Справа № 459/1416/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" червня 2015 р. Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого-судді Грабовського В.В.,
з участю: секретаря Черник Т.І.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Сущак В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді про перерахунок призначеної пенсії державного службовця,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2015 року позивач звернулася до суду з позовом, у якому просить визнати протиправним рішення відповідача від 10.04.2015 року про відмову у перерахунку пенсії; зобов'язати його провести перерахунок її пенсії з 01.04.2015 року згідно з довідкою від 08.08.2012 року № 10383/02-32, виданою Управлінням Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення, а також суму індексації відповідно до норм ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції Закону, чинній станом на 11.08.2014 року) в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вимоги обґрунтовані тим, що 11.08.2014 року їй була призначена пенсія за віком в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як на момент набуття права на пенсію вона працювала на посаді державного службовця. 31.03.2015 року вона була звільнена з посади державного службовця. 01.04.2015 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення їй перерахунку пенсії, як державному службовцю, на підставі довідок від 08.08.2014 року № 10371/02-32 та від 08.08.2014 року № 10383/02-32. Проте обрахунок пенсії їй було проведено без включення матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації.
У своєму письмовому запереченні відповідач просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату слід ураховувати виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу». Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, як і виплачені суми індексації, то такі не включаються до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.
У судовому засіданні позивач позов підтримала з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнала, пославшись на обставини, викладені у запереченні.
Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на таке.
Установлено, що з 11.08.2014 року позивачеві призначено пенсію за віком як державному службовцю за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII).
01.04.2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою, у якій просила провести перерахунок її пенсії, урахувавши інші виплати, зазначені в довідках від 08.08.2014 року № 10371/02-32 та від 08.08.2014 року № 10383/02-32., виданих Управлінням Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області, форма яких затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, а саме суми: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації.
Рішенням відповідача від 10.04.2015 року № 4184/03-33/07 у перерахунку пенсії позивача було відмовлено, посилаючись на те, що при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються лише складові заробітної плати, передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
З таким рішенням відповідача погодитися не можна, виходячи з наступного.
Як видно з довідки № 10383/02-32 від 08.08.2014 року, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області, до складових заробітної плати позивача за період з 01.08.2009 року до 01.08.2014 року, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, належать, зокрема, інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення та індексація. Вказане підтверджується і довідкою № 10371/02-32 від 08.08.2014 року
За змістом ст. 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне
соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого
державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове
державне пенсійне страхування.
У ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст.33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з п. 1 ст. 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду України, зокрема, від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Отже, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення та сума індексації заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Призначаючи позивачеві пенсію, відповідачем помилково було надано перевагу положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, перед спеціальними нормами: ст. 41 Закону № 1058-IV та ст. 66 Закону № 1788-XII, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Тому для повного захисту прав та інтересів позивача, суд дійшов висновку про задоволення позову у спосіб визнання протиправним оспорюваного рішення відповідача від 10.04.2015 року, яким позивачеві було відмовлено в перерахунку її пенсії, та зобов'язання його здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації, ураховуючи виплачені суми, починаючи з 01.04.2015 року.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 70, 71, 94, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Червонограді від 10.04.2015 року та зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації, ураховуючи виплачені суми, починаючи з 01.04.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Суддя: В. В. Грабовський
Повний текст постанови виготовлено 08.06.2015 року.