Постанова № 4488552, 13.08.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.08.2009
Номер справи
2а-2992/09/2670
Номер документу
4488552
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 6/365

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13.08.2009 р.           12 год.05 хв           № 2а-2992/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу

за позовомДержавне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом"

до Державна податкова інспекція у м.Енергодарі Запорізької області

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004771501/0 від 26.12.2008р.

за участю представників

позивача: Іванова Н.М.

відповідача: Малахів В.Л.

          На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 13.08.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

          

          До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»в особі відокремленого підрозділу «Запорізька атомна електрична станція»з позовом до Державної податкової інспекції у м. Енергодарі Запорізької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення –рішення від 26.12.2008 р. № 0004771501/0 на загальну суму 13295,61 грн. про донарахування податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

          В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказує на те, що відокремленим підрозділом «Запорізька атомна електрична станція»Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»був сплачений податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в повному обсязі та в передбачений Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин» від 11.12.1991 р. № 1963-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі - Закон України № 1963-ХІІ), строк, що підтверджується платіжними дорученнями, в яких визначена сума податку по-квартально за 2008 р. Тому, донарахування штрафної санкції за прострочення граничного строку сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є неправомірним та суперечить нормам чинного законодавства.

          Відповідач –ДПІ у м. Енергодарі, проти позову заперечує з огляду на те, що відокремлений підрозділ «Запорізька атомна електрична станція»Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»зобов’язаний подавати розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів на поточний рік до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Позивач, в порушення вимог ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин», несвоєчасно сплачував вказаний податок в період з 14.07.2008 р. по 22.12.2008 р., що призвело до виникнення податкового боргу на суму 66478,04 грн., кількість днів затримки складає від 31 до 86 календарних днів. За вказане порушення до позивача була застосована штрафна (фінансова) санкція відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (далі Закон України № 2181-ІІІ). Також, відповідач стверджує, що податкове повідомлення –рішення та акт перевірки були направлені на адресу позивача та його відокремленого підрозділу, які були ними отримані, про що свідчать повідомлення про вручення від 26.12.2008 р. № 471584 та № 471606.

          Також, ДПІ у м. Енергодарі було подане клопотання від 18.06.2009 р. за № 5008/10/10-013 щодо розгляду справи без представника відповідача, а також вирішення питання про направлення справи № 2а-2992/09/2670 за територіальною підсудністю відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України.

          Суд, розглянувши вказане клопотання та заслухавши пояснення представника позивача, відмовив у задоволенні клопотання щодо направлення справи до Запорізького окружного адміністративного суду на підставі ч. 2 ст. 19 КАС України.

          Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у м. Енергодарі здійснена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та земельного податку за 2008 рік Відокремленого підрозділу «Запорізька атомна електрична станція»(далі –ВП «Запорізька АЕС»). За результатами перевірки був складений акт від 22.12.2009 р. № 445/15-208/19355964 та прийняті податкові повідомлення –рішення від 26.12.2008 р. №0004781501/0 та № 0004771501/0.

Згідно з розрахунком суми вказаного податку за 2008 р., ВП «Запорізька АЕС»самостійно визначив суму податкового зобов'язання на 2008 р. в розмірі 448 828,00 грн., а також порядок її (суми) погашення, а саме:

-          І квартал - 112 207,00 грн. (до 15.04.2008 р.);

-          II квартал - 112 207,00 грн. (до 15.07.2008 р.);

-          III квартал - 112 207,00 грн. (до 15.10.2008 р.);

-          IV квартал -112 207,00 грн. (до 15.01.2009 р.).

У відповідності до податкового законодавства, згідно з розрахунком за 2008 р., ВП «Запорізька АЕС»сплатив квартальні платежі з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в наступному порядку:

-          платіжним дорученням № 2790 від 14.04.2008 р. на суму 112 207,00 грн. за

I          квартал 2008 р.;

-          платіжним дорученням № 5405 від 14.07.2008 р. на суму 112 207,00 грн. за

II          квартал 2008 р.;

-          платіжним дорученням №8510 від 07.10.2008р. на суму 112 207,00грн. за

III          квартал 2008р.;

- платіжним дорученням №136 від 12.01.2009р. на суму 112 207,00грн. за IV квартал 2008р.

Позивач вказує, що податкове повідомлення-рішення № 0004771501/0 від 26.12.2008 р. до підприємства не надходило і, на думку ВП «Запорізька АЕС»не підлягає виконанню.

Згідно з розрахунком суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин за придбані транспортні засоби (УАЗ «Патріот»), ВП ЗАЕС самостійно визначив суму податкового зобов'язання в розмірі 504,75 грн. та строк сплати зазначеної суми до 15.07.2008 р. Сума податку за придбані транспортні засоби була сплачена ВП «Запорізька АЕС»платіжним дорученням №3182 від 23.04.2008 р.

Про факт спрямування коштів ВП «Запорізька АЕС»на оплату саме вказаних розрахунків свідчить платіжні доручення, в яких поле «призначення платежу»заповнено у відповідності до «Порядку подання фінансовими установами органам державної податкової служби повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків і зборів (обов'язкових платежів) та заповнення розрахункових документів у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету або повернення платежів з бюджету», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2002 р. № 301 (Порядок №301).

Таким чином, позивач зазначає, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин, сума якого визначена розрахунками від 28.02.2008р. та від 24.04.2008р. сплачений ВП «Запорізька АЕС»ДП НАЕК «Енергоатом»в повному обсязі та в передбачений законом строк. При цьому, в порушення п.п. 1.2 Порядку № 327, органами Державної податкової інспекції у м. Енергодарі в якості документа, що свідчить про сплату податку за вказаними розрахунками зазначено платіжне доручення № 8510 від 07.10.2008р., яке, як зазначено вище, є платіжним документом, що свідчить про сплату податку за IV квартал 2008 р., тобто про сплату податкового зобов'язання яке, відповідно до ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин»№1963 сплачується платниками податку - юридичними особами до 15.01.2009р., а також платіжне доручення №9765 від 14.11.2008р. на суму 187,19грн., в полі «призначення платежу»якого, вказано, що податок сплачується за придбаний автомобіль «Тойота - Камрі».

Згідно з листом ДПІ у м. Енергодарі від 16.02.2009р. № 1572/10/15-204 про розгляд заперечень, поточні податкові зобов'язання у 2008 році сплачуються ВП «Запорізька АЕС», а застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничних термінів сплати, пояснюється наявністю заборгованості по зобов'язанням попередніх періодів.

Як на підставу здійснення ДПІ у м. Енергодарі самостійного перерозподілу (зарахування) сплачених ВП «Запорізька АЕС»сум у погашення податкового боргу за інші податкові періоди ніж ті, що визначені у платіжних документах, податковий орган, посилається на п.п. 11.4 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 р. №276 (Інструкція №276).

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. І ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в України»від 04.12.1990 року № 509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:

1)          здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також: фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); 2)          застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. Державною податковою інспекцією у м. Енергодар 10.12.2008 р. за вих. №14174/10/15-204 від 10.12.2008 р. було направлено запрошення керівнику ВП «Запорізька АЕС»щодо надання пояснень з приводу несвоєчасності сплати податку з власників наземних транспортних засобів, земельного податку. Вказане запрошення було отримане ВП «Запорізька АЕС»16.12.2008 р., про що свідчить повідомлення про вручення № 453608. Також, запропоновано ДП НАЕК «Енергоатом»з’явитись до ДПІ у м. Енергодарі в зв’язку з несвоєчасністю сплати податку з власників транспортних засобів. Вказаний лист був отриманий 15.12.2008 р. згідно повідомлення про вручення № 453616. Відповідачем 22.12.2008 р. був складений акт № 445/15-208/19355964 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин, земельного податку. ВП «Запорізька АЕС»ДП НАЕК «Енергоатом»22.12.2008 р. отримла акт № 445/15-208/19355964 в особі уповноваженого представника згідно довіреності серія ЯЗЦ № 797149 виданої 19.12.2008 року. Примірник акту також було направлено на адресу ДП НАЕК „Енергоатом" с супроводжувальним листом від 23.12.2008 року за № 14882/10/15-205 та отримано підприємством 26.12.2008 р., згідно повідомлення про вручення за № 468020 від 23.12.2008 р. Позивач не погодився з висновками акту перевірки та надав до ДПІ у м.Енергодар заперечення від 23.12.2008 р. за № 6-18/25711 до акту № 445/15-208/19355964 від 22.12.2008р про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин, земельного податку. Відповідач на заперечення до акту перевірки, надав ВП «Запорізька АЕС»ДП НАЕК «Енергоатом»відповідь від 25.12.2008 року за № 15003/10/15-204, яка була отримана підприємством 29.12.2008 р. згідно повідомлення про вручення № 471592 від 25.12.2008 року. Також, з метою усунення наявних розбіжностей було запропоновано підприємству провести звірення стану розрахунків з бюджету по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин, земельного податку.

На підставі акту перевірки від 22.12.2008 р. № 445/15-208/19355964 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин, земельного податку та відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (із змінами та доповненнями), ДПІ у м. Енергодар прийняла податкове повідомлення-рішення №0004771501/0 від 26.12.08 про сплату 13 295,61 грн. штрафних санкцій в розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу по податку з власників транспортних засобів.

Податкове повідомлення рішення № 0004771501/0 від 22.12.2008 р. було направлено в дві адреси: до ДП НАЕК «Енергоатом»супроводжувальним листом від 26.12.2008 р. за №15004/10/15-204, яке було отримано 30.12.2008 р. згідно повідомлення про вручення № 471584 від 26.12.2008 р. та до ВП «Запорізька АЕС»ДП НАЕК «Енергоатом»супроводжувальним листом від 26.12.2008 р. за № 15005/10/15-204, яке отримано підприємством 29.12.2008 р. згідно повідомлення про вручення № 471606 від 26.12.2008 р. (вказані документи містяться в матеріалах справи).

Таким чином, твердження позивача щодо неотримання ним податкового повідомлення –рішення спростовується матеріалами справи.

Щодо правомірності винесення спірного податкового повідомлення-рішення відповідно до вимог чинного законодавства України суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом «в»п.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування»№ 3904-ХП від 02.02.1994 р. (із змінами та доповненнями) передбачено, що платники податків та інших обов'язкових платежів зобов'язані сплачувати належні суми податків та інших обов'язкових платежів у встановлені законодавством терміни.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про податок з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№ 1963-ХП від 11.12.1991 р., податок з власників наземних транспортних засобів та інших машин і механізмів сплачується юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Статтею 6 цього Закону встановлено, що розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік подається юридичними особами до податкового органу за місцем реєстрації транспортних засобів за формою, встановленою центральним податковим органом.

Державною податковою адміністрацією України у відповідності до п.5.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181- ІІІ від 21.12.2000 р. та ст.6 Закону України «Про податок з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№1963-ХП від 11.12.1991 р, був розроблений «Порядок заповнення та подання Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№ 373. Згідно з Порядком № 373, платники податку самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання щодо податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за ставками, встановленими ст. З Закону України № 1963-ХІІ та подають Розрахунок. Розрахунок подається за базовий податковий період до податкових органів у терміни, визначені законодавством для річного звітного періоду.

Виходячи з пп.4.1.4. п.4.1. ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», граничний термін подання Розрахунку - 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Під терміном „базовий податковий період" слід розуміти податковий період , визначений відповідним законом з питань оподаткування.

Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону України № 2181-ПІ, податкова декларація, розрахунок - документ, що надається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з п.5.1 ст. 5 Закону України № 2181-III, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Підпунктом 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України № 2181-III передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до пункту 7.7 статті 7 цього Закону, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення.

Згідно п.11.4 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України»затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року № 276 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 року за № 843/11123, під погашенням податкового боргу за певним видом платежу слід розуміти зменшення абсолютного значення від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом та пені, підтверджене відповідним документом.

Згідно пп.17.1.7 п 17.1 ст.17 Закону України №2181-ІІІ, у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податково зобов'язання - 20% погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що підприємством порушено ст.5 Закону України „Про податок з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" №1963-ХІІ від 11.12.1991 р., п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України від 21.12.2000 року №2181- ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (із змінами та доповненнями), в результаті чого загальна сума несвоєчасно сплаченого податкового боргу податку за період 14.07.2008 р. по 22.12.2008 р. становить 66 478,04 грн., кількість днів затримки від 31 до 86 календарних днів.

Розрахунок по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин надано ВП „Запорізька АНС" ДП НЛЕК ..Енергоатом 28.02.2008 року за № 1492.

Щоквартальні нарахування по податку з власників наземних транспортних засобів складають 112207,00 грн.

Згідно розрахунку штрафних санкцій по податку з власників наземних транспортних засобів, загальна сума погашеного податкового боргу станом на 22.12.2008 року становить 66478,04 грн., кількість днів затримки від 31 до 86, а саме :

07.10.08 року сума погашеного боргу 38046,51 з затримкою 86 днів; - 07.10.08 року сума погашеного боргу 27739,59 з затримкою 86 днів ; 07.10.08 року сума погашеного боргу 504,75 з затримкою 86 днів; 14.10.08 року сума погашеного боргу 187,19 з затримкою 31 день. В результаті чого підприємству, на підставі пп.17.1.7 п 17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181-111 (із змінами та доповненнями), нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 20% узгодженого податкового зобов'язання (66 478,04грн.) і які становлять 13 295.61 грн. Вказану суму штрафної санкції ДПІ у м. Енергодар визначено підприємству в податковому повідомленні-рішенні №0004771501/0 від 22.12.2008р.

Згідно з пунктами 2.1 та 2.3 розділу 2 „Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України" затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року № 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 року за № 843/11123 органи державної податкової служби для ведення оперативного обліку платежів, що надходять до бюджету, одержують відповідні документи від органів Державного казначейства України та інших установ згідно з чинними порядками передачі інформації. Органи державної податкової служби на обласному та районному рівнях одержують від органів Державного казначейства України: відомості про зарахування та повернення коштів з аналітичних рахунків за доходами та з рахунків, на які зараховуються кошти, що надійдуть у національній валюті на погашення заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками у вигляді технологічного файлу; звіти про виконання державного та місцевих бюджетів за доходами в розрізі районних відділень за видами надходжень в електронному вигляді;та ін.

Згідно з вимогами підпункту 3.7 пункту 3 Наказу ДПА України № 290 від 11.06.2003 р. «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби», якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган у день надходження від органу державного казначейства інформації про зарахування коштів до бюджету, яка надається відповідно до вимог «Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами», затвердженого наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 р. № 74/194 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 р. за № 436/6724, самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини).

У випадку, зазначеному у пункті 3.7 цієї Інструкції, сума, що спрямовується на погашення наявної у платника податків пені, розподіляється структурним підрозділом адміністрування облікових показників та звітності податкового органу в автоматичному

режимі за допомогою алгоритму, що визначає питому вагу такої пені у загальній сумі податкового боргу.

Відповідно до п.5.1 Інструкції «Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету»у редакції наказу ДПА України від 18.07.2005 р. № 276, зареєстрованого Міністерством юстиції України 02.08.2005 р. за №843/11123 передбачено, що для автоматизованого формування даних за наведеними ознаками на запит користувача кожній операції присвоюються коди. Проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку.

Згідно пункту 5.3 Інструкції «Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету»передбачено, що дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.

Відповідно до п.16.1 і 16.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (із змінами та доповненнями), після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п. 16.3.3 Закону України № 2181-ІІІ, при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.

Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), ти суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Відповідно до п. 16.4.1 Закону України № 2181-ІІІ, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Отже, сплата здійснювалася відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України № 2181-III, згідно з яким податковий борг погашається у порядку календарної черговості його виникнення, з врахуванням вимог п.16.1 і 16.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами»щодо сплати податкового боргу з врахуванням пені (корінці повідомлення про розподіл пені в матеріалах справи)

Суд не погоджується з позицією позивача щодо того, що підприємство сплатило податок з власників транспортних засобів за 2008 р., в зв’язку з тим, що в нього є платіжні доручення, при цьому позивач не враховує, що в нього в 2008 р., крім зобов'язань з цього податку по розрахунку за 2008 р., був податковий борг з попереднього періоду , зокрема, по податковому повідомленню-рішенню № 0000772301 від 24.04.2008 р, який відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», погашається в порядку календарної черговості його виникнення.

Суд, також, на погоджується з твердженням позивача щодо того, що вимоги Закону України №2181-ІІІ не передбачають строків сплати податку з власників транспортних засобів виходячи з наступного.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про податок з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№1963-ХІІ від 11.12.1991р податок з власників наземних транспортних засобів та інших машин і механізмів сплачується юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Відповідно до ст.6. Закону України «Про податок з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№1963-ХП від 11.12.1991 р. розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік подається юридичними особами до податкового органу за місцем реєстрації транспортних засобів за формою, встановленою центральним податковим органом.

Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкова декларація, розрахунок - документ, що надається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Підпунктом 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Враховуючи викладене суд дійшов до висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення винесено правомірно.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем в судовому засіданні доведено правомірність винесення податкових повідомлень - рішень. А тому, суд приходить до висновку, що позивачем не надано належно допустимих доказів, які б свідчили про порушення ДПІ у м. Енергодарі при винесенні податкового повідомлення –рішення норм чинного законодавства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В адміністративному позові відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя                                                                                 Добрянська Я.І.