ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2009 р. Справа № 2а-2860/09/2370
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лічевецького І.О.,
суддів: Мишенка В.В., Холода Р.В.,
при секретарі - Солоха О.В.
за участю: представника позивача - Пилипенка Р.Б. за довіреністю; відповідача - Мисана В.М. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Золотоніська птахофабрика» до державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області про визнання дій неправомірними, визнання протиправними та скасування приписів, скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Золотоніська птахофабрика» звернулось до суду з адміністративним позовом до державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області про визнання неправомірними дій при організації та проведенні перевірок, складанні актів за результатами перевірок, визнання протиправними та скасування приписів, скасування постанов про накладення штрафних санкцій.
Позивач зазначав, що 20 лютого 2008 р. відповідачем проведено перевірку ПП «Золотоніська птахофабрика», за результатами якої складено акт № 11-Мр від 20.02.2008 р. та винесено припис № 11-Мр від 20.02.2008 р. Далі позивач зазначав, що 21 квітня 2008 р. посадовою особою відповідача вдруге здійснено захід державного нагляду на підприємстві за результатами якого складено акт № 16-Мр від 21.04.2008 р., винесено припис № 19-Мр від 08.05.2008 р. та постанову № 186 від 08.05.2008 р., якою за порушення законодавства про електроенергетику на підприємство накладено штраф в розмірі 2040 грн. Позивач також звертав увагу, що 17 червня 2008 р. відповідачем втретє проведено перевірку ПП «Золотоніська птахофабрика», про що складено акти № 3-Мр та № 31-Мр від 17.06.2008 р., винесено припис № 39-Мр від 10.07.2008 р. та постанову № 197 від 10.07.2008 р. про накладення на підприємство штрафу в розмірі 5 100 грн. Не заперечуючи наявність порушень законодавства про електроенергетику в діяльності підприємства, позивач стверджував, що акти перевірок, приписи та постанови прийняті відповідачем з порушенням чинного законодавства. Зокрема, позивач стверджував що: акти перевірок не містять відомостей щодо типу проведених перевірок; його не було письмово повідомлено про проведення перевірок; приписи складено з порушенням встановленого п'ятиденного терміну; санкції за порушення вимог законодавства встановлені постановою Кабінету Міністрів України, а не законом. Насамкінець, позивач стверджував, що відповідачем було двічі накладено штраф за одне є те саме порушення.
На підставі наведених обставин позивач просив: визнати неправомірними дії державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області при організації і проведенні перевірок ПП «Золотоніська птахофабрика» та складанні актів № 11-Мр від 20.02.2008 р., № 16-Мр від 21.04.2008 р., № 31-Мр, № 3-Мр від 17.06.2008 р.; визнати протиправними та скасувати приписи № 11-Мр від 20.02.2008 р., № 19-Мр від 08.05.2008 р., № 39-Мр від 10.07.2008 р.; скасувати постанови про накладення штрафу № 186 від 08.05.2008 р. та № 197 від 10.07.2008 р.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач позов не визнав.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Спеціальним законом який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР (надалі за текстом - «Закон № 575/97-ВР»).
Стаття 1 цього Закону визначає споживачів енергії, як суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Приватне підприємство «Золотоніська птахофабрика» зареєстроване 30 червня 2004 р. про що державним реєстратором Золотоніської районної державної адміністрації зроблено запис за №10051200000000102 (ідентифікаційний код 32908049).
З огляду на викладену вище норму Закону № 575/97-ВР позивач є споживачем енергії, в розумінні цього Закону.
Відповідно до статті 5 Закону № 575/97-ВР одним з основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці є додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії.
Згідно статті 9 Закону № 575/97-ВР державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Положення про державний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. № 131) (надалі за тестом - «Положення»).
Відповідно до пункту 1 Положення державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Пунктом 13 Положення передбачено, що Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема, здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти.
Згідно пункту 11 Положення Держенергонагляд має право, застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
За змістом статті 27 Закону № 575/97-ВР суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначений Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. № 1312.
Згідно пункту 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Виходячи із вимог зазначених нормативних актів в ідповідачем видано наказ № 109 від 21.01.2008 р. про організацію виконання заходу з державного енергетичного нагляду по енергетичних об'єктах ПП «Золотоніська птахофабрика».
Повідомлення про проведення заходу від 21.01.2008 р. надіслане позивачу телефонограмою 28.01.2008 р., що підтверджується копією журналу обліку виданих направлень та повідомлень на проведення заходів державного енергетичного нагляду.
За результатами перевірки відповідачем складено акт-обстеження № 11-Мр від 20.02.2008р., на підставі якого внесено припис № 11-Мр від 20.02.2008 р., яким позивача зобов'язано усунути виявлені порушення законодавства про електроенергетику та до 06.03.2008р. повідомити про виконання припису.
З метою перевірки виконання позивачем вимог, викладених у приписі, відповідач телефонограмою від 14.03.2008 р. направив ПП «Золотоніська птахофабрика» повідомлення про проведення 21.04.2008 р. перевірки виконання припису № 11-Мр від 20.02.2008 р., про що свідчить відповідний запис в журналі реєстрації телефонограм.
Результати перевірки оформлено актом-обстеженням № 16-Мр від 21.04.2008 р., а також актом перевірки № 1-Мр від 21.04 2008р.. За даними цих актів позивачем частково не виконано припис № 11-Мр від 20.02.2008 р.
На підставі акта перевірки від 21.04.2008р. №1-Мр за невиконання припису від 20.02.2008 р. № 11-Мр, відповідачем винесено постанову № 186 від 08.05.2008 р. про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, якою на позивача накладено штраф в розмірі 2 040 грн. (сто двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Розгляд справи відбувся в присутності в.о. директора ПП «Золотоніська птахофабрика», який в той же день отримав копію постанови і супровідний лист про направлення постанови від 08.05.2008р. №186 та нового припису, в якому зазначаються всі невиконані заходи попереднього припису від 20.02.2008 р. за № 11-Мр.
Припис № 19-Мр від 08.05.2008р. внесений на підставі акта-обстеження від 21.04.2008 р., згідно якого позивачу приписується надати план заходів до 15.05.2008 р., а до 10.06.2008р. повідомити про виконання припису.
16.05.2008р. відповідачем видано наказ № 540 про проведення позапланової перевірки ПП «Золотоніська птахофабрика» 17.06.2008р.
Повідомлення про проведення заходу від 27.05.2008р. передано факсом - прийняв 27.05.2008 р. в.о. бухгалтера ОСОБА_1., про що свідчить журнал обліку виданих направлень та повідомлень на проведення заходів державного енергетичного нагляду з відміткою про направлення факсограми 27.05.2008 р. про проведення позапланової перевірки, дата проведення заходу 17.06.2008 р.
Відповідачем проведено перевірку виконання припису № 19-Мр від 08.05.2008 р., в зв'язку з чим складено акт-обстеження №31-Мр від 17.06.2008 р. та акт перевірки № 3-Мр від 17.06.2008 р., яким встановлено невиконання вимог припису № 19-Мр від 08.05.2008р. в частині п.п.1,2,3,5,8,9,10,11.
Вказані акти були направлені позивачу, що вбачається з опису вкладення до рекомендованого листа.
На підставі акта перевірки від 17.06.2008р. №3-Мр та акту-обстеження від 17.06.2008р., за невиконання припису від 19.05.2008 р. № 19-Мр, відповідачем винесено постанову № 197 від 10.07.2008 р. про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5100 грн. (триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Крім того, за результатами перевірки відповідачем видано припис № 39-Мр від 10.07.2008 р., згідно якому позивача зобов'язано до 15.07.2008 р. надати план заходів та до 27.07.2008р. повідомити про виконання припису.
Оцінюючи обґрунтованість доводів позивача суд перш за все бере до уваги, що відповідальність за правопорушення в електроенергетиці та розмір цієї відповідальності встановлені Законом № 575/97-ВР, а тому знаходить, що твердження позивача про відсутність законодавчо встановлених розмірів штрафів не відповідає положенням названого Закону.
Суд погоджується, що відповідно до частини 4 статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
При цьому суд враховує, що цією ж статтею передбачено, що повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Приймаючи до уваги, що відповідач направляв відповідні повідомлення телефонограмами, суд не знаходить в його діях порушень чинного законодавства.
Суд також наголошує, що: по-перше, вимога щодо направлення повідомлення стосується лише планових заходів; по-друге, за приписами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу.
У цьому контексті суд бере до уваги, що позивач допустив посадовців відповідача до проведення перевірок.
Далі суд зазначає, що штрафи були застосовані за невиконання приписів, а тому суд не може погодитись з твердженням позивача щодо повторного застосування санкції за одне й те саме порушення.
Суд погоджується, що акти перевірок містять певні недоліки. Зокрема, дійсно не зазначено тип заходів.
Разом з тим, суд вважає, що зазначені недоліки не можуть слугувати підставою для звільнення від відповідальності за допущені порушення.
Позивач не лише не заперечував проти наявності порушень, а й сплатив штраф у розмірі 2040 грн. на виконання постанови № 186 від 08.05.2008 р., про свідчить платіжне доручення від 08.05.2008 р.
Враховуючи викладене, у світлі своєї власної оцінки обставин справи, суд погоджується з запереченнями відповідача і вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 06 серпня 2009 р.
Головуючий
Судді