ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2015 р. Справа № 909/456/15 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О. ,
при секретарі судового засідання Кричовський Р. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: прокурора Городенківського району
вул. Т. Шевченка, 69, м. Городенка, Івано-Франківська обл.
в інтересах держави в особі
Головного управління Держземагенства в Івано-франківській області,
вул. Сахарова, 34, м. Івано-Франківськ,76014
до відповідачів: Далешівської сільської ради
вул. Б.Хмельницького, 20, с. Далешове, Городенківський район, Івано-Франківська
область,78130
Приватного підприємства агрофірми "Вільхівці"
вул. Б.Хмельцького, 40, с. Вільхівці, Городенківський район,78112
про визнання недійсним рішення Далешівської сільської ради № 177 від 27.01.15 та повернення земельної ділянки площею 18,40 га, у державну власність.
за участю представників сторін:
Від позивача: Гуменюк І. Л. - головний спеціаліст юридичного відділу, (довіреність №129/12 від 19.05.15)
Від прокуратури: Аверкова Н.О. - прокурор, (посвідчення №032232 від 19.02.15)
Від відповідача Далешівської сільської ради: представник не з'явився.
Від відповідача Приватного підприємства агрофірми "Вільхівці": Бойчук М. М. - представник, (довіреність № 28 від 05.05.15)
Встановив:
Прокурор Городенківського району Івано-Франківської області звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства в Івано-Франківській області, про визнання недійсним рішення відповідача, Далешівської сільської ради № 177 від 27.01.15 та повернення земельної ділянки площею 18,40 га, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Далешове у державну власність.
Прокурором, 02.06.15, подано суду заяву про уточнення позовних вимог №70-541 вих 15 від 18.05.15, відповідно до якої останній просить суд визнати недійсним рішення Далешівської сільської ради Городенківського району № 177 від 27.01.15 та зобов'язати ППА "Вільхівці" повернути одержану за актом прийому-передачі від 02.03.2015 земельну ділянку загальною площею 18,40 га, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Далешове, Далешівської сільської ради Городенківського району у державну власність Головному управлінню Державного земельного агенства в Івано-франківській області.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі оскаржуваного рішення, між Далешівською сільською радою та ППА "Вільхівці" було укладено тимчасовий договір оренди №6 від 02.03.2015 терміном дії до 31.12.2015, а також визначено орендну плату в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Прокурор вказує на те, що в порушення вимог ст. 125 ЗК України, даний договір у встановленому порядку не був зареєстрований, а тому вважає його не укладеним, і таким, що не потребує визнанню його недійсним в судовому порядку. Разом з тим, на підставі даного договору Далешівська сільська рада передала ППА "Вільхівці" земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 18,40 га, що підтверджується актом приймання-передачі від 02.03.2015. Прокурор також вважає, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням вимог чинного земельного законодавства, оскільки за інформацією Держземагенства в Городенківському районі від 06.04.2015 №142/06/03 дана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту с.Далешів, а тому згідно п.4 Прикінцевих і перехідних положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", знаходиться у державній власності і право розпорядження нею відповідно до ч.4 ст. 122 ЗК України здійснює Головне управління Держземагенства в Івано-Франківській області. В позовній заяві прокурор посилається на відсутність у ППА "Вільхівці" права користування земельною ділянкою відповідно до вимог ст. 125 ЗК України, ст. 4, 6 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень". Подання позову прокуратурою обґрунтовує положеннями ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 ЗУ "Про прокуратуру", а також тим, що згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під охороною держави і незаконне виділення земель порушує інтереси держави в сфері ефективного використання земельних ресурсів.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві та просять суд позов задовольнити.
Відповідач, ППА "Вільхівці", заявлений позов не визнав, у відзиві на позовну заяву вказав на те, що в порушення вимог ст. 2 ГПК України прокурор не визначив, в чому саме полягає порушення інтересів держави. Крім того послався на невизначеність меж населеного пункту, відсутність згідно ст. 176 ЗК України державного акту, який посвідчує межі адміністративно-територіальної одиниці, та, відповідно, неможливість визначити форму власності на земельну ділянку, яка залежить від того, в межах чи за межами населеного пункту вона знаходиться. Зазначив, що рішенням Івано-Франківської обласної ради від 30.10.1990 "Про земельну реформу в Івано-Франківській області" було погоджено закріплення за Далешівською сільською радою території загальною площею 4328,5 га, з яких 2976 га складали землі сільськогосподарського призначення. Звернув увагу на те, що пункти 10-12 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України пунктом 18 ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" виключені. Вважає, що при поданні позову прокурором не враховано можливість перебування земель у запасі згідно ч.2 ст. 19 ЗК України, а також належним чином не обґрунтовано неукладеність тимчасового договору оренди №6 від 02.03.2015. Вказує на те, що прокурор не навів норми закону, яким суперечить оскаржуване рішення, і що воно в момент його прийняття не суперечило чинному законодавству України. Заперечує право Держземагенства та його територіальних органів розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення та укладати будь-які цивільно-правові угоди з огляду на повноваження, передбачені Положенням про Державне агентство земельних ресурсів України.
Відповідач, Далешівська сільська рада позов не визнала і вказала, що вживала заходи для раціонального використання земель, що не обробляються, для забезпечення надходжень в місцевий бюджет внаслідок недостатнього фінансування та просить суд розглянути справу без участі уповноваженого представника.
Представник позивача на заперечення ППА "Вільхівці" вказала на визначення меж с. Далешів, згідно проекту формування території та на те, що відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Крім того відмітила, що розпорядження землями запасу здійснюється уповноваженими органами з урахуванням того, чи перебувають вони у державній або комунальній власності.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін та прокурора , дослідивши обставини у справі і подані докази, оцінивши їх відповідно до ст.43 ГПК України, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню із слідуючих підстав:
Далешівською сільською радою, 27.01.15, прийнято рішення № 177 "Про надання дозволу сільському голові Воробцю Л.М. заключити тимчасові договори", пунктом 1 якого вирішила надати дозвіл сільському голові Воробцю Л.М. заключити тимчасовий договір оренди земельної ділянки (земель запасу) з ППА "Вільхівці" площею 18,40 га, яка знаходиться в с. Далешове.
На підставі вищезазначеного рішення, між Далешівською сільською радою та ППА "Вільхівці" було укладено тимчасовий договір оренди №6 від 02.03.2015 терміном дії до 31.12.2015, та визначено орендну плату в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Передача вказаної земельної ділянки здійснена за Актом прийому-передачі земельної ділянки від 02.03.15, який підписаний уповноваженими представниками обох сторін.
Довідками відділу Держземагенства у Городенківському районі Івано-Франківської області № 142/06/03 від 06.04.2015 р. та № 142/06/02 від 15.04.2015 р. підтверджується наступним, згідно державної статистичної звітності по формі 6-зем, станом на 01.01.2015 р. за межами населеного пункту на території Далешівської сільської ради рахується 305,8763га с/г земель, та 276,6338 га с/г угідь; земельна ділянка площею 18,40 га знаходиться за межами населеного пункту с.Далешів , Далешівської сільської ради. Дана обставина також підтверджуються викопіюваннями із проекту формування території і встановлення меж населеного пункту с.Далешів , Далешівської сільської ради, Городенківського району, Івано-Франківської області.
Стосовно позовної вимоги про визнання недійсним рішення суд зазначає наступне.
Застосовуючи законодавство, яке було чинним на час прийняття оспорюваного рішення, суд виходить з того, що відповідно до ч. 1 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до компетенції сільських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (п. 1, п. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
У відповідності до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Повноваження сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл визначені в ст. 12 ЗК України, в п. "а" та п. "в" якою передбачено такі повноваження, як розпорядження землями територіальних громад та надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 83 ЗК України (в редакції ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" № 5245-УІ) визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування. У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності (ч. 1 ст. 84 ЗК України).
У Прикінцевих та перехідних положеннях Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", який набрав чинності з 01.01.2013 р., визначено, що з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу (п. 3). У державній власності залишаються, зокрема, усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу (п. 4). В п. 7 передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Пункт 12 Перехідних положень ЗК України на час винесення оскаржуваного рішення був виключений Законом № 5245-УІ.
Вищезазначеними довідками відділу Держземагенства у Городенківському районі Івано-Франківської області, викопіюваннями із проекту формування території і встановлення меж населеного пункту с.Далешів , Далешівської сільської ради, Городенківського району, Івано-Франківської області, підтверджено що земельна ділянка площею 18,40 га знаходиться за межами населеного пункту с.Далешів , Далешівської сільської ради. А тому відповідно до наведених положень ЗК України та закону № 5245-УІ належить до державної власності.
За таких обставин дана земельна ділянка не може належати до земель запасу Далешівської сільської ради, так як не перебуває в комунальній власності.
Посилання відповідача ППА "Вільхівці" на відсутність державного акту, який посвідчує межі адміністративно-територіальної одиниці, не впливає на визначення права власності на вказані земельні ділянки, оскільки згідно ст. 176 ЗК України, тільки межі адміністративно-територіальних одиниць посвідчуються державним актом України. Межі адміністративно-територіальних одиниць встановлюються в порядку та відповідно до закону (ст. 175 ЗК України).
Відповідно до п. а) ст. 15-1 ЗК України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища. Центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності є Державне агентство земельних ресурсів України, основними завданнями якого є реалізація державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. На виконання своїх повноважень Держземагентство України здійснює землеустрій відповідно до Закону України "Про землеустрій", у тому числі забезпечує проведення державної інвентаризації земель (Указ Президента України від 08.04.2011 р. № 445).
Враховуючи викладені обставини та приймаючи до уваги надані відділом Держземагенства у Городенківському районі Івано-Франківської області довідки, суд вважає їх належними та допустимими доказами у справі, які підтверджують знаходження земельної ділянки за межами населеного пункту.
Рішення Івано-Франківської обласної ради від 30.10.1990 р. "Про земельну реформу в Івано-Франківській області" не спростовує наведених доказів, оскільки відповідачем ППА "Вільхівці" не обґрунтовано, яким чином дане рішення впливає на дані Держземагентства України щодо меж населеного пункту с. Далешів.
Оскільки, зазначена земельна ділянка знаходяться за межами населеного пункту с. Далешів, то відповідно до ч. 1 ст. 84 ЗК України та п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" перебуває у державній власності.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Отже, Далешівська сільська рада не мала повноважень приймати рішення про розпорядження земельною ділянкою, яка знаходяться у державній власності, і оскаржуване рішення підлягає визнанню недійсним.
Стосовно вимоги про зобов'язання ППА "Вільхівці" повернути одержану за актом прийому-передачі від 02.03.2015 земельну ділянку загальною площею 18,40 га, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Далешове, Далешівської сільської ради Городенківського району у державну власність Головному управлінню Державного земельного агенства в Івано-франківській області, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 ЗК України).
Статтею 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 1 даного Закону).
В статті 6 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено систему органів державної реєстрації. Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ч. 1 ст. 2 даного Закону).
Оскільки, ППА "Вільхівці" не здійснили вказану реєстрацію права оренди земельних ділянок на підставі тимчасового договору оренди №6 від 02.03.2015, то такі права у нього не виникли, і він здійснює користування земельною ділянкою при відсутності належних правових підстав.
Питання укладення договору оренди №6 від 02.03.2015 та його недійсності (нікчемності) не стосуються вирішення даного спору, оскільки виникнення права оренди землі пов'язується з фактом його державної реєстрації, а не з чинністю чи правомірністю договору.
Враховуючи вищевикладене, та відповідно до ст. 373, 374, 391 Цивільного кодексу України, ППА "Вільхівці" належить повернути одержану за актом прийому-передачі від 02.03.2015 земельну ділянку загальною площею 18,40 га, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Далешове, Далешівської сільської ради Городенківського району у державну власність Головному управлінню Державного земельного агенства в Івано-франківській області .
Заперечення відповідача ППА "Вільхівці" про те, що всупереч ст. 2 ГПК України прокурор не визначив, в чому саме полягає порушення інтересів держави, не може бути взято судом до уваги, оскільки позов подано на захист інтересів держави, як суб'єкта права власності на землю з посиланням на ст. 14 Конституції України, а наявність порушень інтересів держави є підставою для здійснення прокуратурою представництва її інтересів в суді відповідно до ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України та Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 р. № 445, прокурором належним чином визначено позивача у справі.
Заперечення відповідача, ППА "Вільхівці" про відсутність у Державного агентства земельних ресурсів України та його територіальних органів повноважень на укладення будь-яких договорів, в тому числі і договорів оренди, не відповідають наведеним нормативним актам, оскільки такі повноваження прямо передбачені в ч. 4 ст. 122 ЗК України. При цьому оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України "Про оренду"). В пункті 2 згаданого Положення визначено, що Держземагентство України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а перелік повноважень, наведених в п. 4, не є вичерпним. Зокрема, в п.п 46 п. 4 даного Положення вказано, що Держземагентство України здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на Держземагентство України Президентом України. Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи (п. 7 цього Положення).
Отже, беручи до уваги матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідачів, відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір по справі слід стягнути з відповідачів в рівних частинах в доход Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного у відповідності ст. 14, 19, 121, 124 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду землі", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про прокуратуру", "Про судовий збір", ст. 373, 374, 391 Цивільного кодексу України, ст. 3, 12, 15-1, 83, 84, 122, 125, 126, 175, 176 Земельного кодексу України та керуючись ст. 2, 43, 44, 49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов прокурора Городенківського району Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства в Івано-Франківській області до відповідачів, Далешівської сільської ради та Приватного підприємства агрофірми "Вільхівці" про визнання недійсним рішення Далешівської сільської ради № 177 від 27.01.15 та повернення одержаної за актом прийому-передачі від 02.03.2015 земельної ділянки загальною площею 18,40 га, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Далешове, Далешівської сільської ради Городенківського району у державну власність Головному управлінню Державного земельного агенства в Івано-франківській області
Визнати недійсним рішення Далешівської сільської ради Городенківського району №177 від 27.01.15, "Про надання дозволу сільському голові Воробцю Л.М. заключити тимчасові договори".
Приватному підприємству агрофірмі "Вільхівці" (вул. Б. Хмельницького, 40, с. Вільхівці, Городенківський район, 78113; код ЄДРПОУ 22169900) повернути одержану за актом прийому-передачі від 02.03.2015 земельну ділянку загальною площею 18,40 га, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Далешове, Далешівської сільської ради Городенківського району у державну власність Головному управлінню Державного земельного агенства в Івано-франківській області.
Стягнути з Далешівської сільської ради (вул. Б.Хмельницького, 20, с. Далешове, Городенківський район, Івано-Франківська область) в доход Державного бюджету 1218,00 грн. (одну тисячу двісті вісімнадцять грн. 00 коп.) судового збору.
Судовий збір зарахувати в доход Державного бюджету України за наступними платіжними реквізитами: рахунок 31219206783002 - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) за кодом класифікації доходів бюджету 22030001, отримувач - УДКСУ у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ отримувача - 37952250, банк - ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО банку - 836014.
Стягнути з Приватного підприємства агрофірми "Вільхівці" (вул. Б. Хмельницького, 40,с. Вільхівці, Городенківський район, 78113; код ЄДРПОУ 22169900) в доход Державного бюджету 1218,00 грн. (одну тисячу двісті вісімнадцять грн. 00 коп.) судового збору.
Судовий збір зарахувати в доход Державного бюджету України за наступними платіжними реквізитами: рахунок 31219206783002 - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) за кодом класифікації доходів бюджету 22030001, отримувач - УДКСУ у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ отримувача - 37952250, банк - ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО банку - 836014.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 19.06.15
Суддя Калашник В. О.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
______ Попович В. В. 19.06.15