Постанова № 45452409, 22.06.2015, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2015
Номер справи
803/1170/15-а
Номер документу
45452409
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2015 року Справа № 803/1170/15-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Волиньавтогаз" про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (далі - УДСУ з Надзвичайних ситуацій у Волинській обл., позивач) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Волиньавтогаз" (далі - ТзОВ "Волиньавтогаз", відповідач, Товариство) про застосування заходів реагування, у вигляді повного зупинення роботи автомобільної газозаправочної станції ТзОВ "Волиньавтогаз", за адресою: м. Луцьк, вул. Героїв УПА, 2а, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами планової перевірки автомобільної газозаправочної станції ТзОВ "Волиньавтогаз" був складений акт перевірки щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 14.05.2015 року №222, яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні. Враховуючи, що подальша експлуатація вищезгаданої автомобільної газозаправочної станції із порушеннями вимог пожежної безпеки створює загрозу життю та/або здоров'ю людей, тому на підставі ст.ст. 55, 67, 68, 70 Кодексу цивільного захисту України позивач просить застосувати до відповідача заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи цієї автомобільної газозаправочної станції до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 05 червня 2015 року було відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.

19 червня 2015 року відповідач подав суду заперечення проти позову, в яких вказав, що станом на 17 червня 2015 року ТзОВ "Волиньавтогаз" усунуло у повному обсязі порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, про що повідомило позивача листом від 17 червня 2015 року.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши письмові докази, а також заперечення проти позову, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та наказу Луцького міськрайонного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 22.04.2015 року №13, у період з 07.05.2015 року по 14.05.2015 року головним інспектором Луцького міськрайонного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області Дмитерчуком Р.М. здійснено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб автомобільної газозаправочної станції ТзОВ "Волиньавтогаз", яка знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Героїв УПА, 2а, за результатами якої був складений акт від 14.05.2015 року №222.

У зазначеному акті перевірки зафіксовані порушення вимог нормативно-правових актів з питань пожежної та техногенної безпеки, виявлені під час перевірки, а саме:

п. 1 для кожного приміщення об 'єкта не розроблені та не затверджені керівником об'єкта інструкції про заходи пожежної безпеки (глава 4 розділу II НАПБ А. 01.001-2015);

п. 2 територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки (глава 8 розділу II НАПБ А.01.001- 2015);

п. 3 працівники при прийнятті на роботу на робочому місці не проходять інструктажі з питань пожежної безпеки (глава 15 розділу II НАПБ А.01.001-2015);

п. 4 до роботи на АГЗС допущені особи, які не пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму (глава 16 розділу II та глава 10 розділу VI НАПБ А.01.001-2015);

п. 5 територія об'єкту, протипожежні відстані між будинками, спорудами, майданчиками для зберігання матеріалів, устаткування не очищаються від сміття (п.1.1 глави 1 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2015);

п. б дерев'яні конструкції в будинку не піддано вогнезахисному оброблянню (п.2.5 глави 2 розділу III НАПБ А.01.001-2015);

п. 7 не визначено клас зони вибухобезпечної дільниці зовнішньої установки (п.2.9 глави 2 розділу III НАПБ А.01.001-2015);

п. 8 будинок не забезпечений адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановленим на фасадах будівлі або інших видних місцях і освітлюваному у темний час доби (п.2.22 глави 2 розділу III НАПБ А.01.001- 2015);

п. 9 Світильники над вибухонебезпечною зоною розташовані без вибухозахисту (п.1.3 глави 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2015);

п. 10 Первинні засоби пожежогасіння експлуатуються та утримуються з порушенням вимог та норм, а саме не проводиться технічне вслуговування (перезарядка) ( глава 3 розділу V НАПБ А.01.001-2015;

п. 11 Пожежний щит не укомплектовано в повному обсязі, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х2 м - 1 шт., гаки - З шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. (п.3.11 глави 3 розділу V НАПБ А.01.001-2015);

п. 12 не забезпечено АГЗС жорсткою буксирною штангою довжиною не менше 3 м для евакуації транспортних засобів;

п. 13 не ведеться журнал реєстрації вступного інструктажу з питань техногенної безпеки (ст. 40 КЦЗУ, п.11 Порядку навчання населення);

п. 14 відсутній інформаційно-довідковий куточок щодо дій персоналу об'єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій або інших нестандартних подій у побуті (ст. 20 ч. 1, п. 3, ст.40 п.3 п.13 КЦЗУ);

п. 15 не встановлено систему раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (ст.53, ст.69 ч.2 КЦЗУ).

Зазначений акт перевірки був вручений директору ТзОВ "Волиньавтогаз" та підписаний останнім 14 травня 2015 року. Також на нього за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки був складений протокол ВНТгБ №5198 від 08.05.2015 року про адміністративне правопорушення за ст.188-16 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), який разом з іншими матеріалами адміністративної справи направлено для розгляду до Луцького міськрайонного суду Волинської області.

Крім того, контролюючим органом був складений припис від 14 травня №222 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту. Суб'єкту господарювання був встановлений строк для виконання цього припису до 01.09.2015 року.

Відповідно до пп. 63 п. 4 Положення про Управління, згідно з покладеними на нього завданнями на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007 року із наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №877-V).

Так, відповідно до статті 1 даного Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Частиною першої статті 5 наведеного Закону встановлено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Згідно з підпунктом 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України №5403-VІ від 02.10.2012 року (із наступними змінами та доповненнями) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до положень частини першої статті 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як встановлено пунктами 1 та 2 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону №877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

За правилами частини третьої статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Судом встановлено, що письмових пояснень, зауважень або заперечень до акта перевірки №222 від 14 травня 2015 року територіальному органу державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки відповідачем не надано, дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб за результатами проведеної перевірки, результати проведеної перевірки, зокрема, сам акт відповідачем в установленому законом порядку також не оскаржено.

Оскільки відповідач не надав доказів про усунення виявлених перевіркою порушень вимог пожежної і техногенної безпеки, а подальша експлуатація автомобільної газозаправочної станції ТзОВ "Волиньавтогаз", що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Героїв УПА, 2а, створює загрозу життю та/або здоров'ю людей, тому суд дійшов висновку про підставність позовних вимог в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення роботи цієї автомобільної газозаправочної станції до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Разом з тим, суд зазначає, що за наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому частинами дванадцятою та тринадцятою статті 183-2 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, тому постанова підлягає до негайного виконання.

Керуючись статтями 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статей 55, 67, 68, 70 Кодексу цивільного захисту України, ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Волиньавтогаз" повністю зупинити роботу автомобільної газозаправочної станції за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. Героїв УПА, 2а, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Постанова підлягає до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.Д. Ковальчук