Постанова № 45361605, 22.06.2015, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2015
Номер справи
812/137/15
Номер документу
45361605
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

9.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 червня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/137/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді: Басової Н.М.,

при секретарі судового засідання: Тельдековій Н.В.,

без участі сторін,

розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, до Кредитної спілки "Айдар-Кредит" про стягнення штрафу у сумі 1700,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: стягнути з кредитної спілки "Айдар-Кредит" (92303, Луганська область, смт.Новопсков, вул.Леніна, буд.95-Б, код за ЄРПОУ 25903772) до Державного бюджету України на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 1700,00 (одна тисяча сімсот гривень 00 коп.) грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що за порушення кредитною спілкою "Айдар-Кредит" вимог Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" позивачем на підставі акту від 18.11.2014 року №55/15/3_АП застосовано захід впливу у вигляді штрафу у розмірі 1700,0 грн., накладеного згідно постанови від 03.12.2014 року №55/15/3. На момент пред'явлення позову сума штрафу не сплачена, тому підлягає стягненню у судовому порядку.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідач у судове засідання також не з'явився, суд у встановленому законом порядку неодноразово повідомляв про час та місце слухання справи за адресою, що зазначена у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.26-27), однак до суду повернулися конверти з відміткою працівника поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання та відсутністю керівних органів підприємства». Одночасно суд повідомляв відповідача засобами електронного зв'язку, про що свідчать матеріали справи.

З урахуванням положень ч.ч.8,11 ст.35, ч.1 ст.40 КАС України відповідач вважається повідомлений належним чином.

Враховуючи викладене, суд вважає можливим розглядати справу у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали адміністративного позову, дослідивши і оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтований, а тому його належить задовольнити з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивач внесений до державного реєстру фінансових установ та є суб'єктом фінансового нагляду. Обрано вид діяльності за КВЕД 64.92: Інші види кредитування (основний).

Актом від 27.06.2014 року №21/15/4_АП встановлено порушення вимог законодавства про фінансові послуги КС «Айдар-Кредит», а саме: абзацу третього частини другої статті 23 Закону України «Про кредитні спілки» в частині того, що кожен член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до ч.7 ст. 10 цього Закону, Статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами (договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 20.09.2012 №209) (а.с.24-25).

Зазначений акт отримано відповідачем 17.07.2014, про що свідчить копія поштового повідомлення (а.с.22).

31 липня 2014 року винесене розпорядження №2291 про застосування заходу впливу

до КС «Айдар-Кредит» (а.с.18-19). Зазначене розпорядження отримано відповідачем 09.08.2014, про що свідчить копія поштового повідомлення (а.с.16).

18 листопада 2014 року складено акт №55/15/3_АП про правопорушення законодавства про фінансові послуги (а.с.14-15). Зазначений акт отриманий відповідачем 17.11.2014, про що свідчить копія поштового повідомлення (а.с.12).

На підставі акта про правопорушення № 55/15/3_АП від 18.11.2014 року прийнято постанову №55/15/3 від 03.12.2014 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою застосовано до відповідача штраф у розмірі 1700 грн. (а.с.9-11). Зазначена постанова отримана відповідачем 11.12.2014, про що свідчить копія поштового повідомлення (а.с.7).

Як встановлено судом, відповідач не оскаржував постанову про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг № 55/15/3 від 03.12.2014 року.

Указом Президента України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг» за № 1070/2011 від 23.11.2011 року, на виконання Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Згідно пунктів 1,2 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством. Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.

Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Частинами 1,2 статті 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Статтею 40 цього Закону визначені види заходів впливу, зокрема Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг наділена компетенцією накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Згідно пункту 3 частини 1 статті 41 даного Закону національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до суб'єктів підприємницької діяльності штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про усунення порушень щодо надання фінансових послуг - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення.

Штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку (частина 3 статті 41).

Відповідно частини 1 статті 42 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються головою, іншими членами Комісії, а також уповноваженими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за № 2319 від 20.11.2012 року затверджено Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги.

Це Положення визначає порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - справи про правопорушення), механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) про застосування заходів впливу та їх оскарження.

Згідно пункту 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов'язковими для виконання особами. У разі невиконання особами рішень про застосування заходів впливу Нацкомфінпослуг вживає заходів щодо виконання рішень у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно пункту 2.4 розділу ІІ Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України відповідно до законодавства.

Судом не встановлено факту сплати Кредитною спілкою "Айдар-Кредит" штрафу в розмірі 1700 грн., застосованого постановою № 55/15/3 від 03.12.2014 року.

За таких обставин, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог та задоволення їх в повному обсязі.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, до Кредитної спілки "Айдар-Кредит" про стягнення штрафу у сумі 1700,00 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з кредитної спілки "Айдар-Кредит" (92303, Луганська обл., смт. Новопсков, вул. Леніна, буд. 95-Б, код за ЄРПОУ 25903772) до Державного бюджету України на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 1700,00 (одна тисяча сімсот гривень 00 коп.) грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Н.М. Басова