Ухвала суду № 45403856, 28.05.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2015
Номер справи
804/13866/14
Номер документу
45403856
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

28 травня 2015 рокусправа № 804/13866/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.

суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.

за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 року у справі № 804/13866/14 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі за текстом - ФОП ОСОБА_1.) звернулась до суду з позовом до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі за текстом - Новомосковська ОДПІ), в якому просила визнати протиправними дії відповідача, зазначені в інформаційному запиті за № 11380/10/04-08/17-01/31 від 14.08.2014 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до частини 4 статті 196 ,частини 1 статті 41 КАС України судове засідання проведено за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено, що 01 вересня 2014 року позивачем отримано запит Новомосковської ОДПІ № 11380/10/04-08/17-01/31 від 14.08.2014 року, відповідно до якого у позивача виявлено недостовірні дані, що містяться у податковій декларації за 2013р., що на думку податкового органу, може свідчити про можливе порушення податкового законодавства.

Таким чином, з метою вжиття заходів щодо підтвердження даних задекларованих позивачем у декларації за 2013р. та правомірності декларування податкових зобов'язань як платником єдиного податку II групи, податковим органом було направлено запит від 14.08.2014р. № 11380/10/04-08/17-01/31 з проханням надати документальне підтвердження сум задекларованого доходу платником податку у декларації за 2013 рік.

З огляду на що, та посилаючись на положення пп. 16.1.5. п. 16.1. ст. 16, пп. пп. 20.1.4, 20.1.6 п. 20.1 ст.20, п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.1. п.78.1 ст. 78, пп. 78.1.2 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, зобов'язано надати належним чином засвідчені копії документів.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив із того, що оскаржуваний запит складено на підставі та у спосіб, визначений чинним податковим законодавством, із врахування всіх обставин, що мали значення для його складення, а тому, є правомірним.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 20 Податкового кодексу України, зокрема, передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно до пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого, покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби врегульовано Главою 7 Розділу II Податкового кодексу України.

Згідно до.73.1 ст.73 Податкового кодексу України інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається контролюючим органам періодично або на окремий письмовий запит контролюючого органу у терміни, визначені пунктом 73.2 цього Кодексу.

Пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої, встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також, підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого, покладено на органи державної податкової служби;

- для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

- щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;

- у разі проведення зустрічної звірки;

- в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Пунктами 9, 10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої, встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби.

Встановлено, що у запиті зазначаються, зокрема, посилання на норми закону, відповідно до яких, орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації.

У відповідності до п.14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом Суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України.

У разі, коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого, покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.

З огляду на викладене, податковий орган, у порядку визначеному законом, наділений правом надсилати платникам податків письмові запити про надання інформації (пояснень) та документальних підтверджень, якщо за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого, покладено на органи державної податкової служби.

Платник податків отримавши такий запит в силу наведених вище норм законодавства, зобов'язаний надати запитану податковим органом інформацію та документи у визначений строк.

Перевіривши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуваний запит сформований з дотриманням вимог Глави 7 Розділу II Податкового Кодексу України, з огляду на те, що податковим органом зроблено посилання на обставини, а саме, виявлено недостовірні дані, що містяться у податковій декларації платника єдиного податку, що свідчить про порушення норм податкового законодавства та на пп.78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового Кодексу України, у зв'язку з якими, вказаний запит надсилається, визначено перелік інформації і документів, які необхідно надати та які факти ними необхідно підтвердити. Запит підписаний першим заступником керівника контролюючого органу, відповідно до ст. 73.3 Податкового Кодексу України. При цьому, п. 73.3 Податкового Кодексу України не зобов'язує податковий орган підтверджувати зазначену у запиті підставу чи надавати платникові копії документів, що стали підставою для складання запиту.

Крім того, судом перої інстанції обґрунтовано зазначено, що сам факт складання та направлення оскаржуваного запиту, не порушив прав позивача, дії відповідача не призвели до невідворотних негативних наслідків для позивача, а є лише частиною процедури встановлення обставин, які необхідні для контролю з боку відповідача за правильністю нарахування і сплати податків та інших обов'язкових платежів позивачем.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про дотримання відповідачем вимог чинного податкового законодавства під час формування оскаржуваного запиту.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 року у справі № 804/13866/14 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров