Ухвала суду № 45024729, 16.06.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2015
Номер справи
804/15064/14
Номер документу
45024729
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

16 червня 2015 року

справа № 804/15064/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.

за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року у справі № 804/15064/14 за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд" про стягнення заборгованості, -

в с т а н о в и л а:

17.09.2014 року Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства “Дніпрометробуд”, в якому просило: стягнути з ПАТ “Дніпрометробуд” на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно – господарські санкції у розмірі 77069, 56 грн.; стягнути з відповідача на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 23, 12 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року у справі № 804/15064/14 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити заявлені позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтував тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт вважав, що згідно до вимог діючого законодавства, за робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції, в зв’язку з несплатою адміністративно-господарських санкцій у передбачений законом строк до стягнення підлягає також пеня. Апелянт вказував, що у можливого боржника існує обов’язок по створенню робочих місць для інвалідів, створення виробничих програм для реабілітації інвалідів, чого відповідачем здійснено не було.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні адміністративного позову виходив з того, що Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд" вжиті всі заходи щодо працевлаштування інвалідів, звіти про наявність вакантних місць своєчасно подавались до центру зайнятості.

Суд першої інстанції вказував, що підприємством не було відмовлено у працевлаштуванні інвалідів, які направлялись центром зайнятості, та особа яка направлялась для працевлаштування відмовилась від роботи добровільно.

Матеріалами справи встановлено, що Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд" подавало до Кіровського районного центру зайнятості м. Дніпропетровська звіти за формою № З-ПН за 2013 р. з зазначенням вакансій для інвалідів: 01.01.2013 р. – 6 вакансій, 01.02.2013 р. – 3 вакансії, 01.03.2013 р. – 2 вакансії, 03.04.2013 р. – 2 вакансії, 28.05.2013 р. – 1 вакансія, 17.06.2013 р. – 6 вакансій, 10.07.2013 р. – 5 вакансій, 04.08.2014 р. – 2 вакансії, 05.09.2014 р. – 2 вакансії, 07.10.2014 р. – 2 вакансії, 05.11.2014 р. – 2 вакансії, 03.12.2013 р. – 2 вакансії (копії вказаних звітів долучені до матеріалів справи).

Згідно до розрахунку позивача, за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів (одного), виходячи з середньої річної заробітної плати штатного працівника та кількості осіб, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідачу нараховані адміністративно-господарські санкції в розмірі 77069,56 грн. та пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 23,12 грн.

В матеріалах справи наявний лист Кіровського районного центру зайнятості м. Дніпропетровська від 30.09.2014 р. № 1298 (а.с.14) , складеного на запит Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 27.05.2014 р., повідомлено позивача, що протягом 2013 р. ПАТ “Дніпрометробуд” щомісячно надавало звіти за формою № З-ПН, в тому числі, для працевлаштування інвалідів, а саме: звіт станом на 01.01.2013 р. – 6 вакансій, звіт станом на 01.02.2013 р. – 3 вакансії, звіт станом на 01.03.2013 р. – 2 вакансії, звіт станом на 03.04.2013 р. – 2 вакансії, звіт станом на 28.05.2013 р. – 1 вакансія, звіт станом на 17.06.2013 р. – 6 вакансій, звіт станом на 10.07.2013 р. – 5 вакансій, звіт станом на 04.08.2014 р. – 2 вакансії, звіт станом на 05.09.2014 р. – 2 вакансії, звіт станом на 07.10.2014 р. – 2 вакансії, звіт станом на 05.11.2014 р. – 2 вакансії, звіт станом на 03.12.2013 р. – 2 вакансії. Протягом 2013 р. на обліку у Кіровському районному центрі зайнятості м. Дніпропетровська перебувала 41 особа з обмеженими фізичними можливостями, з яких працевлаштовані 18 осіб. Інвалідів, які мали бажання працювати на ПАТ “Дніпрометробуд” у 2013 р. не було, випадків відмов у працевлаштуванні інвалідів протягом 2013 р. на даному підприємстві не було.

Як встановлено судом першої інстанції , відповідач листом від 01.02.2013 р. звертався до начальника Кіровського районного центру зайнятості м. Дніпропетровська про надання допомоги та сприяти направленню на ПАТ “Дніпрометробуд” інвалідів робочої групи в кількості 2 осіб та листом від 12.03.2013 р. – про сприяння в направленні на підприємство інвалідів робочої групи в кількості 3 осіб.

Представником відповідача суду надано список інвалідів ПАТ “Дніпрометробуд” за 2013 р. (6 осіб).

Матеріалами справи встановлено, що відповідач вживав заходи щодо можливого працевлаштування інвалідів, звертався до центру зайнятості за для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 18-1 вищевказаного Закону пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань здійснює державна служба зайнятості.

Колегія суддів приходить зазначає, що обов’язок відповідача щодо створення умов для працевлаштування інвалідів та надання оголошень про наявність місць для працевлаштування не слід сприймати, як обов’язок по самостійному пошуку осіб, яким встановлено інвалідність.

Колегія суддів звертає увагу, що Публічним акціонерним товариством "Дніпрометробуд" вчинялися всі залежні заходи, спрямовані на недопущення порушень Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Докази відмови відповідача від працевлаштування інвалідів, направлених до відповідача органами державної служби зайнятості відсутні, а тому відсутні підстави для стягнення з підприємства адміністративного-господарських санкцій та пені.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2014 року у справі № 804/15064/14 – залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: С.В. Сафронова

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: Д.В. Чепурнов