ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2015 року м. КиївК/800/23801/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Шведа Е.Ю.,
розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2014 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" до Фонду державного майна України, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області, треті особи: Міністерство інфраструктури України, Товариство з обмеженою відповідальністю Омелянівський кар'єр, про визнання незаконними та протиправними дій,
ВСТАНОВИЛА:
Приватне акціонерне товариство «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту» звернулось до суду з позовом про визнання незаконними та протиправними дій Фонду державного майна України, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області щодо включення до переліку нерухомого майна, переданого до статутного фонду ВАТ «Омелянівський карєр» відповідно до наказу № 335-ВАТ від 04.09.1995 року «Про створення ВАТ «Омелянівський карєр», а також до Акту оцінки цілісного майнового комплексу, що передано у статутний фонд ВАТ «Омелянівський карєр», стрілочної будки «Омелянівка» № 731 (інвентарний номер 10), будки вагонних вантажів «Омелянівка» № 732 (інвентарний номер 11), залізничної колії (підїзна залізнична колія) Омелянівка 3, 5 км. № 743 (інвентарний номер 26), що знаходяться за адресою: Житомирська область, Коростенський район, с. Горщик, вул. Центральна, 71.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.10.2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2014 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, Приватне акціонерне товариство «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту» подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що комісією, створеною наказом начальника Регіонального відділення № 238-ПКУ від 09.08.1995 р., складено акт оцінки цілісного майнового комплексу Омелянівського карєру Коростенського району.
Цим актом визначено оціночну вартість обєктів приватизації станом на 01.01.1995 р.
Зазначений акт затверджено наказом № 124-АОУ від 31.08.1995 р. «Про затвердження акта оцінки вартості майна Омелянівського карєру Коростенського району».
Згідно з наказом Регіонального відділення № 335-ВАТ від 04.09.1995 р. відкрите акціонерне товариство «Омелянівський карєр» створено шляхом перетворення державного підприємства «Омелянівський карєр» у відкрите акціонерне товариство.
Відкрите акціонерне товариство «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту» створено відповідно до наказу Міністерства транспорту України № 746 від 30.10.2011 р. шляхом перетворення державного підприємства «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту».
Цим же наказом затверджено акт передачі нерухомого майна до статутного фонду акціонерного товариства.
Згідно вказаного акта Міністерство транспорту України передало у власність ВАТ «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту», серед іншого, стрілочну будку «Омелянівка», будку вагонних вантажів «Омелянівка», залізничну колію Омелянівка 3,5 км. по вул. Алма-Атинській, 37, в м. Києві.
Згідно нової редакції Статуту, зареєстрованої 26.04.2011 р., відкрите акціонерне товариство «Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту» перейменовано у ПАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ».
Листом від 14.02.2013 р. за вих. № 04/657 Регіональне відділення направило ТОВ «Омелянівський карєр» перелік нерухомого майна, переданого до статутного фонду ВАТ «Омелянівський карєр».
Відповідно до цього переліку відкритому акціонерному товариству «Омелянівський карєр» передано нерухоме майно, у тому числі: будку вагонних ваг та залізничні колії №№ 1, 2, 3, 5, 6 що розташовані по вул. Центральна, 71, в с. Горщик, Коростенського району, Житомирської області.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач стверджував, що власником переліченого майна є ПАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ».
Пунктом 1 Указу Президента України «Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів» від 26.11.1994 р. № 699/94 (надалі за текстом «Указ № 699/94») встановлено, що обєкти, які перебувають у державній власності та віднесені Державною програмою приватизації на 1994 рік до груп Б, В і Г, підлягають перетворенню у відкриті акціонерні товариства
На момент виникнення спірних правовідносин пунктом 5 цього Указу передбачалось, що розмір статутного фонду відкритого акціонерного товариства, яке створюється відповідно до цього Указу, визначається на підставі балансу відповідного обєкта за станом на 1 січня 1995 року та результатів останньої повної інвентаризації його майна.
Відповідно до пункту 7 Указу № 699/94 комісії з підготовки до приватизації відповідних обєктів створюються державними органами приватизації у складі керівника (голова комісії) та головного бухгалтера обєкта, представника відповідного державного органу приватизації та, щодо підприємств-монополістів, представника Антимонопольного комітету України. Така комісія у місячний строк з дня її створення представляє на затвердження до відповідного державного органу приватизації проект статуту відкритого акціонерного товариства, що створюється відповідно до цього Указу, акт оцінки майна обєкта, проект плану розміщення акцій та списки осіб, які мають згідно з чинним законодавством України пільги на придбання акцій обєкта, що приватизується.
Пунктом 8 Указу № 699/94 державні органи приватизації зобовязано затверджувати у тижневий строк від дня одержання документів, зазначених у частині другій статті 7 цього Указу, статути відкритих акціонерних товариств.
За змістом пункту 17 Указу № 699/94 персональну відповідальність за достовірність даних у документах, що подаються на затвердження державним органам приватизації, несуть керівник, голова правління та головний бухгалтер відповідного обєкта, відкритого акціонерного товариства.
Положення про впорядкування передачі обєктів нерухомого майна, приватизованих у складі цілісного майнового комплексу або переданих до статутного фонду господарського товариства затверджено Наказом Фонду державного майна України від 25.11.2003 року № 2097 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.12.2003 р. за № 1201/8522 (надалі за текстом «Положення»).
Пунктом 1.3 Положення передбачено, що у разі офіційного звернення засновника акціонерного товариства, іншого господарського товариства або в разі, якщо засновника ліквідовано і правонаступник відсутній, державний орган приватизації здійснює роботи з упорядкування передачі обєктів нерухомого майна.
Відповідно до пункту 2.2 Положення на письмовий запит відкритого акціонерного товариства або осіб, які відповідно до законодавства України є правонаступниками відкритих акціонерних товариств, арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), у разі порушення справи про банкрутство підприємства, засновник відкритого акціонерного товариства готує перелік нерухомого майна, переданого до статутного фонду відкритого акціонерного товариства за формою, що наведена в додатку 3.
Перелік документів, на підставі яких проводиться підтвердження права власності на нерухоме майно, надано у пункті 2.3 Положення. До таких документів віднесено і аудиторський висновок (у разі відсутності документів, що стосуються бухгалтерського обліку).
Згідно пунктів 5.1, 5.2 Положення державний орган приватизації готує підтвердження права власності на окремі будівлі, споруди та нежитлові приміщення, які передані до статутного фонду господарського товариства або у власність покупцю на письмовий запит заявника. У разі відсутності документів, що стосуються бухгалтерського обліку, заявник для підготовки відповідних документів залучає особу, яка має ліцензію на заняття аудиторської діяльності або сертифікат субєкта оціночної діяльності.
Як встановлено, з метою підтвердження права власності на нерухоме майно ТОВ «Омелянівський карєр» подало до Регіонального відділення звіт аудиторської компанії «Престиж» складений аудитором ОСОБА_1 (сертифікат аудитора серії НОМЕР_1).
Таким чином, оскільки Указом № 699/94 відповідальність за достовірність даних у документах, що подаються на затвердження державним органам приватизації, покладено на керівництво відповідного обєкта, відповідно до Положення аудиторський висновок є підставою для підтвердження права власності на нерухоме майно, перелік майна, переданого до статутного фонду відкритого акціонерного товариства або у власність покупцю, складений Регіональним відділенням, за формою відповідає Додатку 3 до Положення, правильними є висновки судів попередніх інстанцій щодо правомірності дій відповідача.
При цьому, предметом спору у цій справі є саме дії державного органу приватизації, у звязку з чим питання власності виходять за межі заявлених позовних вимог.
У касаційній скарзі позивач посилається на наявність судового рішення, яке має преюдиційне значення для цього спору, а саме на постанову Вищого господарського суду України від 26.11.2013 року у справі № 906/827/13.
Проте, зазначеним рішенням не було вирішено спір по суті, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Крім того, рішенням господарського суду Житомирської області від 02.07.2014 року відмовлено у позові Коростенського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері Житомирської області про:
- визнання частково недійсним наказу заступника начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області від 31.08.1995 № 124-АОУ "Про затвердження акту оцінки вартості майна Омелянівського кар'єру Коростенського району" ,
- визнання частково недійсним акту оцінки цілісного майнового комплексу в частині включення до них будки вагонних ваг 75,3 кв.м, залізничних колій № 1,2,3, залізничної колії №1 та залізничної колії №6, які в подальшому увійшли до переліку майна, приватизованого відкритим акціонерним товариством "Омелянівський кар'єр",
- визнання частково недійсним наказу РВ ФДМ України № 335-ВАТ від 04.09.1995,
- визнання частково недійсним додатку до листа РВ ФДМУ по Житомирській області від 14.02.2013 № 04/657 в частині передачі до статутного фонду відкритого акціонерного товариства "Омелянівський кар'єр" будки вагонних ваг 75,3 кв.м (№ 35, інвентарний номер 213), залізничних колій № 1,2,3 (№ 53, інвентарний номер 215), залізничної колії № 1 (№ 54, інвентарний номер 211) та залізничної колії № 6 (№ 55, інвентарний номер 213), що розташовані при станції Гранітний село Горщик Коростенського району Житомирської області,
- визнання частково незаконними та скасування рішень виконкому Горщиківської сільради від 09.02.2011 № 24 та від 10.10.2012 № 46 в частині реєстрації права власності на будку вагонних ваг площею 75,3 кв.м, що розташована при станції Гранітний с. Горщик Коростенського району Житомирської області, за товариством з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр",
- визнання частково недійсним свідоцтва про право власності на будку вагонних ваг площею 75,3 кв. м, що розташована при станції Гранітний с. Горщик Коростенського району Житомирської області, за товариством з обмеженою відповідальністю "Омелянівський кар'єр".
За позовною вимогою про визнання частково недійсної державної реєстрації права власності провадження у справі припинено.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 26.08.2014 року, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 26.11.2013 року, рішення господарського суду Житомирської області від 02.07.2014 року змінено в частині розподілу судових витрат.
З огляду на зазначене, посилання позивача на наявність преюдиційного судового рішення, що підтверджує доводи позивача у цій справі, є необґрунтованими. У звязку з наведеним, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту відхилити, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2014 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: