ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2015 р. Справа № 816/874/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Донець Л.О. , Старосуда М.І.
за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 29.04.2015р. по справі № 816/874/15-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізюмське звірогосподарство"
до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області
про скасування податкових повідомлень-рішень та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Ізюмське звірогосподарство", звернулося до суду з адміністративним позовом до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 02 березня 2015 року № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 та зобов'язання Карлівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Полтавській області внести дані, що містяться в інтегрованій картці Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізюмське звірогосподарство" (код ЄДРПОУ 22663149) з фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 рік, автоматизованої інформаційної системи "Податковий блок" та інших базах, які ведуться податковим органом - відобразити сплачену Товариством з обмеженою відповідальністю "Ізюмське звірогосподарство" (код ЄДРПОУ 22663149) 27 лютого 2014 року суму фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 рік в розмірі 190,47 грн. за платіжним дорученням від 27.02.2014 № 100.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.04.2015 р. позовні вимоги задоволено.
Карлівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Полтавській області, не погоджуючись з постановою суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 29.04.2015 р. та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову повністю.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти вимог апеляційної скарги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення представника позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що Карлівською ОДПІ 02 березня 2015 року проведено камеральну перевірку ТОВ "Ізюмське звірогосподарство" з питань порушення правил сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, задекларованої у податковій звітності з єдиного податку з с/г виробників.
За результатами перевірки складено акт від 02 березня 2014 року № 000039/16-29/22663149, яким зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України внаслідок чого допущено затримку сплати узгодженого податкового зобов'язання з єдиного податку з с/г товаровиробників на 323 дні (а.с.19). Перевіркою встановлено, що граничний строк сплати узгодженого податкового зобов'язання за вказаним платежем спливає до 30-го числа кожного місяця.
На підставі вказаного акта контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 02 березня 2015 року № НОМЕР_1 (а.с. 20) про застосування штрафу в розмірі 1,90 грн. (10%) за затримку на 20 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 19,00 грн. та № НОМЕР_2 (а.с. 21), яким до позивача застосовано штраф в розмірі 30,48 грн. (20%) за затримку на 20 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 152,40 грн.
Не погоджуючись з висновками відповідача ТОВ "Ізюмське звірогосподарство" звернулося до суду за захистом своїх прав, так як вважає недоведеність факту вчинення позивачем податкового правопорушення.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними, висновки податкового органу викладені в акті перевірки №000039/16-29/22663149 є хибними, а тому оскаржувані податкові повідомлення - рішення є протиправними і підлягають скасуванню. Також, суд вважає неправомірною бездіяльність відповідача, що полягає у невідображенні в інтегрованій картці АІС "Податковий блок" позивача вищевказаного платежу.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів апеляційної інстанції зважає на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо скасування податкових повідомлень - рішень від 02 березня 2015 року №0000751629 та №0000731629, колегія суддів зазначає наступне.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено поняття податкового боргу, а саме, це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Основою цього підпункту є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності та пені), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк.
У відповідності до п. 301.1 Податкового кодексу України платниками податку з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Статтею 302 Податкового кодексу України встановлено, що об'єктом оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Згідно п. 306.2 ст. 306 ПК України встановлені строки сплати фіксованого сільськогосподарського податку протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: у І кварталі - 10 відсотків; у II кварталі -10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків.
Основною вимогою цього пункту є проведення сплати податку щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Із матеріалів справи вбачається, що 12 лютого 2014 року позивачем подано до Карлівської ОДПІ податкову декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 звітний рік (а.с. 10-15).
Згідно вказаної декларації позивачу за 2014 рік належало сплатити 190,47грн. фіксованого сільськогосподарського податку, тобто по 6,35 грн. - протягом січня-червня 2014 року, по 31,75 грн. - протягом липня-вересня 2014 року та по 19,04 грн. - протягом жовтня-грудня 2014 року.
Судовим розглядом встановлено, що 27 лютого 2014 року позивач в повному обсязі перерахував річну суму фіксованого сільськогосподарського податку до бюджету на підставі платіжного доручення від 27 лютого 2014 року №100 (а.с.16).
В свою чергу, податковим органом під час проведення перевірки не було враховано, що узгоджена сума податкового зобов'язання по фіксованому сільськогосподарському податку сплачена в повному обсязі на підставі платіжного доручення №100 від 27 лютого 2014 року.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкові - повідомлення рішення підлягають скасуванню.
Стосовно зобов'язання Карлівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Полтавській області внести дані, що містяться в інтегрованій картці Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізюмське звірогосподарство" з фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 рік, автоматизованої інформаційної системи "Податковий блок" та інших базах, які ведуться податковим органом та відобразити сплачену Товариством з обмеженою відповідальністю "Ізюмське звірогосподарство" 27 лютого 2014 року суму фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 рік в розмірі 190,47 грн. за платіжним дорученням від 27.02.2014 № 100, колегія суддів зазначає наступне.
Судом встановлено, що невідображення Карлівською ОДПІ в інтегрованій картці АІС "Податковий блок" платника податків сплаченої суми узгодженого податкового зобов'язання з с/г товаровиробників за 2014 рік виникло внаслідок помилкового зазначення ТОВ "Ізюмське звірогосподарство" в платіжному дорученні від 27 лютого 2014 року № 100 код ЄДРПОУ.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач зазначив код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу філії ТОВ "Ізюмське звірогосподарство", а не юридичної особи ТОВ "Ізюмське звірогосподарство".
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно до положень ст.74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
Таким чином, зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовується для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а таке зберігання та опрацювання може здійснюватись в інформаційних базах контролюючих органів. При цьому, згідно з п.74.1 ст.74 ПК України, Міністерство доходів і зборів України самостійно визначає перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації.
Станом на час подачі позову в територіальних органах Міністерства доходів і зборів України збереження зібраної податкової інформації та її опрацювання здійснюється за допомогою Інтегрованої автоматизованої інформаційної системи "Податковий блок" (далі за текстом - АІС "Податковий блок"), яка введена в експлуатацію з 01.01.2013р. наказом ДПС України від 24.12.2012р. за №1197. Експлуатація АІС "Податковий блок" здійснюється відповідно до Тимчасового регламенту, затвердженого наказом ДПС України від 24.12.2012р. за №1198 (далі за текстом - Тимчасовий регламент №1198), який встановлює порядок дій структурних підрозділів територіальних органів Міндоходів з використання системи при виконанні функціональних обов'язків. Відповідно до положень Тимчасового регламенту №1198, працівники територіальних органів Міндоходів за спеціальною процедурою отримують права доступу користувача до компонентів системи та інформаційних ресурсів відповідно до повноважень кожного окремого працівника. АІС "Податковий блок" містить декілька підсистем - автоматизованих інформаційних систем (АІС), серед яких: - "Обробка податкової звітності та платежів"; - "Податковий аудит"; - "Аналітична система".
Положенням підпункту 14.1.171 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що у цьому Кодексі поняття податкова інформація - вживається у значенні, визначеному Законом України "Про інформацію".
Згідно статті 16 Закону України № 2657-ХІІ від 02.10.1992 року "Про інформацію" (далі - Закон № 2657-ХІІ), податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.
У той же час, змістом Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 року № 765, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 року за № 217/24994, встановлюється виключно механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України (далі - Міндоходів) оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів.
Пунктом 1 розділу 2 згаданого Порядку визначено мету відкриття територіальними органами Міндоходів на кожний поточний рік інтегрованих карток платників за кожним платником та кожним видом платежу - облік нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету.
З правового аналізу наведених положень вбачається, що облік платежів у картках особового рахунку за своєю юридичною природою не є тими діями суб'єкта владних повноважень, які породжують для підприємства будь-які правові наслідки.
При цьому, діями контролюючого органу, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки позивача у сфері публічно-правових відносин, є відповідні рішення про донарахування податкових зобов'язань та/або визначення штрафних (фінансових) санкцій, прийнятих за їх наслідками.
Отже, саме по собі не відображення у картці особового рахунку відповідних даних не породжує для платника податків настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на його права і обов'язки.
З урахуванням вищенаведеного, суд не встановив порушень прав та інтересів позивача у зв'язку із невнесенням до інтегрованої картки АІС «Податковий блок» позивача платежу №100 від 27 лютого 2014 року.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла до висновку про відмову у задоволенні вказаної позовної вимоги.
З урахуванням вищевикладених обставин, колегія суддів вважає, що вимоги позивача частково обґрунтовані і підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм процесуального та матеріального права, які призвели до ухвалення частково неправильного рішення, підлягає частковому скасуванню з прийняттям у зазначеній частині нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області задовольнити частково.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 29.04.2015р. по справі № 816/874/15-а скасувати в частині зобов'язання Карлівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Полтавській області внести дані, що містяться в інтегрованій картці Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізюмське звірогосподарство" (код ЄДРПОУ 22663149) з фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 рік, автоматизованої інформаційної системи "Податковий блок" та інших базах, які ведуться податковим органом - відобразити сплачену Товариством з обмеженою відповідальністю "Ізюмське звірогосподарство" (код ЄДРПОУ 22663149) 27 лютого 2014 року суму фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 рік в розмірі 190,47 грн. за платіжним дорученням від 27 лютого 2014 № 100.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовної вимоги.
В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст постанови виготовлений 19.06.2015 р.