Постанова № 45397169, 27.05.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2015
Номер справи
805/1182/15-а
Номер документу
45397169
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2015 р. Справа № 805/1182/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Красноармійського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дії, визнання не чинним та скасування рішення № 002081702 від 18.03.2015 року в сумі 82835,34 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Красноармійського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дії, визнання не чинним та скасування рішення № 002081702 від 18.03.2015 року в сумі 82835,34 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що приймаючи оскаржене рішення, відповідач діяв не у спосіб, визначений чинним законодавством, оскільки Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введене в дію Рішення РНБО України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України».

Згідно пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення АТО» внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за загальними правилами яких на час проведення АТО суб'єкти господарювання звільняються від обов'язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції.

Вказує на те, що, оскільки Красноармійське регіональне виробниче управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» знаходиться на території, де здійснюється антитерористична операція, воно звільнене від сплати єдиного внеску на час проведення АТО в розумінні зазначеної норми Закону.

Враховуючи наведене, просить адміністративний позов задовольнити у повному обсязі, визнати неправомірними дії відповідача щодо направлення оскарженого рішення, визнати його нечинним та скасувати.

Представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач представника до судового засідання не направив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, направив на адресу суду заперечення проти позову.

У своїх запереченнях відповідач зазначив, що на позивача у справі покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі сплачувати суми податків, зборів та обов'язкових платежів, рішення, яке оскаржується, прийняте по факту встановленого порушення, тому, як вважає відповідач, підстав для його скасування немає.

Враховуючи наведене, просить в задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Відповідно до приписів ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлені наступні обставини.

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДРПОУ 00191678).

18.03.2015 року Красноармійська ОДПІ винесла рішення № 002081702 про застосування до КП «Компанія «Вода Донбасу» в особі Красноармійського регіонального виробничого управління (ЄДРПОУ 35397811) штрафних санкцій в розмірі 49331 грн. 89 коп. та нарахування пені в сумі 33503 грн. 45 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В якості підстав прийняття спірного рішення відповідачем зазначено, що за даними картки особового рахунку КРВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» виникла недоїмка по єдиному соціальному внеску, яка частково погашена по періодам, а саме:

- станом на 20.08.2014 у сумі 548899,43 грн., в зв'язку з несплатою зобов'язань, нарахованих згідно наданої страхувальником звітності щодо сум нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на 640463,11 грн. за липень 2014 року по строку нарахування - 20.08.2014, відповідно граничний термін сплати -20.08.2014,

- станом на 22.09.2014 виникла недоїмка по єдиному соціальному внеску у сумі 870016,65 грн., в зв'язку з несплатою зобов'язань, нарахованих згідно наданої страхувальником звітності щодо сум нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 474168,13 грн. за серпень 2014 року по строку нарахування - відповідно граничний термін сплати - 22.09.2014.

- станом на 20.10.2014 виникла недоїмка по єдиному соціальному внеску у сумі 701854,09 грн., в зв'язку з несплатою зобов'язань, нарахованих згідно наданої страхувальником звітності щодо сум нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 493318,81 грн. за вересень 2014 року по строку нарахування - відповідно граничний термін сплати - 20.10.2014.

За несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсоток суми недоплати за кожний день прострочення.

Враховуючи вищенаведене, було складені рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску до КРВУ КП «Компанія «Вода Донбасу», в тому числі спірне рішення за №002081702 від 18.03.2015 на суму штрафу у розмірі 49331,89 грн. та пені 33503,45 грн. за період з 21.10.2014 р. по 14.01.2015 р., яке вручено платнику 20.03.2015 р..

Водночас, за поясненнями позивача Красноармійське регіональне виробниче управління є відокремленим підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу», працює у єдиному циклі з іншими 27-ма відокремленими підрозділами по забору, перекиданню, виробництву та постачанню питної та технічної води у Донецькій області. Пошкодження будь-яких виробничих потужностей, що розташовані в інших адміністративних одиницях Донецької області (канал Сіверський Донець-Донбас, Північно-Донбаський водопровід і т. д.), унеможливлює функціонування Красноармійського РВУ. Красноармійське регіональне виробниче управління забезпечує послугами з водопостачання 6 районів Донецької області: Красноармійський, Добропільський, Олександрівський, Волноваський, Ясинуватський, Марійський, в яких 100 населених пункта, таких як: м.Красноармійськ, м.Селидово, м.Українськ, м.Димитров, м.Новогродівка, м. Добропілля, с.Новоекономічне, с.Володимирівка, с.Гродівка, с.Карлівка, м.Докучаєвськ, м.Угледар, м.Волноваха, с.Ольгінка, с.Благодатне , с.Новотроїцьке та інш. Зокрема, виробничі об'єкти Красноармійського РВУ магістральні водоводи проходять по слідуючим населеним пунктам , таким як с. Опитне, с.Тоніньке, с.Піски, м.Красногорівка, м.Мар'їнка), де вже майже рік проводяться активні бойові дії, які систематично призводять до руйнувань і пошкоджень водоводів.

У населені пункти Красноармійського, Олександрівського, Добропільського, Волноваського районів, м.Селідово, м.Димитров Красноармійським РВУ не постачалась централізовано вода тривалі періоди часу була зупинена робота Красноармійської та Великоанадольскої фільтрувальних станцій, у зв'язку з чим взимку була зупинена в містах робота котелень. Працівники позивача повністю або частково знаходяться або знаходилися у простої. У зв'язку з тривалими і систематичними зупиненнями водопостачання містам, населеним пунктам та підприємствам відвантаження товарної продукції з червня 2014р. у Красноармійського РВУ було відсутнє або проводилось в мінімальних обсягах. Платежі від споживачів значно скоротились. Скорочення надходження грошових коштів, необхідність фінансових витрат на організацію виробництва та необхідність значних фінансових витрат на відновлення пошкоджених виробничих об'єктів водопостачання, призвело до фінансової кризи Позивача.

Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили (форс-мажору) з 10.06.2014р. Красноармійському регіональному виробничому управлінню КП «Компанія «Вода Донбасу» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів, про що видала Сертифікат (висновок) № 1196 від 29.10.2004 (вихідний № 4266/05-4).

Донецькою Торгово-промисловою палатою позивачу також був виданий висновок від 03.07.2014 р. № 2005/12.12-03 про настання форс-мажорних обставин, які перешкоджають своєчасному виконанню договірних зобов'язань.

Листом від 17.11.2014р. за № 1905. позивач надав відповідачу Сертифікат Торгово-промислової палати України № 1196 від 29.10.2004 р.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, оскільки предметом спору є застосування спеціальних актів законодавства, прийнятих у зв'язку з проведенням антитерористичної операції. Адже, на думку відповідача Закон № 1669 надає можливість платникам єдиного внеску на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі. Умовою для такого звільнення (відстрочення) є заява у довільній формі, яка подається до фіскального органу за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення АТО та сертифікат Торгово-промислової палати України. Проте, враховуючи, що антитерористична операція на час виникнення спірних відносин не закінчена, відповідач вважає безпідставним посилання позивача на підстави його звільнення від сплати єдиного внеску.

З урахуванням встановлених у справі обставин, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовані вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, яку правову норму належить застосувати до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.п. 41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є органи державної податкової служби.

Відповідно до п. 31 ст. 1 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» 8 липня 2010 року № 2464-VI (надалі - Закон № 2464-VI) органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 10 зазначеної норми Закону № 2464-VI визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок. Позивач в розумінні норм Закону № 2464-VI є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Статтею 9 Закону № 2464-VI визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Поряд з викладеним суд враховує наступне.

Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введене в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669-VII (надалі - Закон № 1669-VII).

Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону № 1669-VII визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням від 30.10.2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, м. Красноармійськ Донецької області віднесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Як зазначалось раніше, структурний підрозділ позивача зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території м. Красноармійськ Донецької області.

Статтею 2 Закону № 1669-VII визначено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено пунктом 93 такого змісту:

платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються.

Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно абз. 1 ст. 1 Закону № 1669-VII період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.

Відповідно до ст. 10 Закону № 1669-VII протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Як зазначено вище, відповідний сертифікат філією позивача отриманий і форс - мажорні обставини підтверджені.

Суд не приймає посилання відповідача на розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження КМ України від 30.10.2014 року № 1053», яким зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів від 30.10.2014 року № 1053-р, згідно якої затверджений перелік населених пунктів в зоні АТО, з наступних підстав.

Зміст правової конструкції зупинення дії нормативного акту передбачає, що зупинений акт не є скасованим, а не підлягає застосуванню саме після його зупинення. Тобто, до набрання чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року, розпорядження Кабінету Міністрів від 30.10.2014 року № 1053-р діяло певний період часу та визначало перелік населених пунктів в зоні АТО, що підтверджує сертифікат Торгово-промислової палати України, виданий позивачу.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 72 КАС України обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати. Тому проведення антитерористичної операції на територіях, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів від 30.10.2014 року № 1053-р, суд визнає загальновідомими, які доказуванню не підлягають.

Оскільки, позивач зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території Донецької області де здійснюється антитерористична операція, період проведення антитерористичної операції триває, нормою прямої дії Закону суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільнені від обов'язків своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок та на час проведення відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону № 1669-VII за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються, сертифікат про підтвердження форс-мажорних обставин позивачем отриманий, суд вважає, що, приймаючи оскаржене рішення, відповідач діяв не у спосіб, визначений чинним законодавством України.

Відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову, зокрема, суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії; зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій.

За таких обставин, з метою судового захисту порушеного права, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про скасування рішення № 002081702 від 18.03.2015 року.

Водночас, за умови відновлення порушених прав та інтересів позивача вищезазначеним способом, позов в частині вимог про визнання спірного рішення нечинним та визнання протиправними дій відповідача задоволенню не підлягає, оскільки вказані вимоги є зайвими, характер протиправних дій позивачем у позові не визначений, самостійних правих наслідків таких дій судом не встановлено.

За приписами ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог. Тому на користь позивача з Державного бюджету підлягає стягненню сума сплаченого судового збору відповідно до задоволеної частини позовних вимог (182,70:3), а саме, в сумі 60,90 грн.

Керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Красноармійського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дії, визнання не чинним та скасування рішення № 002081702 від 18.03.2015 року в сумі 82835,34 грн. - задовольнити частково.

Скасувати рішення Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 002081702 від 18.03.2015 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 00191129) витрати зі сплати судового збору у розмірі 60 (шістдесят) грн. 90 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Чекменьов Г.А.