Ухвала суду № 45114950, 16.06.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2015
Номер справи
759/15356/14-а
Номер документу
45114950
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 759/15356/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Добрівська Н.А. Суддя-доповідач: Романчук О.М

У Х В А Л А

Іменем України

16 червня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: Романчук О.М.,

Суддів: Глущенко Я.Б.,

Шелест С.Б.,

при секретарі Артюхіній М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Святошинського районного відділу головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернулась до Святошинського районного суду міста Києва з позовом до Святошинського районного відділу головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві про:

- визнання дій Святошинського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві щодо вимоги сплати коштів за послугу оформлення та видачу паспорту, а також бланку паспорту, протиправними;

- повернення ОСОБА_3 сплачені кошти у розмірі 294,30 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує неправомірністю вимог відповідача-1 щодо сплати позивачем вартості оформлення та видачі паспорта для виїзду за кордон, а також вартості його бланку, оскільки такі вимоги є протиправними і не ґрунтуються на діючому законодавстві та суперечать практиці Верховного Суду України. Водночас, з огляду на відмову відповідача у видачі закордонного паспорта без пред'явлення позивачем квитанцій про оплату послу за оформлення та видачу бланку паспорта у сумі 120,00 грн. та за термінове оформлення паспорта для виїзду за кордон у розмірі 174,30 грн., ОСОБА_3 сплатив ці кошти на розрахунковий рахунок, вказаний відповідачем-1, однак наполягає на їх поверненні, як помилково сплачених.

З огляду на суб'єктний склад даної справи, а також зважаючи на наявність, з огляду на вимоги законодавства, яким регулюються спірні правовідносини, правових підстав для здійснення процесуальної заміни первісного відповідача - Святошинський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві на належного - Головне управління Державної міграційної служби України в місті Києві, а також зважаючи на неявку в судове засідання позивача, яким цього приводу не висловлено позицію, в судовому засіданні 12 березня 2015 року судом постановлено ухвалу про залучення до участі в справі Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві (ГУ ДМС України в м. Києві) в якості співвідповідача.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 01 квітня 2015 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів неповного з'ясування обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, та порушення судом норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 12 серпня 2015 року ОСОБА_3 звернувся до Святошинського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві з метою оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Крім заяви - анкети встановленого зразка, позивачем було на вимогу працівників Відділу платіжні документи про сплату державного мита у розмірі 340,00 грн., про сплату вартості термінового оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 174,30 грн. і про сплату вартості бланка паспорта у розмірі 120,00 грн.

Сплата позивачем вартості бланка паспорта у розмірі 120,00 грн. за оформлення паспорта для виїзду за кордон у розмірі 174,30 грн. підтверджується наявними в матеріалах справи копіями квитанцій. При цьому, отримувачем вказаних коштів визначено «ГУ ДМСУ в м. Києві».

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що відповідачем не доведено законності та обґрунтованості своїх дій щодо вимог про сплату додаткових платежів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне:

Порядок здійснення права громадян України на виїзд та в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок врегульований Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України».

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться, зокрема, громадянам України, які постійно проживають в Україні і досягли 18-річного віку, - за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.

Згідно ст.7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

На реалізацію положень зазначеної норми, Кабінетом Міністрів України постановою №231 від 31 березня 1995 року затверджено Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, пунктом 10 яких затверджено вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон. Зокрема, для оформлення паспорта надаються: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Згідно ст.1 Декрету Кабінету Міністрів України №7-93 від 21 січня 1993 року «Про державне мито» платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

Відповідно до ст.ст.2, 3 вищезазначеного Декрету до об'єктів справляння державного мита належить, в тому числі, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 10х17 грн., за дострокове (до десяти робочих днів) оформлення документів за заявами громадян - у розмірі ставки державного мита за вчинення відповідних дій збільшується на 100 відсотків.

Разом з цим, пунктами 27, 29 розділу І Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, та розмір плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2007 року №795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання», визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87,15 грн.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що сплата установленого Декретом Кабінету Міністрів України №7-93 від 21 січня 1993 року «Про державне мито» державного мита покриває вартість всіх витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й плата за оформлення та видачу паспорта, а також за внесення відомостей про другий паспорт), тому міграційна служба не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта. Жодних інших платежів ані Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», ані Порядком №231 на момент звернення позивача з заявою про оформлення і видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон не передбачено.

При цьому, відповідно до постанов Верховного Суду України від 03 грудня 2013 року, прийнятої у справі №21-416а13, від 17 грудня 2013 року, прийнятої у справі №21-441а13, висновок якого щодо застосування норми права в силу ч.1 ст.242 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, та має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що сплата установленого Декретом державного мита за видачу громадянам України паспорта для виїзду за кордон покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням міграційною службою дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й плата за оформлення та видачу паспорта, а також за внесення відомостей про другий паспорт). Тому, міграційна служба не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що внаслідок вчинення міграційною службою вищенаведених протиправних дій щодо вимог про сплату додаткових платежів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, позивачем надміру сплачено до бюджету вищевказані суми платежів, які підлягають поверненню позивачу.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в м.Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 01 квітня 2015 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 17.06.2015 року.

Головуючий суддя: О.М. Романчук

Судді: Я.Б.Глущенко

С.Б.Шелест

Головуючий суддя Романчук О.М

Судді: Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.