Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
26.05.09Справа №2а-3729/09/8/0170 (12:10) Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючогосудді Кушнова А.О. , розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекція в АР Крим
до Сільскогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Чонгарський"
про стягнення заборгованості в сумі 42285,52 грн
Представники сторін:
від позивача: Казанцева Зарема Тухтараліївна, довіреність № 74 від 28.11.08р.;
від відповідача : не зявився.
Суть спору: Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про стягнення з Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Чонгарський" заборгованості із податку на доходи фізичних осіб в сумі 42285,52 грн.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією з рекомендованим повідомленням про вручення.
25.05.09р. до суду надійшло клопотання від відповідача про розгляд справи у його відсутність. У наведеному клопотанні відповідач пояснює суду, що позовні вимоги визнає у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Управлінням економіки Джанкойської райдержадміністрації 04.04.00р. зареєстровано як юридичну особу Сільськогосподарське Товариство з обмеженою відповідальністю "Чонгарський", ідентифікаційний код юридичної особи 05528527, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.32).
Сільськогосподарське Товариство з обмеженою відповідальністю "Чонгарський" є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування” та відповідно до ст.9 цього Закону зобовязане сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
07.12.2007р. працівниками Джанкойської ОДПІ в АРК проведено планову, комплексну, документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства Сільськогосподарським Товариством з обмеженою відповідальністю "Чонгарський" за період з 01.01.2005 р. по 30.06.2007 р. в ході якої виявлені порушення п.п. 8.1.4, 8.1.2 п.1.8 ст. 8 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” № 889-ІV від 22.05.2003 р. (далі Закон № 889), а саме: встановлено неперерахування відповідачем до бюджету суми податку з доходів фізичних осіб, яка була нарахована та утримана з громадян, у звязку із чим згідно зі ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу нараховано 264,43грн. пені.
За результатами перевірки Джанкойською ОДПІ в АРК було складено Акт №1514/23-01/05528527 від 07.12.07 р. (а.с. 4- 22).
У наведеному акті відображено, що в період із 01.01.05р. по 30.06.07р. відповідачем було нараховано та утримано із заробітної плати працівників 77723,89грн. податку на доходи фізичних осіб (сторінка акту 27), у тому числі 42285,52грн. за період із 01.02.06р. по 30.06.07р., що відображено на стор №1 додатку до акту (а.с.23).
Примірник вказаного акту перевірки був отриманий представником відповідача, про що свідчить запис про отримання на самому акті (а.с.22).
Із матеріалів справи вбачається, що станом на час розгляду справи за відповідачем обліковується неперерахована до бюджету сума податку з доходів фізичних осіб в розмірі 42285,52 грн., що визнається відповідачем у клопотанні від 25.05.09р.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначається Законом України “Про податок з доходів фізичних осіб” № 889-ІV від 22.05.2003 р. (із змінами та доповненнями).
Відповідно до п. 4.2.1. ст. 4 Закону № 889 до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.
Відповідно до п. 8.1.1. ст. 8 Закону № 889 податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Відповідно до п.п. «а» п.19.2 ст. 19 Закону № 889 особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобовязані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Відповідно до п. 17.1 ст.17 Закону № 889 особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).
Сільськогосподарське Товариство з обмеженою відповідальністю "Чонгарський" відповідно до п. 1.15 ст.1 Закону № 889 виконує функції податкового агента, а саме: проводить нарахування, утримання та сплату до бюджету податку з доходів, фізичних осіб від імені та за рахунок платників податків, веде податковий облік та подає податкову звітність податковим органам та несе відповідальність за порушення норм цього Закону.
Подання податкової звітності передбачено Законом № 889 та Порядком заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПА України № 451 від 29.09.03 р. (із змінами та доповненнями)).
Відповідно до п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України № 889, податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподаткованого доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу підлягає сплаті до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду, тобто до 30 числа місяця наступного за звітним. Зазначені вимоги підприємством не виконуються.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом визначено, що у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір, (обовязковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Статтею 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що органи державної податкової служби наділені функціями здійснювати контроль за додержанням законодавства про податки та правильністю їх обчислення і своєчасністю сплати.
Норми Закону № 2181-ІІІ, який є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, не передбачають позасудового стягнення стосовно погашення боргу по податку з доходів фізичних осіб.
Визначення терміну "податковий борг" наведено у п. 1.3 ст. 1 Закону №2181 -III. Так відповідно до вказаної норми, податковий борг - податкове зобов'язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання. Також п.5.1 ст.5 Закону №2181-111 передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Проте специфіка оподаткування податку з доходів фізичних осіб не передбачає подання податкових декларацій чи розрахунків з даного податку, а тому узгодження суми податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб не відбувається, і картки особових рахунків даного податку податковою інспекцією не ведуться .
Таким чином, заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб не є ні узгодженою сумою податкового зобов'язання, ні відповідно - податковим боргом.
Крім того, на заборгованість по податку з доходів фізичних осіб, яка є предметом спору, не поширюються норми Закону №2181-111 стосовно надіслання податкових вимог (ст.6). права виникнення податкової застави (ст. 8), адміністративного арешту активів (ст.9), продажу активів, що перебувають у податковій заставі (ст.10) тощо. Вказана ситуація має місце у зв'язку з тим, що всі перераховані процедури стосуються виключно податкового боргу та узгодженої суми податкового зобовязання .
Останнє унеможливлює стягнення вищевказаних сум податковими органами, згідно з Постановою КМУ від 15.04.2002 року № 538 "Про затвердження Порядку стягнення коштів та продажу інших активів платниками податків, що перебувають у податковій заставі" та інших нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади, оскільки він розроблений на підставі ст.10 Закону №2181 III і стосується лише податкового боргу .
Таким чином, стягнення з відповідача належної бюджету суми податку з доходів фізичних осіб інакше ніж за рішенням суду, не можливо.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Матеріалами справи, в тому числі розрахунком суми позову (а.с.36) підтверджується, що відповідач не в повному обсязі перерахував до бюджету податок з доходів фізичних осіб, чим порушив вищезазначені приписи чинного податкового законодавства.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів необґрунтованості позовних вимог, або доказів, що підтверджують сплату відповідачем заборгованості за період з 01.02.06 по 30.06.07р. з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 42285,52 грн. Більш того, відповідачем позовні вимоги визнаються у повному обсязі, що підтверджується клопотанням відповідача від 25.05.09р.
Таким чином, позовні вимоги підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 26.05.09 року.
У повному обсязі постанову складено 01.06.09 р.
Керуючись ст.ст. 94, 98, 100, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю "Чонгарський" (96162, Джанкойський район, с. Чайкіно, вул. Леніна, б. 1, код ЄДРПОУ 05528527, рахунки невідомі) в дохід місцевого бюджету Джанкойського району, Чайкінська сільська рада (р/р 33210800700112, ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополя, код платежу 11010100, МФО 824026, код ЄДРПОУ 34740824) заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 42285,52 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Кушнова А.О.