Постанова № 4488566, 17.08.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.08.2009
Номер справи
2а-4534/09/2670
Номер документу
4488566
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 6/425

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17.08.2009 р. 12 год.48 хв. № 2а-4534/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Богдан В.Є. вирішив адміністративну справу

за позовомПервинна профспілкова організація медичних працівників Київського міського полового будинку №5

до Державна податкова інспекція у Солом'янському районі міста Києва

провизнання дій незаконними

Представники: від позивачаТемербек Н.М. від відповідача Радутний О.С. На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 17.08.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулася Первинна профспілкова організація медичних працівників Київського міського пологового будинку № 5 з позовом до Державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва про визнання дій незаконними та зобовязання скасувати податкові повідомлення рішення від 09.10.2008 р. № 0006411503/0 та від 14.11.2008 р. № 0006411503/1 на загальну суму 170,00 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач - Первинна профспілкова організація медичних працівників Київського міського пологового будинку № 5 вказує на те, що жоден нормативний акт не вимагає від профспілки у разі відсутності доходів, які підлягають оподаткуванню, подання до податкового органу незаповнений бланк звіту підписаний керівником і завірений печаткою. Тому, відповідач не має законних підстав для прийняття податкового повідомлення рішення за порушення граничних строків подання податкової звітності. Дії податкового органу в частині вимоги подачі податкової декларації є незаконними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, а саме ст.. 12 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»від 15.09.1999 року № 1045-XIV.

Відповідач ДПІ у Соломянському районі м. Києва, проти позовних вимог заперечує з огляду на те, що відповідно до абз. «ж»п.п. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»в редакції Закону України від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР (далі - Закон України № 283/97-ВР) позивач є неприбутковою організацією. Також, нормами вказаного Закону встановлений порядок оподаткування такої категорії платників податку на прибуток та порядок обліку і подання податкової звітності. Тому, відповідач вважає, що Первинна профспілкова організація медичних працівників Київського міського пологового будинку № 5 зобовязана була подавати податкову звітність з податку на прибуток. Оскільки, звітність до податкового органу не надходила, ДПІ у Соломянському районі м. Києва правомірно прийняла спірні податкові повідомлення рішення за порушення граничних строків подання звітності у відповідності до п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (далі Закон України № 2181-ІІІ), а тому жодного порушення норм чинного законодавства податковим органом допущено не було.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Соломянському районі м. Києва була проведена перевірка дотримання своєчасності подання податкової звітності Первинною профспілковою організацією медичних працівників Київського міського пологового будинку № 5, за результатами перевірки був складений акт від 06.10.2008 р. № 10647/15/5-34771695 та прийняте податкове повідомлення рішення від 09.10.2008 р. №0006411503/0 на загальну суму 170,00 грн.

Під час перевірки податковим органом було встановлено факт неподання податкової звітності, що є порушенням п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ.

Позивач не погодився з прийнятим податковим повідомленням рішенням від 09.10.2008 р. №0006411503/0, та в порядку передбаченому п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»оскаржив його в адміністративному порядку.

За результатами розгляду скарг Первинної профспілкової організації медичних працівників Київського міського пологового будинку № 5 Державно податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва та Державної податкової адміністрації у м. Києві, спірне податкове повідомлення рішення було залишене без змін, скарги позивача без задоволення.

Позивач вважає, що податковий орган своїми діями незаконно втручається в діяльність Первинної профспілкової організації медичних працівників Київського міського пологового будинку № 5, що є порушенням ст. 12 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», а саме професійні спілки, їх об'єднання у своїй діяльності незалежні від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, роботодавців, інших громадських організацій, політичних партій, їм не підзвітні і не підконтрольні. Профспілки самостійно організовують свою діяльність, проводять збори, конференції, з'їзди, засідання утворених ними органів, інші заходи, які не суперечать законодавству. Забороняється втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, роботодавців, їх об'єднань у статутну діяльність профспілок, їх організацій та об'єднань.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання недійсним спірного податкового повідомлення - рішення не підлягають задоволенню з таких підстав.

Відповідачем була проведена перевірка дотримання своєчасності подання податкової звітності Первинної профспілкової організації медичних працівників Київського міського пологового будинку № 5, за результатами якої складено акт № 10647/15-5 від 06.10.2008 року.

Актом перевірки встановлено, що позивач у порушення вимог пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181 - ІІІ від 21.12.2000 р. не подав до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями за 2007 рік.

На підставі вищевикладеного порушення, податковим органом за результатами перевірки до позивача було застосовано штрафну (фінансову) санкцію згідно п.п. 17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(зі змінами і доповненнями) у сумі 170,00 грн.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», професійна спілка (профспілка) - добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).

Відповідно до статті 14 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»профспілкові організації діють відповідно до законодавства та своїх статутів.

Отже, профспілки є неприбутковими громадськими організаціями, які діють на підставі законів України та статуту. Крім того, вони є юридичними особами і повинні дотримуватись законодавства України, в тому числі і податкового законодавства. Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»не обмежує застосування податкового законодавства на діяльність професійних спілок.

Пунктом 7.11 статті 7 Закону України № 283/97-ВР від 22.05.1997 р. «Про оподаткування прибутку підприємств»(зі змінами і доповненнями) визначено перелік установ і організацій, що відносяться до неприбуткових, а також встановлено порядок оподаткування такої категорії платників податку на прибуток. Зокрема, профспілки визначені як неприбуткові організації відповідно до абз.«ж»п.п.7.11.1 цього Закону. Крім того, підпунктом 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону України № 283/97-ВР встановлено, що центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Згідно з цим підпунктом наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997 року за № 233 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 р. за №290/2094, зі змінами і доповненнями) затверджений «Порядок складання звіту про використання коштів неприбутковими установами і організаціями».

Звіт, як податковий розрахунок, на підставі якого здійснюється нарахування та /або сплата податку, за своїм призначенням прирівнюється до податкової декларації (пункт 1.11 статті 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").

До набрання чинності Законом № 1096 профспілки включалися до Реєстру неприбуткових установ і організацій відповідно до абзацу "г" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону як інші, ніж визначені у абзаці "б" цього підпункту, юридичні особи, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів.

З набранням чинності Законом № 1096 профспілки можуть перебувати у Реєстрі неприбуткових установ і організацій згідно з абзацом "ж" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону. Доходи таких неприбуткових організацій, отримані у вигляді членських внесків, відрахувань коштів підприємств, установ, організацій на культурно-масову, фізкультурну й оздоровчу роботу, безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань і пасивних доходів, звільняються від оподаткування.

Порядок ведення і складання податкових звітів, декларацій про прибуток підприємств та розрахунків податку встановлюється центральним податковим органом (підпункт 16.15 статті 16 Закону).

Оскільки для неприбуткових організацій передбачено особливий пільговий режим оподаткування, на виконання норми підпункту 7.11.12 статті 7 Закону Державною податковою адміністрацію України розроблено Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (далі - Порядок), затверджений наказом ДПА України від 11.07.97 р. N 233 та зареєстрований в Мін'юсті України 06.08.97 р. за N 290/2094 (із змінами і доповненнями).

У зв'язку з внесенням змін Законом N 1096 до вказаного вище підпункту 7.11.12 Закону пункт 1.3 Порядку доповнено положенням, згідно з яким профспілкові організації заповнюють та подають звіт у частині обліку доходів, що підлягають оподаткуванню (наказ ДПА від 09.02.2004 р. N 81, зареєстровано в Мін'юсті України 09.02.2004 р. за N 173/8772).

Поряд з цим зазначаємо, що пунктом 1.5 Порядку встановлено, що податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (далі - Звіт) подається до податкового органу і у разі відсутності операцій (сум) з прокресленням відповідних рядків.

Пунктом 16.4 статті 16 Закону визначено, що платники податку у строки, визначені Законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком.

Крім того, статтею 9 Закону України від 25.06.91 р. N 1251 "Про систему оподаткування" передбачено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Звіт як податковий розрахунок, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, за своїм статусом прирівнюється до податкової декларації (пункт 1.11 статті 1 Закону України від 21.12.2000 р. N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"), за неподання якої підпунктом 17.1.1 статті 17 цього Закону для платників податку встановлено відповідальність, а саме: якщо платник податків не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, такий платник податку сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Виходячи з викладеного, профспілкові організації зобов'язані подавати до податкового органу Звіт у встановлені законодавством строки незалежно від наявності доходів, які підлягають оподаткуванню.

Первинні профспілкові організації, які не мають звільнених членів виборних профспілкових органів, у разі необхідності відкриття рахунку в установі банку, для взяття на податковий облік подають такі документи:

а) копію свідоцтва про реєстрацію всеукраїнської або іншого статусу профспілки, до складу якої вона входить, завірену вищестоящим профспілковим органом;

б) копію довідки податкового органу про реєстрацію вищестоящої профспілки як неприбуткової організації за ф. 4-ОПП;

в) заяву за ф. 1-ОПП.

Для ідентифікації цієї категорії первинних профспілкових організацій податкові органи використовують реєстраційні (облікові) номери з Тимчасового реєстру Державної податкової адміністрації України.

Профспілки та їх організаційні ланки після взяття на облік податковим органом для включення в реєстр неприбуткових організацій додатково подають заяву за ф. 1-РН.

Первинні профспілкові організації, що не мають звільнених членів виборних профспілкових органів та не отримують доходів, які є об'єктом оподаткування, звітують за наслідками діяльності за податковий рік.

Порядок подання звітності профспілками та їх організаційними ланками, за винятком первинних профспілкових організацій, які не мають звільнених членів виборних профспілкових органів, залишається відповідно до законодавства України та нормативно-правових документів Державної податкової адміністрації України.

Підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що платник податків, який не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач не подавав до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 2007 р., про що не заперечується позивачем. На думку суду, до позивача правомірно застосована штрафна санкція в сумі 170,00 грн.

Щодо твердження позивача про втручання органу податкової служби в діяльність Первинної профспілкової організації медичних працівників Київського міського пологового будинку № 5, суд зазначає наступне.

Відповідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязується сплачувати податки та збори. Конституційні вимоги передбачають імперативне, безумовне виконання податкового обов'язку (обов'язку з обліку, сплати та звітності) податків та зборів, що встановлені чинним законодавством. При цьому, законодавство передбачає реалізацію податкового обов'язку платника у двох формах. По перше, йдеться про деталізацію за формою виконання (коли платник окремо реалізує сплату, облік та звітність по кожному з конкретних видів податків та зборів, відносно яких у нього є обов'язок: податок на додану вартість, податок з доходів тощо). По-друге, виконання податкового обов'язку можливе і шляхом поєднання видових обов'язків за окремими різновидами податкових платежів (альтернативні або спрощені системи оподаткування). Але і в першому, і в другому випадку йдеться про виконання податкового обов'язку однією особою. Не можна ставити питання при існуванні в першому випадку декількох платників податків. Може і йтися про особливі, специфічні режими виконання певних дій, але в будь-якому разі це буде виконання обов'язку однієї особи.

Загальна податкова правосуб'єктність, передбачаючи як підставу сам факт існування людини або суб'єкта підприємницької діяльності, деталізується через можливість особи як приймати участь в правовідносинах, мати відповідні права та обов'язки, пов'язані із оподаткуванням, так і можливість реалізовувати їх своїми діями.

Зміст податкової правосуб'єктності складають права та обов'язки платників, які забезпечують виконання ними податкового обов'язку, формування державних фондів за рахунок податкових платежів. Саме з цих позицій необхідно розглядати вказівки конституційної норми ст. 67 відносно обов'язку лише по тих податках, які виникають на підставі чинного законодавства.

Крім того, стаття 68 Конституції України визначає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Одним із завдань податкових органів, визначених Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90 року № 509-ХІІ, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Статтею 3 Закону України № 509-ХІІ передбачено, що органи державної податкової служби в Україні в своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно - правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.

Статтею 10 цього Закону визначені функції державних податкових інспекцій, а саме пунктом третім передбачено, що органи державної податкової служби контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

З наведеного вбачається, що позовні вимоги Первинної профспілкової організації медичних працівників Київського міського пологового будинку № 5 є безпідставними і такими, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.

Представником відповідача не були надані належно обґрунтовані докази втручання ДПІ у Соломянському районі м. Києва в статутну діяльність позивача.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, про відмову в задоволені позовних вимог, оскільки позивач не надав суду належних доказів, які б свідчили про неправомірність та незаконність дій відповідача ДПІ у Соломянському районі м. Києва при винесенні податкових повідомлень рішень від 09.10.2008 р. № 0006411503/0 та від 14.11.2008 р. № 0006411503/1 на загальну суму 170,00 грн.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 99, 100, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Добрянська Я.І.