ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2015 року справа № 823/1387/15
м. Черкаси
15 год. 01 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мишенка В.В.,
при секретарі Гордієнку Ю.П.,
за участю сторін:
позивач ОСОБА_1 (особисто);
представник позивача ОСОБА_2 (за договором);
відповідач ОСОБА_3 (за посадою);
представник третьої особи ОСОБА_1,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Черкаського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_3, третя особа садове товариство Фотон про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить: визнати протиправними дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Черкаського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_3 щодо залишення без розгляду поданих 03.06.2015 документів для внесення змін до відомостей про юридичну особу, не повязаних зі зміною в установчих документах СТ Фотон; зобовязати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Черкаського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_3 здійснити реєстраційну дію по зміні керівника СТ Фотон з ОСОБА_4 на ОСОБА_1
Позовні вимоги вмотивовані тим, що в період з 25.04.2015 по 30.05.2015 в СТ «Фотон» відбулися загальні збори членів товариства на яких було визначено керівника, а саме СТ «Фотон», за результатами зборів було складено протокол зборів від 30.05.2015. Після чого, 03.06.2015 державному реєстратору ОСОБА_3 за описом було подано заповнену реєстраційну картку та оригінал протоколу загальних зборів членів СТ «Фотон» про призначення головою правління ОСОБА_1 для проведення реєстраційної дії по зміні керівника юридичної особи. Проте, 04.06.2015 державним реєстратором повідомлено щодо залишення документів без розгляду на підставі того, що документи подані не в повному обсязі та не відповідають вимогам ч. 1-5 ст. 8 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Однак, позивач не погоджується з даним рішенням, оскільки, реєстратор не повинен в силу своїх повноважень перевіряти дійсність відомостей зазначених в установчих документах. В судовому засіданні позивач вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечувала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Представник третьої особи садового товариства Фотон в особі ОСОБА_1 просив задовольнити дані позовні вимоги.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.
Садове товариство Фотон зареєстроване Черкаською районною державною адміністрацією 31.07.1997 р., ідентифікаційний код - 22798919.
Із копії протоколу позачергових загальних зборів від 30.05.2015, вбачається що кворум на зборах становив 79% (що підтверджується копією реєстраційних списків), крім того на зборах в якості спостерігачів за громадською безпекою були присутні 17 співробітників Черкаського РВ УМВС України в Черкаській області та експерт криміналіст Черкаського РВ УМВС, яким здійснювалася відео фіксація загальних зборів. Також, з даного протоколу вбачається, що у відповідності до третього питання зборів було вирішено: звільнити з посади голову правління СТ «Фотон» ОСОБА_4 та обрано нового голову правління - ОСОБА_1 По пятому питанню вирішено, прийняти нову редакції статуту із зміною юридичної адреси та уповноважити ОСОБА_1 підписати протокол позачергових зборів та здійснити державну реєстрацію змін.
Після чого, 03.06.2015 ОСОБА_1, у відповідності до опису документів, звернувся до реєстраційної служби для проведення реєстраційної дії «внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах» СТ «Фотон» з реєстраційним листом про присутніх від 30.05.2015, протоколом позачергових зборів від 30.05.2015 та реєстраційною карткою на внесення змін до відомостей про юридичну особу.
Однак, 04.06.2015 за вих. № 233/08-04-12 державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Черкаського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_3 було надіслано СТ «Фотон» повідомлення про залишення документів без розгляду. В обґрунтування зазначено, що документи подані не в повному обсязі (п. 8.5, 8.14.1, 8.15, 8.15.1, 8.16 статуту) та не відповідають вимогам ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Не погоджуючись з прийнятим рішення, позивач звернуся до суду.
Спеціальним законом, який регулює відносини, у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є Закон України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 15.05.2003 р. №755-IV(далі -ЗУ №755-IV).
Згідно ч. 1 ст. 1 ЗУ №755-IV, державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Частиною 2 ст. 4 ЗУ №755-IV врегульовано порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 8 ЗУ №755-IV документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою. Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена. Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку. Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Частиною 2 статті 19 Закону про державну реєстрацію передбачено, якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.
Отже, судом зясовано, що при подачі документів позивач виконав всі необхідні дії передбачені Законом, тобто останній був уповноваженою особою товариства, надав весь необхідний перелік документів. За таких обставин суд приходить до висновку, що державний реєстратор, приймаючи реєстраційну картку за підписом ОСОБА_1 перевищила свої службові повноваження вимагаючи надата додаткові документи.
Окрім того, у відповідності до розяснення від 27.05.2009 р. N 6154 Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва зазначає, що згідно із частиною четвертою статті 53 Закону про реєстрацію особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, несуть відповідальність, встановлену законом, а тому, державний реєстратор несе відповідальність за повноту зазначених відомостей в установчих документах, а за відповідність цих відомостей законодавству несуть засновники.
Суд наголошує відповідачу, що дане розяснення узгоджується з ст. 8 ЗУ №755-IV, з чого випливає висновок, що державний реєстратор не повинен вимагати відомостей щодо перевірки достовірності даних поданих стороною, що передбачено ч. 4 ст. 19 ЗУ №755-IV.
Також, суд наголошує, що згідно з ч. 6 ст. 19 ЗУ №755-IV державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень. У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач неправомірно залишив без розгляду подані позивачем документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, оскільки позивач при їх подачі 03.06.2015 дотримався статті 19 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та подав повний пакет документів.
Крім того, суд не бере доводи позивача, що установчий документ СТ «Фотон» статут не відповідає ЗУ «Про кооперацію», оскільки як вже зазначалося вище відповідач не повинен перевіряти дійсність відомостей зазначених в документах, а лише комплексність (цільність) загалом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд дійшов висновку, що субєкт владних повноважень не довів, що під час здійснення реєстраційних дій державний реєстратор діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають до повного задоволення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Черкаського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_3 щодо залишення без розгляду поданих 03.06.2015 документів для внесення змін до відомостей про юридичну особу, не повязаних зі зміною в установчих документах СТ Фотон;
Зобовязати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Черкаського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_3 здійснити реєстраційну дію по зміні керівника СТ Фотон з ОСОБА_4 на ОСОБА_1
Повернути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Мишенко
Повний текст постанови виготовлено 22.06.2015