КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/9458/15 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.
Суддя-доповідач: Бистрик Г.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 червня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Бистрик Г.М.,
суддів: Желтобрюх І.Л., Мамчура Я.С.,
при секретарі: Гуменюк Т.В.,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою відповідача приватної виробничо-комерційної фірми «Проксин» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві до приватної виробничо-комерційної фірми «Проксин» про зупинення видаткових операцій, -
В С Т А Н О В И Л А :
Державна податкова інспекція у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві звернулися в суд з поданням про зупинення видаткових операцій приватного виробничо-комерційної фірми «Проксин» шляхом накладення адміністративного арешту на кошти платника, що знаходяться на рахунках останнього.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2015 року подання Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві задоволено, зупинено видаткові операції приватного виробничо-комерційної фірми «Проксин» шляхом накладення адміністративного арешту на кошти платника, що знаходяться на рахунках платника.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні подання.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанову суду - скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Згідно ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що посадовими особами платника податків - приватного виробничо-комерційної фірми «Проксин» не допущено працівників державної податкової служби до проведення перевірки, що відповідно до п.94.2 ст. 94 Податкового кодексу України, є підставою для накладення арешту коштів на рахунках платника податків.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції зважаючи на наступне.
За змістом ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приватна виробничо-комерційна фірма «Проксин» зареєстрована 26.11.2014 року, як платник податків, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 1072 7770 002031271.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням приватної виробничо-комерційної фірми «Проксин» є: 03115, м. Київ, Святошинський район, вул. Святошинська, буд. 34, корпус 17.
На підставі наказу від 14.04.2015 року № 809, відповідно до положень п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України призначено документальну планову виїзну перевірку приватної виробничо-комерційної фірми «Проксин» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року.
Наказом Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного Управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 14.05.2015 року №985 продовжено строки проведення вказаної перевірки приватної виробничо-комерційної фірми «Проксин» тривалістю 5 робочих днів.
На підставі зазначеного наказу податковим органом виписано направлення від 27.04.2015 року № 866/26-57-22-05 на проведення перевірки з 27.04.2015 року тривалістю 10 робочих днів з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
В подальшому, строк проведення перевірки продовжено з 14.05.2015 року на 5 робочих днів.
Головного державного ревізора-інспектора відділу контролю за проведенням розрахункових операцій та проведення фактичних перевірок управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у м. Києві Сафонова М.С. 20.05.2014 року та з початку проведення зазначеної перевірки не було допущено до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу.
Відповідно до п. 94.1. ст. 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків (далі арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом. Арешт коштів на рахунку платника податків є різновидом адміністративного арешту, який застосовується виключно на підставі рішення суду (на відміну від адміністративного арешту іншого майна, який здійснюється за рішенням керівника податкового органу).
В силу п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.
Пунктом 94.10 ст. 94 Податкового кодексу України встановлено, що арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Відповідно до абз. 2, 3 пп. 94.6.2 п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду; звільнення коштів з-під арешту банк або інша фінансова установа здійснює за рішенням суду.
Підстави для застосування арешту коштів на рахунках платника податків збігаються з підставами застосування арешту майна та визначені п. 94.2 ст. 94 зазначеного Кодексу.
Зокрема, пп. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 цього Кодексу зазначено, що арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Порядок проведення документальних планових перевірок визначено у ст. 77 розділу II Кодексу. Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Відповідно до п.77.2. ст.77 Податкового кодексу України до проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 7.1. Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 року № 1042, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за № 1437/18732, арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду, шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.
Згідно з п. 7.3. наведеного Порядку, для застосування арешту коштів на рахунку платника податків орган державної податкової служби подає до суду позовну заяву у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, у день прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Таким чином, реалізація права податкового органу на застосування адміністративного арешту коштів на рахунках платника податків може здійснюватися виключно шляхом безпосереднього звернення до адміністративного суду з позовом про накладення арешту на кошти на рахунку платника податків не раніше дня прийняття відповідного рішення про застосування арешту майна платника податку.
Позивач звернувся до суду з позовом про накладення арешту на кошти відповідача, як платника податків, однак суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що позивач звернувся до суду за відсутності рішення керівника органу державної податкової служби про накладення арешту на майно відповідача.
Крім того, судом першої інстанції не встановлено наявність достатніх даних вважати, що незастосування такого арешту може загрожувати зникненню грошових коштів.
Отже з аналізу вищевикладених норм, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що арешт коштів законодавець чітко пов'язує із обставинами, визначеними ст.94 Податкового кодексу України, що виникли між платником податків та податковим органом, а тому за відсутності обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків унеможливлює позивача з цих підстав просити суд застосувати арешт коштів на рахунку платника податків.
З врахуванням вищевикладеного, апеляційний суд вважає рішення суду першої інстанції незаконним, прийнятим з порушенням норм матеріального права, в зв'язку з чим підлягає скасуванню, з прийняттям нового рішення у справі, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, ч. 4 ст. 202, ст.ст. 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу відповідача приватної виробничо-комерційної фірми «Проксин» - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2015 року - скасувати.
Постановити нове рішення по справі, яким в задоволенні подання Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про зупинення видаткових операцій приватного виробничо-комерційної фірми «Проксин» (код ЄДРПОУ 20576423) шляхом накладення адміністративного арешту на кошти платника, що знаходяться на рахунках платника: № 26004060429377 в Київське ГРУ ПАТ КБ «Приватбанк» м. Київ, МФО 321842 (українська гривня); № 26054060397727 в Київське ГРУ ПАТ КБ «Приватбанк» м. Київ, МФО 321842 (українська гривня); № 26001001247001 Броварська ФПАТ «Укрінбанк» м. Бровари, МФО 321808, (українська гривня); № 26003002368783 в АТ «ОТП Банк», МФО 300528, (українська гривня); № 26004053131616 в Київське ГРУ ПАТ КБ «Приватбанк» м. Київ, МФО 321842, (українська гривня); №37511000019612 Казначейство України (ел. адм. под.), МФО 899998, (українська гривня) - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки передбаченні ст. 212 КАС України.
Повний текст постанови суду виготовлено 22.06.2015 року.
Головуючий суддя: Бистрик Г.М.
Судді: Желтобрюх І.Л.
Мамчур Я.С.
Головуючий суддя Бистрик Г.М.
Судді: