Справа № 711/1885/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2015 року Придніпровський районний суд м.Черкаси в складі:
головуючої суддіМихальченко Ю.В.
при секретаріГордієнко О.А., Сушковій С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Придніпровського району м. Черкаси про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
в с т а н о в и в:
У березні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Придніпровського районного суду м.Черкаси з позовом до Управління соціального захисту населення Придніпровського району м. Черкаси про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до якого просить визнати дії управління соцзахисту населення Придніпровського району м.Черкаси протиправними, зобов»язати здійснити перерахунок і виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років і здійснювати її до 19.12.2015 року з урахуванням проведених виплат. В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що є матір'ю малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується їй у меншому розмірі, ніж передбачено законом.
Ухвалою Придніпровського районного суду м.Черкаси від 17.06.2015 року позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Придніпровського району м. Черкаси про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 12.03.2013 року по 12.09.2014 року залишено без розгляду.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала, надала пояснення аналогічні викладеним в запереченні.
Вислухавши пояснення позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно достатті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з ч. 3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як вбачається із матеріалів справи позивач є матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Наказом ПУАТ «Фідобанк» від 28.01.2013 №96, позивачу надано соціальну відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 12.03.2013 року по 19.12.2015 року.
У зв'язку з вищевказаним ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача, Управління праці та соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради є особою, застрахованою в системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, як працююча жінка, відтак на неї поширюється дія ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Як вбачається із рішення Управління праці та соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 18.03.2013 року ОСОБА_1 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як працюючій на період з 12.03.2013 року по 19.12.2015 року в сумі 130 грн.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам необхідно зазначити наступне.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинностіЗаконом України № 107-VI від 28 грудня 2007 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»- правовідносини щодо виплати допомоги регулювалисяЗаконом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХII від 21 листопада 1992 року, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) таЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-III від 18 січня 2001 року, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами.
Зокрема, статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI від 28 грудня 2007 рокубули внесені відповідні зміни доЗакону №2811-ХІІтаЗакону №2240-III. Зокрема, змінами до статті 13Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХII від 21 листопада 1992 року його дію поширено на застрахованих осіб, а ізЗакону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III від 18 січня 2001 рокубуло виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року №10-рп/2008визнав неконституційними низку положеньЗакону України №107-VI від 28 грудня 2007 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»в тому числі й пункт 25розділу II Закону №107-VIщодо виключеннястатей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2розділу ІІІ Закону №107-VIбуло передбачено, щорозділ II цього Законудіє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положенняЗакону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III від 18 січня 2001 року, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХII від 21 листопада 1992 року.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 №835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік»тастаттею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року №2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III від 18 січня 2001 рокупризначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року №1751саме на виконанняЗакону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХII від 21 листопада 1992 року(пункт 1). Новий акт уряду на виконаннястатті 45 Закону №2154-VI, тобто на виконанняЗакону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III від 18 січня 2001 рокуне приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III від 18 січня 2001 рокуна виконаннястатті 45 Закону № 2154-VIКабінетом Міністрів України не визначалися.
Таким чином, вимоги позивача з приводу зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до трьох років підлягають задоволенню за період починаючи з 12.09.2014 року, у розмірі передбаченомуст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-III від 18 січня 2001 року, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
28.12.2014 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці», який набрав чинності з 1 січня 2015 року.
Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону визнано таким, що втратив чинність,Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Таким чином, оскільки закон, положеннями якого передбачалося право ОСОБА_1 на отримання допомоги в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом, втратив чинність з 01.01.2015 року, позовні вимоги щодо здійснення перерахунку за період з 01.01.2015 року по 19.12.2015 року задоволенню не підлягають.
Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного суду України від 01 жовтня 2013 року №21-362а13, від 04 листопада 2014 року №21-485а14 та від 22 квітня 2014 року.
Надаючи оцінку доводам викладеним в запереченні Відповідача щодо відсутності правових підстав для виплати Позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.07.2014 року у зв'язку з прийняттямЗакону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166-VII,Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо скорочення кількості документів для отримання державної допомоги при народженні дитини» від 10.10.2013 року,постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 25.06.2014 року № 208, необхідно зазначити наступне.
Положеннями пп. 4 п. 7 Розділу ІІЗакону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»(далі - Закон № 1166-VII), виключенорозділ IV «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Відповідно до Прикінцевих положеньЗакону № 1166-VIIприписи пункту 7 Розділу ІІ набирають чинності з 01 липня 2014 року.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 25.06.2014 року № 208виключено пп. 3 п. 1 Порядку, яким було визначено умови призначення і виплати допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та доповнено п. 13 після абзацу шостого, зокрема, новим абзацом такого змісту: «Для осіб, у яких закінчився строк виплати допомоги при народженні першої дитини, яка виплачується 24 місяці, на наступних 12 місяців призначається допомога до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі 130 гривень.».
Аналізуючи вищезазначені норми, суд дійшов висновку, що вказаними Законом та постановою Кабінету Міністрів України виключено ізЗакону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»такий вид державної допомоги, як допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, проте встановлено гарантії її отримання у розмірі 130 гривень на наступних 12 місяців для осіб, у яких закінчився строк виплати допомоги при народженні першої дитини, яка виплачується 24 місяці.
Як було встановлено вище та узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, спеціальнимзаконом, яким врегульовано умови виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є саме Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». При цьому, статті 40-44 цього Закону, якими закріплено право на отримання відповідної допомоги та її розмір, є чинними.
Отже, враховуючи те, що державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 повинна виплачуватися відповідно дост. 43 Закону № 2240-III, виключення розділу IV «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» ізЗакону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»не є підставою для припинення зазначених виплат.
Таким чином, враховуючи наведені обставини, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст.10,11,70,159-163 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики Черкаської міської нарахувати ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 12.09.2014 року до 31 грудня 2014 року згідно з вимогами ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на поточний рік, з врахуванням проведених виплат.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м.Черкаси шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.
ГоловуючийЮ.В.Михальченко