Рішення № 4527550, 12.02.2009, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
12.02.2009
Номер справи
11/7
Номер документу
4527550
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.02.09 Справа№ 11/7

Суддя Сало І.А.

При секретарі судового засідання Легуцькому І.Б.

За позовом: Заступника військового прокурора Тернопільського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства внутрішніх справ України в особі військової частини 3007, м.Золочів

До відповідача: Суб”єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1

Про стягнення заборгованості в розмірі 50162,12грн.

Представники:

Від позивача -Леонтьєв-нач.юр.відд., предст.доручення № 8 від 19.01.2008року

Від відповідача - ОСОБА_1.- СПД

Сторонам, які беруть участь у справі, роз'яснено зміст ст.22 ГПК України, а саме їх процесуальні права та обов'язки, зокрема, право заявляти відводи.

Суть спору: Позов заявлено Заступника військового прокурора Тернопільського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства внутрішніх справ України в особі військової частини 3007 про стягнення із Суб”єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 50162,12грн. боргу за неналежне виконання договірних зобов'язань.

Від здійснення технічного запису судового процесу сторони відмовились.

Позивач позовні вимоги підтримав та наполягає на їх задоволенні.

Відповідач проти позову не заперечує.

В процесі розгляду справи суд встановив наступне:

Прокурорською перевіркою проведеною прокуратурою Тернопільського гарнізону проведено встановлено факт невиконання договірних зобов'язань з боку відповідача.

24.12.2007року між військовою частиною 3007 та Приватним підприємством „ОСОБА_1” укладено договір № 1 по наданню послуг з прибирання будівельного сміття та очищення території відповідно до якого військова частина 3007 внутрішніх військ МВС України (виконавець по договору) зобов'язався надавати послуги з прибирання будівельного сміття та очищення території на виробничих об'єктах приватного підприємства „ОСОБА_1.”, що знаходиться за адресою: с.Жовтанці Кам”янка-Буського району Львівської області.

Відповідно до п.2.1.1. позивач, за письмовою заявкою відповідача зобов'язався виділяти особовий склад в кількості до 40 військовослужбовців одного з яких призначати старшим з 9:00год. до 18:00год. З перервою на обід з 13:00год. до 14:00год. для надання послуг з прибирання сміття та очищення території, за що відповідач зобов'язався здійснювати оплату на умовах передбачених договором.

Відповідно до п.4.1 замовник зобов'язався перераховувати на розрахунковий рахунок виконавця попередню оплату в розмірі не менше 50% від орієнтовної розрахованої суми договору в місяць, тобто не менше 13440,00грн.

У випадку відмови у попередній платі за надані послуги замовник розраховується з виконавцем шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок виконавця протягом 3-ох днів після підписання сторонами акту наданих послуг (виконаних робіт) та табелю робочого часу (на кожного військовослужбовця).

Внаслідок недобросовісного виконання зобов'язання відповідачем щодо оплати за ним числиться заборгованість, що станом на 12.01.2008року складає 50162,12грн.

Дану суму позивач просить стягнути із боржника.

Дослідивши представлені суду докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги підтвердженими матеріалами справи та такими що підлягають до задоволення частково з огляду на наступне:

У відповідності до п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру»визначено, що підставою представництва в суді держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними і державою.

Згідно з Указом Президента України від 15 грудня 1999 року № 1752/99 «Про систему центральних органів виконавчої влади»до системи центральних органів виконавчої влади України входять міністерства, державні комітети (державні служби) та центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом. Міністерство є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади в забезпеченні впровадження державної політики у визначеній сфері діяльності. Центральні органи виконавчої влади можуть мати свої територіальні органи, що утворюються, реорганізуються і ліквідовуються в порядку, встановленому законодавством.

У відповідності до вимог п. 1 «Положення про Міністерство внутрішніх справ України», затвердженого Указом Президента України від 17 жовтня 2000 року № 1138 Міністерство внутрішніх справ України є центральним органом виконавчої влади. Являється головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування і реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, ведення боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеки дорожнього руху, охорони та оборони особливо важливих об'єктів.

Вимогами ст. ст. 1, 5, 7 Закону України «Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України» визначено, що внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України входять до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначені для охорони та оборони важливих державних об'єктів, перелік яких установлюється Кабінетом Міністрів України, а також для участі в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю. Внутрішні війська будуються на засадах централізованого керівництва, єдиноначальності, підпорядковуються Міністру внутрішніх справ України, складаються із з'єднань, військових частин по охороні важливих державних об'єктів.

У відповідності до п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва в суді держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними і державою.

Згідно з Указом Президента України від 15 грудня 1999 року № 1752/99 "Про систему центральних органів виконавчої влади" до системи центральних органів виконавчої влади України входять міністерства, державні комітети (державні служби) та центральні органи виконавчої влади зі спеціальним статусом. Міністерство є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади в забезпеченні впровадження державної політики у визначеній сфері діяльності. Центральні органи виконавчої влади можуть мати свої територіальні органи, що утворюються, реорганізуються і ліквідовуються в порядку, встановленому законодавством.

У відповідності до вимог п. 1 "Положення про Міністерство внутрішніх справ України", затвердженого Указом Президента України від 17 жовтня 2000 року № 1138 Міністерство внутрішніх справ України є центральним органом виконавчої влади. Являється головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування і реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, ведення боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеки дорожнього руху, охорони та оборони особливо важливих об'єктів.

Вимогами ст. ст. 1, 5, 7 Закону України "Про внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України" визначено, що внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України входять до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначені для охорони та оборони важливих державних об'єктів, перелік яких установлюється Кабінетом Міністрів України, а також для участі в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю. Внутрішні війська будуються на засадах централізованого керівництва, єдиноначальності, підпорядковуються Міністру внутрішніх справ України, складаються із з'єднань, військових частин по охороні важливих державних об'єктів.

Із врахуванням вищенаведених вимог чинного законодавства в/частина 3007 являється органом державної влади на місцях в системі Міністерства внутрішніх справ України, являється бюджетною установою і утримується виключно за рахунок коштів Державного бюджету України. Майно, обігові кошти в/частини 3007 є державною власністю, належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, закріплені за частиною на праві оперативного управління.

Відповідно до ст. ст. 1, 8, 10 Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України", дія якого поширюється на внутрішні війська Міністерства внутрішніх справ України, господарська діяльність у Збройних Силах України здійснюється з метою одержання додаткових джерел фінансування життєдіяльності військ (сил) для підтримання на належному рівні їх бойової та мобілізаційної готовності. Кошти, одержанні від здійснення військовими частинами господарської діяльності, зараховуються до Державного бюджету України та використовуються виключно на національну оборону.

Спори, які виникають внаслідок несвоєчасного надходження до Державного бюджету України коштів від здійснення військовими частинами господарської діяльності порушують економічні інтереси держави, що у відповідності до вищенаведених вимог чинного законодавства покладає на прокуратуру України представництво інтересів держави в суді.

Військовою прокуратурою Тернопільського гарнізону проведено прокурорську перевірку з питань додержання посадовими особами в/частини 3007 вищенаведених вимог чинного законодавства України щодо своєчасності, повноти надходження коштів від здійснення господарської діяльності.

В ході прокурорської перевірки встановлено, що 24 грудня 2007 року між

в/частиною 3007 (надалі "Виконавець") та Приватним підприємством „ОСОБА_1” (надалі "Замовник") укладено договір по наданню послуг з прибирання будівельного сміття та очищення території № 1, згідно умов якого виконавець взяв на себе зобов'язання за письмовою заявкою замовника виділяти особовий склад в кількості 40 військовослужбовців з 9год. до 18год.для надання послуг з прибирання сміття та очищення території на виробничих об'єктах в с.Жовтанці Кам”янка-Бузького району Львівської області, а замовник -за надані послуги розраховуватися з виконавцем шляхом перерахування коштів на його розрахунковий рахунок протягом 3-ох днів пісня підписання сторонами акту наданих послуг (виконаних робіт) та табелю часу.

На підставі договору в період з 2 червня по 31 грудня 2008 року на виконання договірних зобов'язань «Виконавцем»виконані роботи на загальну суму 135580 грн., зокрема, в період з 2 по 27 червня 2008 року на суму 23040 грн., в період з 1 по 31 липня 2008 року на суму 26496 грн., в період з 1 по 29 серпня 2008 року на суму 20736 грн., в період з 1 по 30 вересня 2008 року на суму 16960 грн., в період з 1 по 31 жовтня 2008 року на суму 18792 грн., в період з 1 по 28 листопада 2008 року на суму 15228 грн. та в період з 1 по 31 грудня 2008 року на суму 14328 грн., що підтверджується:

- табелями робочого часу, погодженими сторонами 30.06.2008 року, 30.07.2008 року, 31.08.2008 року, 30.09.2008 року, 31.10.2008 року, 28.11.2008 року та 31.12.2008 року;

- актами виконаних робіт, погодженими сторонами 01.07.2008 року, 31.07.2008 року, 31.08.2008 року, 30.09.2008 року, 13.11.2008 року, 28.11.2008 року та 31.12.2008 року;

- рахунками на оплату послуг від 30.06.2008 року № 54, від 31.07.2008 року № 62, від 31.08.2008 року № 75, від 30.09.2008 року № 78, від 31.10.2008 року № 88, від 31.10.2008 року № 93 від ЗОЛ 1.2008 року № 97 та від 31.12.2008 року № 104;

- довідкою-розрахунком заборгованості станом на 12.01.2009 року.

Незважаючи на належне виконання «Виконавцем»взятих на себе зобов'язань, «Замовник»в порушення вищенаведених вимог чинного законодавства допустив порушення взятих на себе зобов'язань, зокрема, грошові розрахунки за надані послуги в обумовлені сторонами строки провів частково.

Так, в період з 1 липня по 22 грудня 2008 «Замовником»проведено оплату наданих послуг та передані в рахунок погашення заборгованості матеріальні засоби на загальну суму 85417 грн. 88 коп.

Крім цього, проведено оплату послуг на загальну суму 72000 грн., в тому числі 16 липня 2008 року на суму 13000 грн., 18 липня 2008 року на суму 7000 грн., 28 липня 2008 року на суму 3000 грн., 19 серпня 2008 року на суму 13000 грн., 27 серпня 2008 року на суму 6000 грн., 17 вересня 2008 року на суму 5000 грн., 20 жовтня 2008 року на суму 2500 грн., 27 жовтня 2008 року на суму 10000 грн., 24 листопада 2008 року на суму 2500 грн., 27 листопада 2008 року на суму 2000 грн., 28 листопада 2008 року на суму 2000 грн., 16 грудня 2008 року на суму 2500 грн., 17 грудня 2008 року на суму 500 грн. та 22 грудня 2008 року на суму 3000 грн., що підтверджується виписками ГУДКУ у Львівській області від 16.07.2008 року, від 18.07.2008 року, від 28.07.2008 року, від 19.08.2008 року, від 27.08.2008 року, від 17.09.2008 року, від 20.10.2008 року, від 27.10.2008 року, від 24.11.2008 року, від 27.11.2008 року, від 28.11.2008 року, від 16.12.2008 року, від 17.12.2008 року та від 22.12.2008 року.

В рахунок оплати наданих послуг передано матеріальні засоби на загальну суму 13417 грн. 88 коп., в тому числі 6 вересня 2008 року на суму 2999 грн. 88 коп., 9 вересня 2008 року на суму 2498 грн., 4 вересня 2008 року на суму 1800 грн., 16 вересня 2008 року на суму 3120 грн. та 15 жовтня 2008 року на суму 3000 грн., що підтверджується наступними доказами: накладними від 06.09.2008 року № 45, від 09.09.2008 року № 25, від 04.09.2008 року № 17, від 16.09.2008 року № 125 та від 15.10.2008 року № 45.

Таким чином, станом на 12 січня 2009 року «Замовник»допустив заборгованість по виконанню грошового зобов'язання на суму 50162 грн. 12 коп. Факт прострочення відповідачем виконання грошового зобов'язання підтверджується:

- договором від 24.12.2007 року № 1 із внесеними до нього змінами на підставі додатку № 1 від 06.10.2008 року 19.05.2008року № 16;

- табелями робочого часу, погодженими сторонами 30.06.2008року, 30.07.2008року, 31.08.2008року, 30.09.2008року, 31.10.2008року, 28.11.2008року та 31.12.2008року;

- актами виконаних робіт, 01.07.2008року, 31.07.2008року, 31.08.2008року, 30.09.2008року, 13.11.2008року, 28.11.2008року та 31.12.2008 року;

- рахунками на оплату послуг від 30.06.2008року № 54, від 31.07.2008 року № 62, від 31.08.2008року № 75, від 30.09.2008року № 78, від 31.10.2008року № 88, від 31.10.2008року № 93 від 30.11.2008року № 97 та від 31.12.2008року № 104;

-  виписками ГУДКУ у Львівській області від 16.07.2008року, від 18.07.2008 року, від 28.07.2008 року, від 19.08.2008року, від 27.08.2008року, від 17.09.2008року, від 20.10.2008року, від 27.10.2008року, від 24.11.2008року, від 27.11.2008року, від 28.11.2008року, від 16.12.2008року, від 17.12.2008року та від 22.12.2008року;

- накладними від 06.09.2008року № 45, від 09.09.2008року № 25, від 04.09.2008року № 17, від 16.09.2008року № 125 та від 15.10.2008року № 45;

- довідкою - розрахунком заборгованості станом на 12.01.2009 року.

Згідно частини 2 ст.509 ЦК України, зобов'язання виникають з підстав, вказаних у ст. 11 ЦК України, у тому числі з угод, передбачених законом, а також із угод, хоча і не передбачених законом, але не суперечних йому. Виникнення прав та обов'язків пов'язано з юридичними фактами, які підтверджують виникнення між сторонами правовідносин. Таким чином, між сторонами виникли правовідносини, у силу яких позивач надав відповідні послуги із прибирання сміття та очищення території, а відповідач зобов'язався провести оплату у визначений строк.

Внаслідок неналежного виконання умов договору відповідач заборгував позивачу 50162,12грн.

Відповідно до ч.1 ст.903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та порядку встановлені договором.

Згідно статті 193 ч. 7 ГК України не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

В судове засідання позивачем подано заяву про зменшення суми позовних вимог в зв'язку із проведення відповідачем часткової оплати в сумі 18136,20грн.

Таким чином, стягненню підлягає 32025,92грн.

В рештій частині позовну суд припиняє провадження у справі.

Судові витрати слід покласти на відповідача, оскільки спір виник з його вини.

Керуючись ст. ст. 49, п.1.1 ст.80, ст.ст. 82-84, 116 ГПК України, суд,-

 в и р і ш и в :

Позов задоволити частково.

Стягнути з Суб”єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ідн.номерНОМЕР_1) на користь Військової частини 3007, вул. Січ.Стрільців, 2, м.Золочів, Львівської області (код ЄДРПОУ 08803566) 32025,92грн. боргу.

Стягнути з Суб”єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ідн.номерНОМЕР_1) в доход державного бюджету 501,62грн. держмита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

В рештій позову провадження у справі припинити.

Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України

 

Суддя