Ухвала суду № 45400534, 03.06.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2015
Номер справи
813/1816/15
Номер документу
45400534
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л Аз питань закриття провадження

у адміністративній справі

03 червня 2015 року № 813/1816/15

зал судових засідань № 8

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Бугара М.Р.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Турчина І.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Генерального прокурора України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Генерального прокурора України про визнання протиправними дій щодо розгляду і вирішення скарг ОСОБА_1 на протиправні дії прокурорів Львівської області від 11.02.2015 року та від 01.04.2015 року, зобов'язати відповідача розглянути вказані скарги.

Представник відповідача в судовому засіданні заявив клопотання в усній формі про закриття провадження у справі з тих підстав, що скарги позивача підлягають розгляду у порядку, визначеному кримінально-процесуальним законодавством.

Позивач в судовому засіданні проти вказаного клопотання заперечив.

Заслухавши думку позивача та представника відповідача, суд дійшов висновку, що таке клопотання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається зі змісту скарг від 11.02.2015 року та від 01.04.2015 року, такі стосуються незаконних дій прокурорів Львівської області та їх незаконних рішень, які були допущені, на думку позивача, як при здійсненні ними своїх посадових обов'язків загалом, так і при здійсненні повноважень в рамках конкретних досудових розслідувань по кримінальних справах, які були розпочаті за заявами позивача.

Суд критично оцінює клопотання відповідача щодо закриття провадження у справі з тих підстав, що скарги позивача від 11.02.2015 року та від 01.04.2015 року належить розглядати виключно в порядку, визначеному кримінальним процесуальним законодавством.

Однак, на переконання суду, скарги, які скеровувалися позивачем суб'єкту владних повноважень - Генеральному прокурору України, не можуть кваліфікуватися виключно як такі, що стосуються питань конкретних досудових розслідувань у кримінальних справах. Зокрема, у скаргах порушуються питання протиправної управлінської діяльності органів і працівників прокуратури у Львівській області, які зачіпають права та інтереси позивача й, відповідно, можуть бути розглянуті в порядку, встановленому Законом України «Про звернення громадян». Окрім цього, у скаргах позивача відсутні будь-які вказівки на необхідність їх розгляду в порядку кримінального процесуального закону; позивач не наводить посилань на приписи такого закону; позивач не вказує на які-небудь конкретні процесуальні дії чи рішення, які ним оскаржуються в порядку кримінального процесуального закону.

Суд відзначає, що у випадку здійснення досудових розслідувань за заявами позивача, такі обставини не позбавляють останнього права звертатися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб зі зауваженнями, пропозиціями, заявами, клопотаннями та скаргами в порядку звернень громадян (як із загальних питань, так і з питань, пов'язаних із такими розслідуваннями), а також, такі обставини не позбавляють позивача законного права очікувати відповідного розгляду таких скарг, поданих у порядку звернень громадян.

Преамбулою Закону України «Про звернення громадян» визначено, що цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Відповідного до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно із ст. 4 Закону України «Про звернення громадян» до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Статтею 5 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.

Тому, з урахуванням наведених вище положень закону, суд приходить до висновку, що оскільки оскаржені позивачем дії (бездіяльність) відповідача стосуються розгляду його скарг, то даний спір пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, тобто є публічно-правовим та підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

Відтак, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі.

Керуючись ст.ст. 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

У Х В А Л И В :

У задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі - відмовити.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.

Повний текст ухвали складений та підписаний 08.06.2015 року.

Суддя Братичак У.В.