Постанова № 44986513, 10.06.2015, Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
10.06.2015
Номер справи
695/1784/15-а
Номер документу
44986513
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Справа № 695/1784/15-а

номер провадження 2-а/695/49/15

Категорія 87

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2015 року м. Золотоноша

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого суддіСтепченка М.Ю.,

при секретаріМатвєєвій О.І

з участю представника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій та рішення суб»єкта владних повноважень протиправними та зобов»язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ

Позивачка ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про визнання дій та рішення суб»єкта владних повноважень протиправними та зобов»язання вчинити дії.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що їй в 2009 році УПФУ у Золотоніському районі призначена пенсія державного службовця. Позивач продовжувала працювати в органах місцевого самоврядування, в Коробівській сільській раді Золотоніського району Черкаської області на посаді спеціаліста ІІ категорії. У листопаді 2012 р. вона звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та до заяви додала довідки Коробівської сільської ради від 07.11.2012 року № 581 та № 582 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Згідно довідки Коробівської сільської ради від 07.11.2012 року № 582, позивачеві здійснювались, зокрема, такі виплати: «Інші виплати: 4047,53 грн. індексація зарплати, 3565,56 грн. матеріальна допомога на оздоровлення, 2108,00 грн. матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань». Відповідачем, при обчисленні розміру пенсії позивача з 01.11.2012 року не було враховано суми індексації заробітної плати, а також суми матеріальної допомоги, що були нараховані та виплачені позивачці в період з 01.11.2010 року по 31.10.2012 року. В зв»язку з цим, позивачка 22.01.2015 року звернулася з письмовою заявою до відповідача з проханням про перерахунок пенсії за період з 01.11.12 по 31.12.14 та в подальшому проводити виплату пенсії з врахуванням сум індексації заробітної плати та сумм матеріальної допомоги. Згідно відповіді від 04.02.15 № 847/04, відповідач відмовився здійснювати перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги. Позивачка вважає, що така позиція відповідача не відповідає чинному законодавству та судовій практиці, та просить суд визнати протиправними дії та рішення відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати позивачці пенсії, починаючи з 01.11.2012 року до цього часу у відповідності до вимог ст. 41 Закону України «Про загальнообовя»зкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ з урахуванням при її обчисленні сум індексації заробітної плати та сум матеріальної допомоги, що були нараховані та виплачені в період з 01.11.2010 року по 31.10.2012 року, з урахуванням вже проведених виплат, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачці пенсію за період з 01.11.2012 року по день прийняття рішення в справі у відповідності до вимог ст. 41 Закону України «Про загальнообовя»зкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ - з урахуванням при її обчисленні сум індексації заробітної плати та сум матеріальної допомоги, що були нараховані та виплачені в період з 01.11.2010 року по 31.10.2012 року, враховуючи вже проведені виплати, стягнути з Державного бюджету України на користь позивачки судовий збір в розмірі 73,08 грн.

До початку судового розгляду представник позивача скерував до суду заяву про уточнення позовних вимог, а саме про здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії у відповідності до законодавства станом на 01.11.2012 року.

Представник позивача в судове засідання не з»явився, але звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову та просив відмовити у його задоволенні. Надані до матеріалів справи письмові заперечення підтримав.

Суд, вислухавши думку представника відповідача та вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Золотоніському районі та з 2009 року одержує пенсію у зв»язку з досягненням пенсійного віку. Позивач продовжувала працювати в органах місцевого самоврядування, в Коробівській сільській раді Золотоніського району Черкаської області на посаді спеціаліста ІІ категорії. У листопаді 2012 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». З 08.11.2012 року позивач одержує пенсію за віком, обчислену відповідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовцявідповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Статтею 21 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально - побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Враховуючи наведене, при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату враховуються виплати, які згідно з статтею 2 Закону України «Про оплату праці»входять до структури заробітної плати та на які було нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того,статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-Х11 «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Відповідно до ч.1ст. 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу ( граничної суми заробітної плати ( доходу), з яких справляються страхову внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку ( виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуютьсясуми виплат, отримуваних застрахованою особою після набраннячинності цимЗаконом,з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того , чи входять вони до структури заробітної плати.

Перевагу мають спеціальні норми,що визначають виплати ( доходи ) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України №1058-1V та стаття 66 Закону №1788-ХІІ.

Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.

Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.

Відповідно до ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказування, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011 р.

Згідно довідки про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», виданої 07.11.2012 р. за № 582 Коробівською сільською радою Золотоніського району Черкаської області, на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд вважає, що відповідача має бути зобов'язано на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», затвердженоїПостановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, провести станом на день первинного звернення, донарахування сум індексації зарплати 4047,53 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення -3565,56 грн. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 2108,00, отриманих позивачкою за місцем роботи в період з 01.11.2010 року по 31.10.2012 року для призначення їй пенсії у розмірі 80% заробітної плати у відповідності до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» станом на 08.11.2012 року.

Відповідно до ч. 2ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Суд вважає за доцільне для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог та не обмежувати період виплати позивачу пенсії в розмірі, згідно зробленого перерахунку, днем прийняття рішення суду.

Відповідно до ч.1ст. 256 КАС Українинегайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, а тому суд вважає, що дана постанова має бути допущена до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 69, 104, 105, 158-163, 256 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України у Золотоніському районі Черкаської області щодо відмови у перерахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії, починаючи з 08.11.2012 року до 10.06.2015 року у відповідності до вимог ст. 41 Закону України «Про загальнообовя»зкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ з урахуванням при її обчисленні сум індексації заробітної плати та сум матеріальної допомоги, що були нараховані та виплачені в період з 01.11.2010 року по 31.10.2012 року, з урахуванням вже проведених виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Золотоніському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 пенсію за період з 08.11.2012 року у відповідності до вимог ст. 41 Закону України «Про загальнообовя»зкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ станом на 01.11.2012 року - з урахуванням при її обчисленні сум індексації заробітної плати та сум матеріальної допомоги, що були нараховані та виплачені в період з 01.11.2010 року по 31.10.2012 року, враховуючи вже проведені виплати.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 73,08 грн.

Постанову допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга подаєтьсяпротягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовомупровадженні апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області протягомдесятиднів з дня отримання копії постанови.

Суддя ОСОБА_3

З повним текстом постанови суду особи, які беруть участь у справі можуть ознайомитися 12 червня 2015 року.