ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1730/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів допомоги по безробіттю,
встановив:
Херсонський міський центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до ОСОБА_1 (далі - відповідач) з адміністративним позовом, у якому просить стягнути кошти допомоги по безробіттю в сумі 2378,35 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач під час перебування на обліку у центрі зайнятості у статусі безробітного надавав послуги Одеському регіональному центру оцінювання якості освіти по проведенню ЗНО. Таким чином, відповідач порушив вимоги законодавства України та незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 2378,35 грн. У зв'язку із тим, що відповідачем добровільно суму боргу не сплачено, просить стягнути 2378,35 грн. в судовому порядку.
Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Частиною 4 статті 122 КАС України визначено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на позов не надав.
У разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів (ч.4 ст.128 КАС України).
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Частиною 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що державний нагляд у сфері страхування на випадок безробіття здійснюють центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Згідно із п.3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62 (далі - Порядок № 60/62), перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.
Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи.
Судом встановлено, що 10.06.2014 р. до Херсонського міського центру зайнятості звернувся ОСОБА_1 із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
Пунктом 6.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307 (далі - Порядок № 307), допомога по безробіттю призначається на підставі особистої заяви безробітного, довідки (довідок) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (декількома місцями) роботи чи служби, трудової книжки, військового квитка, копії цивільно-правового договору, за пред'явленням, у разі наявності, свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.
Наказом Херсонського міського центру зайнятості від 16.06.2014 р. відповідачу надано статус безробітного, а наказом від 17.06.2015 р. призначено допомогу по безробіттю.
Згідно із п.2.1 Порядку № 307, застрахованим особам допомога по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу) або середнього грошового забезпечення залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.
Залежно від тривалості безробіття допомога по безробіттю зменшується і виплачується у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; надалі - 70 відсотків.
На підставі наданих ОСОБА_1 при реєстрації в службі зайнятості документів, йому призначено допомогу по безробіттю.
Відповідно до наказу позивача від 09.10.2014 р. № НТ 141009 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з працевлаштуванням безробітного відповідно до пп.1 п.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
16 березня 2015 року на адресу Херсонського міського центру зайнятості надійшов лист від Одеського регіонального центру оцінювання якості освіти, відповідно до якого у періоди з 03.06.2014 р. по 27.06.2014 р. ОСОБА_1 надавав послуги до проведення ЗНО 2014 р. Вказаній особі була нарахована та виплачена заробітна плата у загальній сумі 696,40 грн.
Відповідно до п.18 ч.2 ст.22 Закону України "Про зайнятість населення" центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Так, 20.03.2015 р. посадовою особою Херсонського міського центру зайнятості проведено звірку з ДПА та листом-відповіддю Одеського регіонального центру оцінювання якості освіти від 10.03.2015 р. № 08/01-386, за результатами якої складено висновок № 161/р-2.
Відповідно до вказаного висновку встановлено, що на момент реєстрації в Херсонському міському центрі зайнятості ОСОБА_1 у період з 03.06.2014 р. по 27.06.2014 р. надавав Одеському регіональному центру оцінювання якості освіти послуги.
Позивачем 09.04.2015 р. на адресу ОСОБА_1 надіслано лист про повернення коштів у сумі 2378,35 грн., отримані як допомога по безробіттю.
На день розгляду справи, вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернена.
Пунктом 6 Порядку 60/62 визначено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Суд вважає, що ОСОБА_1, приховавши факт перебування у трудових відносинах зі Одеським регіональним центром оцінювання якості освіти під час перебування у статусі безробітної, порушив вимоги Закону України "Про зайнятість населення", а тому незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 2378,35 грн.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладені обставини та у зв'язку із тим, що відповідач заборгованість не сплатив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Херсонського міського центру зайнятості.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Херсонського міського центру зайнятості (р/р 37173001004936, ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 35219574) кошти в сумі 2378 (дві тисячі триста сімдесят вісім) грн. 35 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 10.2.3