ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
______________
УХВАЛА
17 червня 2015 р. м. ХерсонСправа № 821/1127/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Пекного А.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у м. Херсоні Херсонської області, треті особи: Херсонська обласна рада, Херсонська міська рада, Антонівська селищна рада м. Херсона Херсонської області, Фермерське господарство «Антонівське», Херсонська обласна державна адміністрація, за участю прокурора м. Херсона про визнання протиправними дії, скасування відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Держземагентства у Херсонській області (далі - відповідач, ГУ Держземагентства у Херсонській області), в якому просить:
визнати незаконними та протиправними дії ГУ Держземагентства у Херсонській області по внесенню до Державного земельного кадастру (Національної кадастрової системи) відомостей про встановлення адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів м. Херсон, а також меж населених пунктів на її території, на підставі рішення "Про затвердження технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної ради народних депутатів. а також населених пунктів на її території" Херсонської обласної Ради народних депутатів від 10.03.1994 року за № 311;
скасувати у Державному земельному кадастрі (Національній кадастровій системі) державну реєстрацію відомостей про встановлення адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів м. Херсон, а також меж населених пунктів на її території, на підставі рішення "Про затвердження технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної ради народних депутатів, а також населених пунктів на її території" Херсонської обласної Ради народних депутатів від 10.03.1994 року за № 311;
зобов'язати відповідача внести відомості до Державного земельного кадастру про скасування державної реєстрації відомостей про встановлення адміністративних меж Антонівської селищної Ради народних депутатів м. Херсон, а також меж населених пунктів на її території, на підставі рішення "Про затвердження технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної ради народних депутатів, а також населених пунктів на її території" Херсонської обласної Ради народних депутатів від 10.03.1994 року за № 311.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі населеного пункту - селища Антонівка м. Херсона на підставі рішення "Про затвердження технічної документації по встановленню адміністративних меж Антонівської селищної ради народних депутатів, а також населених пунктів на її території" Херсонської обласної Ради народних депутатів від 10.03.1994 року за № 311.
Розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність витребування додаткових доказів.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Відповідно до статті 11 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, відповідно до ст.86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 4 ст. 11 КАС України для з'ясування всіх обставин у справі, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Спірним у даній справі є правомірність внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі населеного пункту селища Антонівка м. Херсона Херсонської області.
Відповідно до ст.ст.65, 100 Земельного кодексу України від 18.12.1990р. № 561-XII, межі селищ міського типу встановлюються і змінюються обласною Радою народних депутатів або за її дорученням відповідною районною, міською, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Радою народних депутатів. Змістом землеустрою, зокрема, є встановлення на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень.
Згідно із ст.ст.174, 175 Земельного кодексу України від 25.10.2001р. №2768-III, межі адміністративно-територіальних утворень встановлюються в порядку та відповідно до закону. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською чи Севастопольською міською радами за поданням районних та відповідних сільських, селищних рад.
У відповідності із ст.ст.174, 175 цього ж Кодексу в редакції згідно із Законом України від 21.06.2012 р. №5003-VI, рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які входять до складу відповідного району, приймаються районною радою за поданням відповідних сільських, селищних рад. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які не входять до складу відповідного району, або у разі, якщо районна рада не утворена, приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням відповідних сільських, селищних рад.
Статтею 13 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011р. № 3613-VI визначений склад відомостей Державного земельного кадастру про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць, до яких віднесено, зокрема, такі відомості: найменування адміністративно-територіальної одиниці; опис меж адміністративно-територіальної одиниці; площа земель в межах території адміністративно-територіальної одиниці; повне найменування суміжних адміністративно-територіальних одиниць; інформація про акти, на підставі яких встановлені та змінені межі адміністративно-територіальних одиниць; відомості про категорії земель у межах адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно із ч.8 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр", відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць вносяться до Державного земельного кадастру на підставі проектів землеустрою щодо встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст.32 вказаного Закону, відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць, вносяться до Державного земельного кадастру на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування про встановлення і зміну меж адміністративно-територіальної одиниці, про затвердження документації із землеустрою, документації з оцінки земель, яка є підставою для внесення таких відомостей.
На підтвердження внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі адміністративно-територіальних одиниць, Державним кадастровим реєстратором безоплатно видається органу, який прийняв відповідне рішення, витяг з Державного земельного кадастру.
Таким чином, згідно з наведеними правовими нормами межі адміністративно-територіальних одиниць - населених пунктів встановлюються за рішенням уповноважених на те органів, прийнятими на підставі розроблених та затверджених проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць. Вказані документи є підставою для відображення в Державному земельному кадастрі відомостей про межі адміністративно-територіальних одиниць - населених пунктів. Встановлення меж адміністративно-територіальних одиниць та внесення відомостей про такі межі підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру.
Отже, саме ці документи є належним доказом на підтвердження обставин встановлення (зміни) меж населеного пункту та розташування конкретної земельної в межах або поза межами такого населеного пункту.
Враховуючи наведене, для ухвалення законного і обґрунтованого рішення по суті даного спору, слід встановити обставини щодо встановлення у визначеному законодавством порядку меж селища Антонівка, відображення в Державному земельному кадастрі відомостей про межі цього населеного пункту саме на підставі належних документів.
Вказані обставини повинні підтверджуватись документами, переліченими Земельним кодексом України та Законом України "Про Державний земельний кадастр", які слід витребувати у відповідача.
Згідно із ст.ст.5, 6, 7 Закону України "Про Державний земельний кадастр", ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру.
У відповідності до п.п.162, 165, 171, 173 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р. №1051, відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: ) витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), за формою згідно з додатком 41; викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру.
Надання відомостей Державного земельного кадастру відповідно до пунктів 162 і 163 цього Порядку здійснюється на платній основі, крім випадків надання органам державної влади, органам місцевого самоврядування відомостей і документів Державного земельного кадастру щодо земель та земельних ділянок, розташованих на відповідній території, для здійснення повноважень, визначених законом.
Витяг з Державного земельного кадастру надається про землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць (та за їх межами в межах державного кордону) за формою згідно з додатком 45.
На отримання витягу з Державного земельного кадастру про межі державного кордону, землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць (та за їх межами в межах державного кордону) мають право органи державної влади, органи місцевого самоврядування для здійснення своїх повноважень, визначених законом.
Таким чином, у відповідача слід також витребувати Витяг з Державного земельного кадастру про землі в межах території адміністративно-територіальної одиниці - селища Антонівка міста Херсона Херсонської області.
Згідно ч. 4 ст. 11 КАС України для з'ясування всіх обставин у справі, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 69, 71, 160, 165 КАС України, суд -
ухвалив:
Зобов'язати Головне управління Держземагентства у Херсонській області у строк до 03 липня 2015 року надати до суду:
- завірені належним чином копії документів, які стали підставою для відображення в Державному земельному кадастрі відомостей про межі селища Антонівка міста Херсона Херсонської області;
- Витяг з Державного земельного кадастру про землі в межах території адміністративно-територіальної одиниці - селища Антонівка міста Херсона Херсонської області за формою згідно з додатком 45 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р. №1051.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і оскарженню не підлягає та є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Суддя Пекний А.С.