Ухвала суду № 45114464, 16.06.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2015
Номер справи
826/882/15
Номер документу
45114464
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/882/15 Головуючий у 1-й інстанції: Іщук І.О. Суддя-доповідач: Романчук О.М

У Х В А Л А

Іменем України

16 червня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: Романчук О.М.,

Суддів: Глущенко Я.Б.,

Шелест С.Б.,

при секретарі Артюхіній М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Акрілат-Хімконтракт» до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Приватне підприємство «Акрілат-Хімконтракт» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, в якому просить:

1. Зобовязати Київську міжрегіональну митницю Міндоходів підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку № 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби.

2. Зобовязати ГУ Державної казначейської служби в м. Києві перерахувати на користь Приватного підприємства «Акрілат-Хімконтракт» (04212, м. Київ, вул. Богатирська, 3-Г, ідентифікаційний код 24744461, р/р 26000210323809 в АТ «Прокредит Банк», МФО 320984) надмірно зарахованих при митному оформленні товару суми мита на 5 974,77 грн. та суми ПДВ на 19 578,85 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 травня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України щодо незадоволення заяв Приватного підприємства «Акрілат-Хімконтракт» від 13.05.2014 року № 49, від 12.11.2014 року №№ 1, 8, 9, 10 про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, контроль за справлянням яких здійснюється митним органом. Зобовязано Київську міжрегіональну митницю Міндоходів підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку № 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач Київська міська митниця Державної фіскальної служби України подали апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів неповного з'ясування обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, та порушення судом норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не зявилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обовязкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 31 січня 2013 року між Компанією «WEIFANG ENSING INDUSTRY CO. LTD» (Китай) (продавець) та Приватним підприємством «Акрілат-Хімконтракт» (покупець) укладено контракт № LIQ130128В та додаток № 4 від 07.04.2013 року, згідно з яким продавець зобовязується поставити та продати, а покупець зобовязується прийняти та оплатити лимонну кислоту моногідрат у кількості 100,00 тон за ціною 765,00 дол. США/тн.

Даний товар і відповідні товаросупровідні документи подано до митного оформлення, згідно вантажної митної декларації № 100250000/2013/059253 від 06.06.2013 року.

Відповідно електронної митної декларації митної вартості № 100250000/2013/059253 від 06.06.2013 року митна вартість товару, заявлена позивачем до митного оформлення, відповідно до ст. 58 Митного кодексу України - за першим методом (за ціною договору) і склала 611 464,50 грн.

Після здійснення коригування митної вартості, товар був випущений у вільний обіг шляхом надання гарантій, відповідно до ч. 7 ст. 55 Митного кодексу України по митній декларації від 10.06.2013 року № 100250000/2013/059685, згідно з якою Київською міжрегіональною митницею Міндоходів була безпідставно збільшена митна вартість товару, що, в свою чергу, призвело до переплати ПП «Акрілат-Хімконтракт» при митному оформленні товару суми мита на 5 974,77 грн. та суми ПДВ на 19 578,85 грн.

За результатами судового оскарження рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, Окружним адміністративним судом м. Києва по справі № 826/16739/13-а прийнято рішення від 21.11.2013 року, залишене без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2014 року, яким позовні вимоги ПП «Акрілат-Хімконтракт» було задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про коригування митної вартості товару від 10.06.2013 року № 100250000/2013/600069/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації від 06.06.2013 року № 100250000/2013/01014.

Позивач звернувся до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів із заявою від 13.05.2014 року № 49 про повернення надмірно сплачених коштів по митній декларації № 100250000/2013/059685 від 10.06.2013 року.

Листом від 28.05.2014 року № 6361/1/26-70-52-05 Київська міжрегіональна митниця Міндоходів відмовила позивачу у поверненні надмірно сплачених сум митних платежів.

Крім того, позивач звертався до Київської міської митниці Міндоходів із заявами від 12.11.2014 року №№ 1, 8, 9, 10 (вх. КММ від 18.11.2014 року № 36069/7, № 36058/7, № 36056/7, № 36055/7), в яких просив підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби.

За результатами розгляду вищевказаних заяв, Київською міською митницею ДФС прийнято рішення, викладене в листі від 15.12.2014 року № 334/6/26-70-25-04, яким позивачу відмовлено у їх задоволенні у звязку із відсутністю підстав для повернення коштів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Згідно частини 3 приведеної норми помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами регламентується Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 року № 618 (далі - Порядок № 618).

Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Таким чином, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум надмірно сплаченого податку на додану вартість є подання платником заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Як убачається з матеріалів справи, позивачем до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів була подана заява від 13.05.2014 року №49 про повернення сплачених до Державного бюджету України грошових коштів по митній декларації №100250000/2013/059685 від 10.06.2013 року.

Зазначена заява подана позивачем у відповідності до вимог Порядку № 618.

Проте, листом від 28.05.2014 року №6361/1/26-70-52-05 митним органом було відмовлено у задоволенні заяви позивача.

Обговорюючи правомірність такої відмовити, судова колегія зазначає, що зі змісту п. п. 2, 3 Розділу III Порядку № 618 слідує, що заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Пунктом 4 Розділу III Порядку № 618 передбачено, що для підготовки висновку встановленої форми про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, керівництвом відділу митних платежів митного органу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Згідно пункту 6 цього Розділу Порядку № 618 керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).

Враховуючи приведені нормі, митний орган зобов'язаний був перевірити факт наявності зайвої сплати позивачем грошових коштів до бюджету та надати у разі підтвердження факту до відповідного органу Державного казначейства України висновок про повернення надмірно зарахованих до бюджету митних платежів.

У відповідності до пункту 7 цього Розділу Порядку №618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Як убачається з матеріалів справи, усупереч приведеним нормам, Київська міжрегіональна митниця Міндоходів відмовила позивачу у поверненні з бюджету грошових коштів, посилаючись на те, що при скасуванні рішень про коригування митної вартості, судом не було зобов'язано їх повернути позивачу суму надмірно сплачених коштів, не здійснивши проведення перевірки, встановлення факту відсутності надмірної сплати податку чи факту оформлення заяви не за встановленими порядком і формою.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог та про їх задоволення.

Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують вищевикладене, а отже підстави для її задоволення відсутні.

Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 травня 2015 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: О.М. Романчук

Судді: Я.Б.Глущенко

С.Б.Шелест

Головуючий суддя Романчук О.М

Судді: Шелест С.Б.

Глущенко Я.Б.