Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2015 року Справа № П/811/1554/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Комунального підприємства "Знам'янський комбінат комунальних послуг"
до відповідача - Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградської області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Комунальне підприємство "Знам'янський комбінат комунальних послуг" (далі - позивач) звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградської області (далі - відповідач), у якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- визнати незаконною відмову Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградської області у видачі Комунальному підприємству "Знам'янський комбінат комунальних послуг" свідоцтва платника єдиного податку, починаючи з дня державної реєстрації;
- зобов'язати Знам'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградської області видати Комунальному підприємству "Знам'янський комбінат комунальних послуг" свідоцтво платника єдиного податку починаючи з дня державної реєстрації.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказує, що звернувшись до відповідача із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування, отримав протиправну відмову у такій реєстрації з посиланням на приписи підпункту 291.5.5 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України. Натомість позивач наголошує, що засновником та власником КП "Знам'янський комбінат комунальних послуг" є територіальна громада міста Знам'янки Кіровоградської області, статутний капітал підприємства не утворювався, а відтак - відсутні підстави для відмови йому у реєстрації платником єдиного податку.
Представником відповідача подано до суду письмові заперечення проти позову, у яких зазначено, що засновником позивача є територіальна громада в особі уповноважених органів, і їх частка в статутному капіталі позивача перевищує 25%. За таких умов, керуючись вимогами підпункту 291.5.5 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України Знам'янська ОДПІ правомірно відмовила позивачеві у видачі свідоцтва платника єдиного податку (а.с.23).
На підставі ухвали від 04 червня 2015 року суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши подані представниками сторін документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
24 квітня 2015 року Комунальне підприємство "Знам'янський комбінат комунальних послуг" зареєстроване як юридична особа з ідентифікаційним кодом 39764457, місцезнаходження: Кіровоградська область, м. Знам'янка, вул. Будьонного, буд.56 (а.с.5).
30 квітня 2015 року позивач звернувся до Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградської області із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування в 2015 році (а.с.11-12).
Листом від 07 травня 2015 року №2068/10/11-22-15 відповідач, керуючись приписами п.291.4 п.п.291.5.5 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України, відмовив позивачеві у задоволенні такої заяви (а.с.13).
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 291.2. статті 291 Податкового кодексу України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Пунктом 291.3 статті 291 Податкового кодексу України юридичній особі чи фізичній особі - підприємцю надається право самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, визначеним главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України.
Пунктом 299.1 статті 299 Податкового кодексу України передбачено, що свідоцтво платника єдиного податку видається суб'єкту господарювання, який подав до органу державної податкової служби заяву щодо обрання або переходу на спрощену систему оподаткування.
Разом з тим, пунктом 299.6 статті 299 Податкового кодексу України визначені виключні підстави для прийняття органом державної податкової служби рішення про відмову у видачі суб'єкту господарювання свідоцтва платника єдиного податку, серед яких - невідповідність суб'єкта господарювання вимогам статті 291 Податкового кодексу України (пункт 1).
Названа стаття, серед іншого, визначає коло суб'єктів, які не можуть бути платниками єдиного податку.
Зокрема, згідно підпункту 291.5.5 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 відсотків.
Податковий орган відмовив КП "Знам'янський комбінат комунальних послуг" у видачі свідоцтва платника єдиного податку саме з посиланням на підпункт 291.5.5 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України (а.с.13).
Судом встановлено, що КП "Знам'янський комбінат комунальних послуг" засноване Знам'янською міською радою, яка і є органом управління позивача (а.с.6, 29).
При цьому, як вбачається зі Статуту позивача, статутний фонд (статутний капітал) підприємства не утворюється, натомість до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців внесено запис про розмір внеску Знам'янської міської ради до статутного фонду позивача - 0,00 грн (а.с. 6, 29).
Майно, закріплене за КП "Знам'янський комбінат комунальних послуг", є власністю територіальної громади і належить підприємству на праві оперативного управління (а.с.6).
Згідно статей 63 та 78 Господарського кодексу України, комунальне підприємство - це підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади, утворюється органом, який є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції та майно якого закріплюється за ним на праві господарського відання або на праві оперативного управління.
Частиною четвертою статті 63 Господарського кодексу України встановлено, що унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний капітал, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який ним призначається, керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника.
Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство). Статутний капітал комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу комунального унітарного підприємства визначається відповідною місцевою радою (стаття 78 Господарського кодексу України).
З аналізу вказаних норм у їх системному зв'язку вбачається, що статутний капітал комунального підприємства являє собою єдину нерозподілену частку, що належить повністю засновникові та дорівнює ста відсоткам розміру статутного капіталу суб'єкта господарювання.
Суд вважає, що за таких умов для застосування до спірних правовідносин приписів підпункту 291.5.5 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України не є визначальним розмір статутного капіталу суб'єкта господарювання. Натомість законодавець акцентує увагу на тому, що незалежно від наявності чи відсутності статутного фонду, єдиним засновником (учасником) комунальних підприємств є відповідна територіальна громада в особі уповноважених органів, частка яких у цих підприємствах складає 100 відсотків, що є більше, ніж 25 відсотків.
При цьому позивачем не спростовано того, що Знам'янська міська рада не є платником єдиного податку.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що спрощена система оподаткування не може поширюватися на комунальні підприємства.
Викладене узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, висловленою у постанові від 21 січня 2014 року № К/800/53693/13.
За таких умов Знам'янська ОДПІ не має законних підстав для видачі Комунальному підприємству "Знам'янський комбінат комунальних послуг" свідоцтва платника єдиного податку, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
У зв'язку з ухваленням судового рішення на користь суб'єкта владних повноважень та відсутністю з його сторони судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.
Виходячи з викладеного та керуючись статтями 2, 17, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд в десятиденний строк з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.В. Кравчук