ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Смиковська Л.О.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
УХВАЛА
іменем України
"17" червня 2015 р. Справа № 286/9384/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної міста Києва державної адміністрації на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "04" лютого 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Публічного акціонерного товариства "Компанія "Райз", третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної міста Києва державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2014 ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Компанія «РАЙЗ» ( вказану особу зазначено в якості відповідача ).
В січні 2015 ОСОБА_3 уточнила свій позов, в якому просила зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Компанія «РАЙЗ» ( вказану особу зазначено в якості відповідача ) провести донарахування доплати до заробітної плати згідно зі ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.06.2014 року по 30.11.2014 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат та подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації (цю установу зазначено в якості третьої особи), посилаючись на те, що вона працює в Публічному акціонерному товаристві «Компанія «РАЙЗ» в с. Радчиці Овруцького району. За період роботи їй виплачувалась доплата, що встановлена в Законі, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно з постановою КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 04.02.2015 позов задоволено частково.
Зобов'язано Публічне акціонерне товариство «Компанія «РАЙЗ» провести донарахування ОСОБА_3 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 1 червня 2014 року по 2 серпня 2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює одній мінімальній заробітній платі, встановленій законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу та подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Не погоджуючись з вказаною постановою, третя особа подала апеляційну скаргу, в якій просить в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити у повному обсязі з підстав, наведених у скарзі.
Відповідно до ст.197 КАСУ справа розглядається в порядку письмового провадження.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що відсутні підстави для її задоволення з огляду на таке.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_3 працює в Овруцькій філії ПАТ «Компанія «РАЙЗ» с.Радчиці Овруцького району Житомирської області, що підтверджується довідкою.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженим постановою КМ України №106 від 23.07.1991 та розпорядженням КМ України №17 від 12.01.1993 с. Радчиці Овруцького району Житомирської області відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 1 мінімальна заробітна плата.
Постановою Кабінету Міністрів України № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контрою - 520 тис.крб. (5,20 грн. за гр.реф.).
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012 дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, його застосування неможливе.
Судова колегія вважає за необхідне зазначити, що Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має пріоритет над підзаконним актом - постановою КМ України.
Будь-яких законодавчих обмежень щодо застосування вказаних норм і положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як це було в 2011-2013 роках, у 2014 році немає.
Тобто, Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не встановлені.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року є чинною і підлягає застосуванню ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, відповідно до якої заробітні плати особам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, у зоні гарантованого (добровільного) відселення - дві мінімальні заробітні плати.
Судова колегія наголошує, що вищезазначене положення є чинним до 02.08.2014 включно (з 03.08.2014 набув чинності Закон України №1622-VII від 31.07.2014 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік").
Слід зазначити, що розмір нарахованої позивачу доплати, вказаний у довідці відповідача, не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати.
За таких обставин, як вважає колегія суддів, позовна вимога ОСОБА_3 про нарахування доплати до заробітної плати та виплату її в розмірі, визначеному Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню за період з 01.06.2014 року по 02.08.2014.
Судова колегія також вважає за необхідне зазначити таке.
Згідно з п. п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці.
Тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, Публічне акціонерне товариство «Компанія «РАЙЗ» є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Задовольняючи позов та зобов'язуючи відповідача подати розрахункові документи саме до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної міста Києва державної адміністрації (головне підприємство ПАТ "Компанія"Райз" знаходиться у м. Києві, проспект Перемоги, 121-В), суд попередньої інстанції, на думку апеляційного суду, діяв правомірно.
Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Підстави для скасування постанови відсутні, а тому апеляційний суд залишає її без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної міста Києва державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "04" лютого 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
Б.С. Моніч
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_3 с.Кирдани,Овруцький район, Житомирська область,11135
3- відповідачу Публічне акціонерне товариство "Компанія "Райз" проспект Перемоги, 121 В,м.Київ,03115
4-третій особі: Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної міста Києва державної адміністрації - вул.Гната Юри,14 Б,м.Київ,03148,