Постанова № 45362076, 17.06.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2015
Номер справи
820/5245/15
Номер документу
45362076
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2015 р. № 820/5245/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бідонька А.В.,

суддів - Мар'єнко Л.М., Мельникова Р.В. ,

при секретарі судового засідання - Кульчій А.М.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України в якому просить суд: визнати протиправними дії Міністерства аграрної політики та продовольства України стосовно необґрунтованої відмови ОСОБА_2 у допуску до конкурсу на посаду директора Державного підприємства "Благодатне" за адресою: 63461, Харківська область, Зміївський район, сел. Благодатне, вул. Жовтнева, 16; зобов'язати Міністерство аграрної політики та продовольства України допустити ОСОБА_2 до конкурсу на посаду директора Державного підприємства "Благодатне" за адресою: 63461, Харківська область, Зміївський район, сел. Благодатне, вул. Жовтнева, 16.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем неправомірно відмовлено у допуску до конкурсу на посаду директора Державного підприємства "Благодатне", чим порушено його права та інтереси.

Представник відповідача в письмових запереченнях наданих до суду, зазначив, що заперечує проти задоволення адміністративного позову посилаючись на те, що позивачем, при поданні пакету документів для допуску у конкурсі на посаду директора Державного підприємства "Благодатне", порушено вимоги Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 року № 777, у зв'язку з чим просив суд відмовити в задоволенні заявлених вимог.

Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що 16.03.2015 року Міністерством аграрної політики та продовольства України на офіційному сайті розміщено оголошення про проведення конкурсного відбору керівника Державного підприємства "Благодатне".

Позивачем, ОСОБА_2 14.04.2015 року подано до Міністерства аграрної політики та продовольства України заяву з додатками про допуск до участі в конкурсному відборі керівників Державного підприємства "Благодатне".

Позивач 21.04.2015 року зателефонував до Міністерства аграрної політики та продовольства України щоб дізнатися про результати конкурсного відбору та йому повідомили, що він не допущений до конкурсу, але не змогли пояснити причини через відсутність даних у комп'ютері. 22.04.2015 року позивач повторно зателефонував до Міністерства аграрної політики та продовольства України щоб дізнатися конкретних причин недопущення до участі в конкурсі та йому повідомили, що ймовірною причиною недопущення до участі в конкурсі послугувала відсутність довідки про судимість.

Позивач, не погодившись із діями відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" суб'єктами управління об'єктами державної власності є, зокрема, міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи (далі - уповноважені органи управління).

Згідно пп. п. 18 ч. 2 ст. 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" встановлено, що здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України визначає порядок конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань, зокрема, призначають на посаду та звільняють з посади керівників державних підприємств, установ, організацій та господарських структур, укладають і розривають з ними контракти, здійснюють контроль за дотриманням їх вимог.

Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 року № 777 затверджено Порядок проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки (далі - Порядок).

Відповідно до п. 1 Порядку, цей Порядок визначає процедуру конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки (діла - підприємства).

Згідно п. 2 Порядку підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством (далі - суб'єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору, яке приймається не пізніше ніж через 10 днів після відкриття вакансії керівника підприємства (для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України).

Пунктом 3 Порядку визначено, що для проведення конкурсного відбору суб'єкт управління утворює постійно діючу комісію (далі - комісія). Склад комісії, порядок її роботи та критерії відбору її членів затверджуються відповідним актом суб'єкта управління. Члени комісії розглядають документи і пропозиції, внесені особами, що виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі (далі - претенденти), та його учасниками.

Згідно п. 4 Порядку комісія: оприлюднює не пізніше ніж протягом 10 днів після прийняття рішення (наказу), зазначеного у пункті 2 цього Порядку, оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду, яка стала вакантною (далі - оголошення), та результати конкурсного відбору не пізніше ніж протягом трьох днів з дати його завершення; приймає, реєструє та перевіряє на відповідність вимогам цього Порядку документи, подані претендентами; ухвалює рішення про допуск претендентів до конкурсного відбору або відхилення їх кандидатур; приймає і реєструє пропозиції, внесені учасниками конкурсного відбору; забезпечує відкритість конкурсного відбору та за результатами розгляду зазначених пропозицій визначає його переможця; розробляє та затверджує вимоги до претендентів, а в разі проведення конкурсного відбору на посаду керівників особливо важливих для економіки підприємств, визначених пунктом 22 цього Порядку (далі - особливо важливі для економіки підприємства), розробляє та подає такі вимоги на затвердження до комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств (далі - комітет з призначення), що утворюється відповідно до зазначеного пункту.

Пунктом 8 Порядку встановлено, що оголошення оприлюднюється на офіційному сайті суб'єкта управління, у засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку проведення конкурсного відбору.

Разом з тим, пунктом 10 Порядку визначено, що для участі в конкурсному відборі претендент особисто подає комісії разом із заявою: належним чином завірені копію документа, що посвідчує особу, витяг з трудової книжки, копію документа про повну вищу освіту за відповідною спеціальністю; заповнений аркуш обліку кадрів; інформацію про досвід успішної роботи з управління підприємством; довідку про стан здоров'я; довідку про відсутність в особи судимості; рекомендації та інші документи на його розсуд.

Відповідальність за достовірність документів несе претендент.

Відповідно до п. 11 Порядку заяви приймаються протягом 30 календарних днів після оприлюднення оголошення і реєструються в журналі, до якого вносяться такі відомості: номер заяви; прізвище, ім'я та по батькові претендента, відомості про місце його проживання (реєстрації); дата і час запису; прізвище, ім'я та по батькові особи, що зробила запис.

Згідно п. 14 Порядку, за рішенням комісії претендент не допускається до участі в конкурсному відборі в разі неподання ним одного із зазначених у пункті 10 цього Порядку документів, відсутності повної вищої освіти за відповідною спеціальністю та досвіду успішної роботи, а також за наявності у претендента не знятої або не погашеної в установленому законом порядку судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності.

Суд зазначає, що 16.03.15 року Міністерством аграрної політики та продовольства України на офіційному сайті розміщено оголошення про проведення конкурсного відбору керівника Державного підприємства «Благодатне». Отже, починаючи з 16.03.15 року розпочався 30 денний перебіг строку для подання заяви та відповідних документів для участі у конкурсі.

Судом встановлено, що позивачем разом із заявою до комісії не було надано повного пакету документів для участі у конкурсі на посаду директора Державного підприємства "Благодатне", визначеного пунктом 10 Порядку, а саме не було надано довідки про відсутність в особи судимості.

Позивачем лише 23.04.2015 року, тобто поза межами строку визначеного п. 11 Порядку, засобами поштового зв'язку направлено до Міністерства аграрної політики та продовольства України копію довідки Серія ЦАП № 710337, в якій зазначено, що ОСОБА_2 станом на 20.04.2015 року до кримінальної відповідальності не притягується, не знятої чи не погашеної судимості не має та в розшуку не перебуває. Вказану копію довідки отримано відповідачем 27.04.2015 року, що підтверджується матеріалами справи.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем не дотримано вимоги Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 року № 777, оскільки ним у визначений строк не подано повний перелік документів для участі у конкурсі на посаду директора Державного підприємства "Благодатне", а саме не подано оригінал довідки про відсутність судимості, отже відповідач, Міністерство аграрної політики та продовольства України, діяв на підставі та у межах діючого законодавства України.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що Міністерством аграрної політики та продовольства України правомірно не було допущено ОСОБА_2 до участі у конкурсі по відбору керівника Державного підприємства «Благодатне».

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Положеннями ч. 1 ст. 11 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладені обставини справи суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, ст.ст.158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Головуючий суддя Бідонько А.В.

Судді Мар'єнко Л.М.

Мельников Р.В.

Повний текст постанови виготовлений 22.06.2015 року.