Справа № 592/3884/15-к
Провадження № 1-кс/592/1169/15
УХВАЛА
про тимчасовий доступ до речей та документів
23 квітня 2015 року м.Суми
Слідчий суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Корольова Г.Ю., при секретарі Кириченко В.О., за участю старшого слідчого СВ СМВ УМВС України в Сумські області капітана міліції ОСОБА_1, без фіксації процесуальної дії за допомогою технічних засобів, розглянув клопотання слідчого Терещенко О.В., про тимчасовий доступ до документів за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015200440000814 від 06.02.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Перевірив наданні матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку учасника судового провадження слідчого Терещенко О.В., -
встановив:
Слідчий своє клопотання погоджене з прокурором мотивує тим, що підставою для початку досудового розслідування відповідно до вимог ст. 214 КПК України виступили матеріали УДСБЕЗ УМВС України в Сумській області за фактом того, що в період часу з 01.03.2012 року до 31.12.2014 року службовими особами Комунального закладу Сумської обласної ради «Обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю» фактично не виконувалися роботи за сумісництвом, за що отримувалися грошові кошти у вигляді заробітної плати за рахунок фіктивно створених груп, шляхом складання фіктивних відомостей нарахування та виплати заробітної плати, табелів обліку робочого часу, тим самим незаконно, зловживаючи службовим становищем, привласнювали грошові кошти.
В ході досудового розслідування було встановлено, що комунальний заклад Сумської обласної ради обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в управлінні Державної казначейської служби Сумської області.
Відповідно до статуту Центру є складовою частиною системи позашкільної освіти області, здійснює навчання та виховання громадян у позаурочний та поза навчальний час, створює умови для творчого, інтелектуального, духовного, фізичного розвитку дітей та учнівської молоді, їх соціального захисту, організовує змістовне дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоровя вихованців, учнів, слухачів.
Метою центру є надання знань, формування вмінь та навичок та інтересам, забезпечення потреб особистості у творчій самореалізації, інтелектуальному, духовному та фізичному розвитку; здійснення підготовки до активної професійної та громадської діяльності; створення умов для соціального захисту та організації змістовного дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоровя вихованців, учнів та слухачів.
Форма власності - комунальна; організаційна правова форма господарювання комунальна організація. Директором закладу являється ОСОБА_2, заступником директора з НДР ОСОБА_3, головний бухгалтер ОСОБА_4
Відповідно до постанови слідчого про призначення ревізії та ухвали слідчого судді Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.02.2015 року про дозвіл на проведення ревізії, працівниками Державної фінансової інспекції в Сумській області проведено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності КП СОР Обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю за період часу з 01.03.2012 року до 31.12.2014 року.
Після проведення ревізії працівниками ДФІ в Сумській області складено акт від 23.03.2015 року № 03-06/49, в якому вказані наступні порушення:
в порушення п.п. 5 та 4 наказу Міністерства освіти і науки від 26.09.2005 року № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затверджених схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ», без відповідних дозволів органу вищого рівня заступнику директора безпідставно нараховано та виплачено надбавку за складність та напруженість в роботі на суму 11,9 тис. грн. та як наслідок, зайво сплачено внесків до державних цільових фондів на суму 11,9 тис. грн.
в порушення п. 4 постанови КМУ від 03.04.1993 року № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установи і організацій» заступнику директора з АГЧ було зайво нараховано та виплачено заробітну плату за сумісництво в сумі 12,4 тис грн. та, як наслідок, зайво сплачено внесків до державних цільових фондів на суму 1,2 тис грн., унаслідок чого закладу завдано матеріальної шкоди на загальну суму 13,6 тис грн.
в порушення п.п. 5 п. 4 наказу Міністерства освіти та науки України від 26.02.2005 року № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затверджених схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ», без відповідного дозволу органу вищого рівня заступнику директора з АГЧ за квітень, вересень 2012 року, березень, квітень, травень, червень 2014 року було зайво нараховано та виплачено премію на суму 7,8 тис грн. та, як наслідок, зайво сплачено та виплачено премію на суму 1,0 тис грн. , унаслідок чого закладу завдано матеріальної шкоди на загальну суму 8, 8 тис грн.
в порушення прим. 2 п. 10 наказу Міністерства освіти та науки України від 15.04.1993 року «Про затвердження інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівникам освіти» директору закладу проведено зайве нарахування та виплату підвищення до посадового окладу з перевищенням граничного розміру на суму 6,4 тис грн. та як наслідок зайво сплачено внесків до державних цільових фондів на суму 2,3 тис грн., унаслідок чого закладу завдано матеріальної шкоди на загальну суму 8,7 тис грн.
в порушення п.п. 5 п. 4 наказу Міністерства освіти та науки України від 26.02.2005 року № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затверджених схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ», без відповідного дозволу органу вищого рівня заступнику директора з АГЧ було зайво нараховано та виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення на суму 4,2 тис грн. , як наслідок зайво сплачено внесків до державних цільових фондів на суму 0,7 тис грн., унаслідок чого закладу завдано матеріальної шкоди на загальну суму 4,9 тис грн.
в порушення розділу 2 постанови КМУ від 08.02.1995 року № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» в звязку з зайвим нарахуванням та виплатою надбавки за складність та напруженість без дозволів органу вищого рівня, заробітної плати за сумісництвом заступнику директора з АГЧ закладу зайво нарахована та виплачена середня заробітна плата за час тимчасової непрацездатності в загальній сумі 3,2 тис грн. та, як наслідок, зайво сплачено внесків до державних цільових фондів на суму 0,8 тис грн., унаслідок чого закладу завдано матеріальної шкоди на загальну суму 4,0 тис грн. В порушення розділу 2 постанови КМУ від 08.02.1995 року № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» у звязку з зайвим нарахуванням та виплатою заробітної плати не невідпрацьований час, надбавок за складність та напруженість без відповідних дозволів органу вищого рівня, роботи за сумісництвом окремим працівникам закладу зайво нараховано та виплачено середня заробітна плата за час щорічної відпустки в сумі 2,2 тис грн. та, як наслідок сплачено внесків до державних цільових фондів на суму 0,4 тис грн., унаслідок чого закладу завдано матеріальної шкоди на загальну суму 2,6 тис грн. В порушення ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108-95/ВР, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України» від 16.07.1999 року № 996-XIV окремим працівникам закладу зайво нарахована та виплачена заробітна плата за невідопрацьований час на суму 1,6 тис грн. та, як наслідок зайво сплачено внесків до державних цільових фондів на суму 0, 6 тис грн. , унаслідок чого закладу завдано матеріальної шкоди на загальну суму 2,2 тис грн. В порушення розділу 2 постанови КМУ від 08.02.1995 року № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» в звязку з зайвим нарахуванням та виплатою заробітної плати з перевищенням граничного розміру підвищення посадового окладу директору закладу зайво нарахована та виплачена середня заробітна плата за час відрядження в сумі 0, 2 тис грн. та, як наслідок, зайво сплачено внесків до державних цільових фондів на суму 0,1 тис грн., унаслідок чого закладу завдано матеріальної шкоди на загальну суму 0, 3 тис грн. В порушення ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108-95/ВР внаслідок нарахування та виплати заступнику директора закладу заниженого розміру посадового окладу (ставки заробітної плати), останньою недоотримано кошти в загальній сумі 8, 0 тис грн.
В ході досудового розслідування було призначено судову економічну експертизу для підтвердження висновків акту Держаної фінансової інспекції в Сумській області від 30.03.2015 року № 03-06/02 позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово господарської діяльності Комунального закладу Сумської обласної ради Обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю за період часу з 01.03.2012 року до 31.12.2014 року.
21.04.2015 року на адресу слідчого відділу Сумського МВ в рамках призначеної судової економічної експертизи, судовим експертом було заявлено клопотання про надання додаткових документів для проведення експертизи.
Для належного виконання вимог чинного КПК України щодо всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, встановлення події кримінального правопорушення та винної особи, всебічної перевірки доводів рапорту, що виступив підставою для початку кримінального провадження, а також виконання клопотання судового експерта, необхідним є дослідити оригінали документів КП СОР - Обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю, ЄДРПОУ 23820094, за період часу з 01.03.2012 року до 31.12.2014 року, а саме: особові картки ОСОБА_2. ОСОБА_5; відомості нарахування і перерахування заробітної плати працівникам; штатні розписи; відомості про кількість учнів в позашкільному закладі та дані про віднесення Міністерством освіти України «Обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю» до найбільшого закладу в Україні; розрахункові листки ОСОБА_2, ОСОБА_5, сумісників; накази з особового складу, кадрових питань та основної діяльності (книги наказів); положення про преміювання працівників КЗ СОР Обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю; колективний договір з додатками та внесеними змінами (за їх наявності); постанови профспілкового комітету про нарахування премій ОСОБА_5; табелі обліку використаного робочого часу сумісників; картки-довідки, накази про прийом на роботу за сумісництвом ОСОБА_5; меморіальні ордери № 5; журнал-головна.
Доведення обставин привласнення грошових коштів посадовими особами Комунального закладу Сумської обласної ради Обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю, без тимчасового доступу у комунального закладу до вказаних документів не можливо.
У звязку з тим, що документи КП СОР Обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю за період часу з 01.03.2012 року до 31.12.2014 року, мають значення речових доказів та документів у кримінальному провадженні, виникає необхідність в їх вилучення.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав в повному обсязі.
Дослідивши матеріали клопотання, вважаю його таким, що підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у звязку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей та документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання відомостей як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з тих підстав, що документи до яких заявлено клопотання про надання доступу можуть містити інформацію, необхідну для встановлення обставин скоєння протиправних дій та бути визнані доказами по справі.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 159, 160, 163, 164 КПК України, -
постановив:
1. Надати тимчасовий доступ до документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені документи для запобігання їх можливому знищенню.
2. Документи, до яких повинен бути наданий тимчасовий доступ:
- особові картки ОСОБА_2. ОСОБА_5; відомості нарахування і перерахування заробітної плати працівникам; штатні розписи; відомості про кількість учнів в позашкільному закладі та дані про віднесення Міністерством освіти України «Обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю» до найбільшого закладу в Україні; розрахункові листки ОСОБА_2, ОСОБА_5, сумісників; накази з особового складу, кадрових питань та основної діяльності (книги наказів); положення про преміювання працівників КЗ СОР Обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю; колективний договір з додатками та внесеними змінами (за їх наявності); постанови профспілкового комітету про нарахування премій ОСОБА_5; табелі обліку використаного робочого часу сумісників; картки-довідки, накази про прийом на роботу за сумісництвом ОСОБА_5; меморіальні ордери № 5; журнал-головна.
Особа, яка має надати тимчасовий доступ до документів Комунальне підприємство Сумської обласної ради - Обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю ЄДРПОУ 23820094, що розташований за адресою: м. Суми вул. Августовська, 14-а.
3. Строк дії ухвали двадцять днів з дня постановлення ухвали.
4. Право тимчасового доступу до документів надається старшому слідчому СВ СМВ УМВС України в Сумській області капітану міліції ОСОБА_1.
Ухвала слідчого судді не може бути оскаржена.
Відповідно до вимог ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Слідчий суддя Г.Ю. Корольова