
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2015 року м. КиївК/9991/11889/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
за участю секретаря Міщенко Ю.М.
представника позивача Гєрбєя Д.А.
відповідачаП?ятниченка А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області (правонаступника Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області)
на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2010 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2010
у справі №2а-11525/09/1570
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Трансінвестсервіс»
до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2010, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2010, позов задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області від 17.09.2009 №0001432301/3 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1900000,00 грн., №0000862301/3 від 17.09.2009 про визначення суми податкового зобов?язання з податку на додану вартість у розмірі 6142404,00 грн. та штрафної (фінансової) санкції у розмірі 6142404,00 грн., №0000842301/3 від 17.09.2009 в частині визначення суми податкового зобов?язання зі сплати податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, в розмірі 2505423,00 грн. та штрафної (фінансової) санкції в розмірі 1545648,00 грн., №0001442301/3 від 17.09.2009 в частині визначення податкового зобов?язання зі сплати штрафної (фінансової) санкції з податку на прибуток підприємств з іноземними інвестиціями в розмірі 1,00 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено документальну перевірку дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 по 31.12.2008, за результатами якої складено акт № 58/23-8009/22447500 від 20.05.2009.
За висновками акта перевірки позивачем не включено до складу валового доходу вартості безоплатно переданого майна, передача якого відбулась за розподільчим балансом та актів приймання-передачі з балансу позивача на баланс ТОВ «ТІС-Міндобрива», на суму 247150 грн. та, відповідно, не включення до складу податкових зобов?язань з податку на додану вартість у вересні 2008 року ПДВ з вартості безоплатно переданого майна в сумі 8042404 грн., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування з ПДВ в сумі 1900000 грн.
Крім цього, перевіркою встановлено факт не включення позивачем до складу валового доходу вартості підрядних робіт з поглиблювання дна в порту «Южний» з урахуванням вартості дизельного пального, використаного на їх виконання, безоплатно наданих, у 4 кварталі 2008 року в сумі 9774539 грн.
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 28.05.2009: № 0000822301/0, яким позивачу зменшено на 1900000 грн. суму бюджетного відшкодування з ПДВ за жовтень 2008 року та застосовано до останнього 950000 грн. штрафної санкції; № 0000842301/0 про визначення позивачеві суми податкового зобов?язання з податку на прибуток в сумі 4433474 грн., у тому числі 2505423 грн. основного платежу та 1928051 грн. штрафних санкцій, нарахованих за вказане правопорушення, та №0000862301/0 про визначення товариству 6142404 грн. зобов?язань з податку на додану вартість та 6142404 грн. штрафних санкцій.
За наслідками адміністративного оскарження податкові повідомлення-рішення від 28.05.2009 №0000842301/0, № 0000862301/0 залишені без змін, податкове повідомлення-рішення № 0000822301/0 скасовано в частині застосованої штрафної санкції в сумі 950000 грн., збільшено на 3502 грн. штрафну санкцію по податку на прибуток. Позивачу надіслані податкові повідомлення рішення від 17.09.2009: № 0001442301/3, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати штрафної (фінансової) санкції з податку на прибуток підприємств з іноземними інвестиціями в розмірі 3502 грн., № 0001432301/3, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1900000 грн., №0000842301/3, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, в розмірі 2505423 грн. та штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 1928051 грн., № 0000862301/3, яким визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 6142404 грн. та штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 6142404 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 11.05.2008 рішенням загальних зборів ТОВ з іноземними інвестиціями «Трансінвестсервіс» (ТОВ «ТІС») створено шляхом виділу із товариства, нову юридичну особу - товариство з обмеженою відповідальністю «ТІС-Міндобрива», з переходом до новоствореної юридичної особи частини майна, прав і обов?язків технологічного комплексу з перевантаження мінеральних добрив ТОВ «ТІС».
ТОВ «ТІС-Міндобрива» як правонаступнику зазначеної частини майна ТОВ «ТІС» за розподільчим балансом від 11.09.2008, передано основні фонди на суму 40212017 грн.
Отримані за розподільчим балансом основні фонди включені до статутного фонду ТОВ «ТІС-Міндобрива».
Підпунктом 4.2.5 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові або майнові внески, згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи, не включаються до складу валового доходу платника податку.
Згідно із підпунктом 1.28.2 статті 1 цього Закону, пряма інвестиція - господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою.
Згідно з визначенням, наведеним у пункті 1.8 статті 1 Закону, корпоративні права - це право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно-правових формах.
Виходячи з вищевикладеного, оскільки згідно рішення зборів учасників ТОВ «ТІС» було проведено його реорганізацію шляхом виділення з нього ТОВ «ТІС Міндобрива» з одночасною передачею належних учасникам часток внесків в майні в статутний фонд новоствореного підприємства згідно розподільчого балансу та передаточного акту, судова колегія погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що позивачем новоствореному підприємству основних фондів, прав, та обов?язків не є операцією з продажу в розумінні Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки в даному випадку не відбулося передачі прав власності за компенсацію. Не може розглядатись зазначена операція і як безоплатна передача активів підприємства, оскільки при реорганізації позивача, шляхом виділення з нього іншого підприємства, відбулося включення частини валових активів до складу новоствореного підприємства, а також передано зобов?язання згідно до розподільчого балансу.
Слід погодитись і з висновками судів попередніх інстанцій про безпідставність доводів податкового органу про порушення позивачем пп.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» внаслідок не включення до складу валового доходу вартості підрядних робіт з поглиблювання дна в порту «Южний», з урахуванням вартості дизельного пального, використаного на їх виконання, безоплатно наданих на його користь у 4 кварталі 2008 року в сумі 9774539 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до умов договору від 21.07.2008 № 21, укладеному між ТОВ «ТІС» та ВАТ «Чорномортехфлот», позивач замовив днопоглиблювані роботи внутрішнього каналу порту «Южний». Сторонами за вказаним договором є ТОВ «ТІС» - замовник, ВАТ «Чорномортехфлот» - підрядник, ТОВ «ТІС-Руда» - платник. За умовами договору підрядник зобов'язаний виконати роботи у встановлений термін, замовник забезпечити виконання цих робіт, платник - сплатити виконані підрядником роботи та відшкодувати замовнику вартість переданого дизельного пального на виконання днопоглиблювальних робіт. Вартість договору складає 10946684 грн. Виконання підрядних робіт ВАТ «Чорномортехфлот» за даним договором, у тому числі загальний обсяг використаного дизельного пального на розробку ґрунту, підтверджено актами приймання виконаних підрядних робіт та довідок щодо вартості виконаних підрядних робіт.
Укладення тристороннього договору обумовлено тим, що 29.04.2005 позивачем отримано погодження ДП МТП «Южний» на виконання днопоглиблюваних робіт під будівництво причалу №18 згідно «Семи перспективного розвитку» за умови виконання за свій рахунок та без компенсації з боку бюджету робіт з підтримання необхідних глибин на внутрішньому та підхідному каналах порту, оскільки значні обсяги днопоглиблюваних робіт під причали призводять до прискореного замулювання акваторії зазначених каналів.
У вересні 2006 року в результаті реорганізації позивача, шляхом виділу, було утворено підприємство «ТІС-Руда» до якого згідно розподільчого балансу перейшла частина активів позивача, у т.ч. і об?єкти незавершеного будівництва, зокрема, причал №18, та частина зобов?язань позивача, пов?язаних з таким майном, у тому числі гарантійні зобов?язання перед портом щодо виконання робіт з підтримання необхідних глибин на внутрішньому та підхідному каналах порту.
Таким чином, безпосереднім отримувачем робіт та платником за тристороннім договором №21 від 21.07.2008 є ТОВ «ТІС-Руда», яким сплачено за наслідком виконання договору всі передбачені законодавством податки у повному обсязі, що відповідачем не заперечується.
Оскільки, відповідно до ст.74 Кодексу торгівельного мореплавства України територія та акваторія морського порту є державною власністю, висновки податкового органу, що власником обєкта будівництва є ТОВ «ТІС», є безпідставними, результат проведених підрядних робіт по поглиблюванню дна каналу в порту «Южний» не зумовив зростання капіталу позивача та зменшення його зобов?язань.
Доводи касаційної скарги відтворюють правову позицію відповідача по справі, ці доводи були розглянуті судами першої та апеляційної інстанцій по суті, їм було надано правильну юридичну оцінку. Підстави для їх переоцінки у суду касаційної інстанції відсутні в силу статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України.
За встановлених обставин, судова колегія не вбачає підстав для скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції з мотивів наведених у касаційній скарзі.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2010 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2010 - без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-2391 КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун