодування в листопаді 2014 року, правомірно поставив у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів в сумі 2 564 549грн. та скористався своїм правом на зарахування від'ємного значення по ПДВ до податкового кредиту наступного звітного періоду, відобразивши в декларації за лютий 2015 року залишок від'ємного значення ПДВ в сумі 1 808 653грн.;
- підприємство, враховуючи наявність залишку від'ємного значення ПДВ, обґрунтовано прийняло рішення про зарахування частини даного від'ємного значення у зменшення податкових зобов'язань за лютий 2015 року.
Представники позивача в поданих суду додаткових письмових поясненнях від 12.06.2015р. та 17.06.2015р., а також в судових засіданнях позовні вимоги підтримали повністю, додатково зазначивши наступне:
- фіскальною службою на даний момент не надано жодних роз'яснень стосовно алгоритму дій платників податку щодо можливості спрямування від'ємного значення ПДВ, сформованого до 01.02.2015р. на зменшення майбутніх зобов'язань з ПДВ за правилами, що діяли станом на 31.12.2014р., відповідно в разі виникнення ситуації, коли у розділі ІІІ декларації з ПДВ задекларована сума податкових зобов'язань за звітний період (рядок 18) платник податків може виявити бажання на таку ж саму суму збільшити ліміт реєстрації податкових накладних з одночасним збільшенням податкового кредиту, тобто заповнити рядок 20.2 декларації звітного періоду;
- у разі виявлення суперечностей між положеннями різних нормативно-правових актів, в даному випадку Податкового кодексу України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, перевага надається нормі, що має вищу юридичну силу, відповідно Податковий кодекс України не містить жодних обмежень щодо граничних строків перенесення залишку від'ємного значення ПДВ попередніх податкових періодів до складу сум, що включаються до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Представник відповідача в поданих суду письмових запереченнях та в судових засіданнях просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, мотивуючи наступним:
- при проведенні камеральної перевірки встановлено невірне відображення підприємством рядків декларації, що призвело до відсутності нарахувань в інтегрованій картці платника податку на додану вартість та встановлено заниження податкових зобов'язань з ПДВ за лютий 2015 року в сумі 383 852грн.;
- відповідно до вимог Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (в редакції від 23.01.2015р.) позивач в лютому 2015 року не мав права відображати суму ПДВ 383 852грн., а повинен був її задекларувати лише в березні 2015 року, залишивши графу 7 додатку 2 до декларації з ПДВ за лютий 2015 року пустою, і вказана позиція підтверджується й листом ДФС України від 06.03.2015р. №7796/7/99-99-19-03-02-17.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши доводи, викладені позивачем у позовній заяві, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку про задоволення позову. При цьому судом враховано наступне:
17.04.2015р. посадовою особою Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Ковельська ОДПІ) була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за лютий 2015 року, за результатами якої складено акт №279/03-06-15.1-30514446 від 17.04.2015р.
Перевіркою встановлено порушення п.п. 187.1, 187.7, 187.10 ст.187, п.п. 200.1, 200.2 ст.200 Податкового кодексу України та п.5 розділу 9, пп.8 п.5 розділу 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014р. №966 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015р. №13, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015р. за №102/26547), а саме: заниження податкових зобов'язань на суму ПДВ 383 852грн. та завищення залишку суми податку, що були заявлені платником податку до бюджетного відшкодування та залишились непогашеними в графі 4 додатка 2, рядок 26 декларації станом на 01 лютого 2015 року на суму ПДВ 105грн.
Не погоджуючись із висновками акта перевірки 27.04.2015р. ПТМ «Ковельтепло» було подано до податкового органу заперечення на акт перевірки №279/03-06-15.1-30514446 від 17.04.2015р.
30.04.2015р. Ковельською ОДПІ було розглянуто подані заперечення, та вказано, що висновок акту перевірки відповідає вимогам чинного законодавства.
На підставі акту перевірки №279/03-06-15.1-30514446 від 17.04.2015р. Ковельською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 06.05.2015р. №0002291501, яким позивачу було збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 479 946грн.25коп., в тому числі: 383 957грн. за основним платежем та 95 989грн.25коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.
13.05.2015р. позивачем подано до Головного управління ДФС у Волинській області первинну скаргу на податкове повідомлення-рішення від 06.05.2015р. №0002291501 і рішенням від 29.05.2015р. дану скаргу задоволено частково, податкове повідомлення-рішення скасовано в частині зайво визначеного грошового зобов'язання з ПДВ на загальну суму 131грн.25коп., в тому числі: 105грн. основного платежу та 26грн.25коп. штрафних санкцій, а в решті оскаржуване рішення залишено без змін.
Враховуючи те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято Ковельською ОДПІ як суб'єктом владних повноважень, то при вирішенні даного спору вони перевірялись судом на відповідність вимогам частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
Згідно зі статтею статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проаналізувавши норми податкового законодавства, дослідивши зібрані докази, суд вважає, що відповідач не довів правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ від 06.05.2015р. №0002291501.
Як встановлено судом, ПТМ «Ковельтепло» у податковій декларації з ПДВ за листопад 2014 року вказав у рядку 23 суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 2 564 549грн., визначивши її у рядку 23.2 як таку, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів.
У таблиці 1 додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за лютий 2015 року «Розрахунок суми залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів до 01 лютого 2015 року» ПТМ «Ковельтепло» вніс до графи 4 «суми задекларовані до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, які залишились непогашеними станом на 01 лютого 2015 року» значення в розмірі 1 808 653грн., продублювавши його в графі 6 «усього» та до графи 7 «сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку у поточному звітному (податковому) періоді збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні /розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних» значення в розмірі 383 852грн.
Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 18 декларації за лютий 2015 року) позивачем визначено в сумі 383 852грн.
Значення графи 6 таблиці 1 додатку 2 позивачем перенесено в рядок 26, а значення графи 7 - в рядки 20.2 та 27 декларації з ПДВ за лютий 2015 року.
Відповідно до п.33 підр.2 р.ХХ Податкового кодексу України за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, непогашені залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, та від'ємне значення суми ПДВ, яке задекларовано платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року без проведення перевірок, передбачених ст. 200 цього Кодексу, збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену п. 200 1.3 цього Кодексу, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення, або відшкодовуються у порядку, передбаченому нормами Податкового кодексу України станом на 31.01.2014р.
Порядок заповнення податкової декларації з ПДВ регламентовано Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014р. №966 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015р. №13, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015р. за №102/26547).
Згідно з п.5 розд.9 Порядку у таблиці 1 (Д2) (додаток 2) зазначаються:
- у графі 1 - звітний (податковий) період, у якому виникла сума від'ємного значення;
- у графах 2 - 6 - суми залишку від'ємного значення податку попередніх податкових періодів станом на початок поточного звітного періоду в розрізі виду такого від'ємного значення.
- графах 2 - 6 (Д2) (додаток 2) за лютий 2015 року (I квартал 2015 року) зазначаються суми від'ємного значення, що підлягають зарахуванню до звітного (податкового) кредиту наступного звітного періоду (рядок 20.2 декларації за січень 2015 року / IV квартал 2014 року); суми залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації за січень 2015 року / IV квартал 2014 року); суми, задекларовані до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, які залишились непогашеними станом на 01 лютого 2015 року; залишки сум податку, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування та залишились непогашеними станом на 01 лютого 2015 року.
- у графі 6 (Д2) (додаток 2) наступних звітних (податкових) періодів зазначаються дані графи 14 (Д2) (додаток 2) за попередній звітний (податковий) період.
- значення рядка "Усього, в т. ч.:" графи 6 переноситься до рядка 26 декларації за поточний звітний (податковий) період;
- у графі 7 - сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку у поточному звітному (податковому) періоді збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- значення рядка "Усього, в т. ч.:" переноситься до рядків 20.2 та 27 декларації поточного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пп.8 п.5 Розділу 5 Порядку рядок 20.2 передбачений для відображення суми залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Рядок 20.2 заповнюється в звітному (податковому) періоді, в якому було здійснено таке збільшення.
Суд погоджується з тим, що жодна норма Податкового кодексу України та Порядку не визначає термін, з якого платник податку за власним бажанням враховуватиме залишки від'ємного значення (бюджетного відшкодування) з ПДВ за старими правилами чи враховуватиме зазначені суми (або їх частину) у складі від'ємного значення р. III декларації.
За таких обставин, суд також погоджується з алгоритмом дій позивача по заповненню податкової декларації з ПДВ за лютий 2015 року та додатку 2 до неї, в зв'язку з виникненням суми податкового зобов'язання за лютий 2015 року в розмірі 383 852грн. (рядок 18) та заявленням суми, що підлягала бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних (звітних) податкових періодів у декларації за листопад 2014 року (рядок 23.2), наступним чином:
1) в додатку 2 одночасно заповнено заяву про вибір платника згідно з п. 33 підр. 2 р. XX ПКУ, та у таблиці 1 заповнено графи 2, 3, 4 або 5 та відповідно графа 6; графа 7 і різниця між значенням граф 6 та 7 у графі 14;
2) у розділі IV декларації заповнено рядок 26 «Суми залишку від'ємного значення попередніх періодів», значення якого дорівнює сумі, вказаній у графі 6 додатка Д2; рядок 27 «Суми залишку від'ємного значення, на яку у поточному періоді збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні», значення якого дорівнює сумі, вказаній у графі 7 додатка Д2; рядок 31 «Сума непогашеного від'ємного значення попередніх періодів», значення якого дорівнює сумі, вказаній у графі 14 додатка Д2.
3)у розділі III декларації заповнено рядок 18 «Позитивне значення», рядок 20.2 «у сумі залишку від'ємного значення попередніх періодів», сума якого дорівнює значенню рядка 27 та графі 7 додатка Д2.
За таких обставин, суд вважає, що позивачем не допущено порушень, які б слугували підставою як для донарахування грошового зобов'язання з ПДВ в сумі 383 852грн., так і застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 95 963грн., а відтак податкове повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ від 06.05.2015р. №0002291501 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно із частиною першою статті 94 КАС України на користь позивача слід присудити з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп.
Керуючись статтями 2, 69-72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 06.05.2015р. №0002291501.
Стягнути з Державного бюджету України на користь підприємства теплових мереж «Ковельтепло» 487 грн. 20 коп. витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 22 червня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Дмитрук