Постанова № 4488445, 25.08.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
25.08.2009
Номер справи
2-а-951/08
Номер документу
4488445
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

25.08.09Справа №2-а-951/08 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В., за участю Прокурора Васьків Я.Й., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомКрасноперекопського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Красноперекопської ОДПІ в АР Крим

до ВАТ "Красноперекопський райагробут"

про звернення стягнення на активи

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з позовом Красноперекопський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Красноперекопської ОДПІ в АР Крим до ВАТ "Красноперекопський райагробут" про стягнення активів (грошових коштів, матеріальних і нематеріальних цінностей) ВАТ "Красноперекопський райагробут" у сумі 16982,04 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.07.2008 року було відкрите провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.07.2008 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ВАТ "Красноперекопський райагробут" перебуває на обліку в Красноперекопській ОДПІ в АР Крим і зареєстроване як платник податку на додану вартість та згідно Конституції України та Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР зобовязане його сплачувати у порядку та строки, передбачені законом.

Станом на час розгляду справи за відповідачем значиться податкова заборгованість з ПДВ, з податку на землю, земельного податку з юридичних осіб, податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів всього на суму 16982,04 гривень. Заборгованість утворилась в результаті несвоєчасної сплати відповідачем задекларованих сум ПДВ та нарахувань відповідно до податкових повідомлень-рішень. Оскільки самостійно відповідачем заборгованість не сплачено, вона підлягає стягненню з останнього.

У судовому засіданні ухвалою суду від 22.10.08 року по справі призначено судово-бухгалтерську експертизу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 22.10.2008 року провадження по справі зупинено у звязку з призначенням експертизи до одержання результатів.

23.04.2009 року до суду надійшло повідомлення про неможливість надати висновок експерта у звязку з тим, що клопотання експерта про надання додаткових матеріалів не було виконано, та матеріали справи повернуто до суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.04.2009 року провадження по справі поновлено.

Під час розгляду справи позивач подав заяву, в якій просить залишити без розгляду позовні вимоги в частині стягнення податкового боргу на землю, земельного податку з юридичних осіб, податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, а також частини податку на додану вартість всього на суму 9326,20 гривень.

Ухвалою суду від 25.08.2009 року клопотання позивача задоволено, провадження у справі в частині позовних вимог залишено без розгляду, в решті позовних вимог розгляд справи продовжений по суті.

У судове засідання з`явився представник прокуратури, який уточненні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позові.

У судове засідання відповідач не зявився, повідомлений належним чином про час, місце та дату розгляду справи через ЗМІ, клопотання про розгляд справи у його відсутності до суду не надав.

У судове засідання позивач не зявився, повідомлений належним чином про час, місце та дату розгляду справи, надіслав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності позивача та відповідача.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються субєктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Красноперекопська ОДПІ АР Крим є органом виконавчої влади та субєктом владних повноважень.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.

Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Таким чином, судом встановлено, що Красноперекопська ОДПІ АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.

Судом встановлено, що ВАТ "Красноперекопський райагробут" являється юридичною особою, зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Красноперекопської міської ради АРК 31.03.1997 року з ідентифікаційним кодом юридичної особи 01353189, видом діяльності за КВЕД є будівництво будівель, що підтверджується Довідкою Управління статистики в Красноперекопському районі ГУ статистики в АР Крим від 19.08.2008 року № 298.

Згідно довідки Красноперекопської ОДПІ АР Крим № 31 від 16.09.2005 року ВАТ "Красноперекопський райагробут" з 31.03.1997 року зареєстроване у якості платника податків у Красноперекопській ОДПІ АР Крим.

ВАТ "Красноперекопський райагробут" зареєстровано у якості платника ПДВ, про що йому видане свідоцтво від 03.10.2005 року № 013531801076 серії НБ № 143677.

Таким чином, судом встановлено, що ВАТ "Красноперекопський райагробут" являється субєктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Порядок, підстави та строки сплати податку на додану вартість, надання податкової звітності встановлений Законом України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР.

Відповідно до 7.8. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць.

Судом встановлено, що податковий період для ВАТ "Красноперекопський райагробут" дорівнює місяцю, тому воно зобовязано щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового місяця, подавати до Красноперекопської ОДПІ АР Крим декларації з податку на додану вартість.

Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Судом встановлено, що ВАТ "Красноперекопський райагробут" у податковій декларації з ПДВ за листопад 2007 року самостійно визначено податкове зобовязання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 663,00 гривень, за грудень 2007 року 601,00 гривень, за січень 2008 року 65,00 гривень, за лютий 2008 року 68,00 гривень, за березень 2008 року 83,00 гривень.

Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно абзацу «а» підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Судом встановлено, що посадовими особами податкових органів 17.02.2006 року було складено акт про результати документальної перевірки № 48/15-2 з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість ВАТ "Красноперекопський райагробут", в якому вказано, що, в результаті зазначеної перевірки встановлена несвоєчасна сплата ВАТ "Красноперекопський райагробут" узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість з затримкою у 366 календарних дні, сума боргу складає 7911,04 гривень, що є порушенням п.п. 5.3.1. п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»

За результатами акту документальної перевірки посадовими особами податкових органів було складено податкове повідомлення-рішення від 05 травня 2006 року № 0003951500/1, в якому встановлено порушення п.п. 5.3.1. п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за що на ВАТ "Красноперекопський райагробут" було накладено штраф у розмірі 50 % від узгодженої суми боргу 3955,52 гривень, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.

Це податкове повідомлення-рішення було одержано відповідачем 18.05.2006 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 419239.

Судом встановлено, що посадовими особами податкових органів було складено акт про результати невиїзної документальної перевірки з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість ВАТ "Красноперекопський райагробут" від 03.08.06 року № 215/15-02/01353189/311, в якому вказано, що, в результаті зазначеної перевірки встановлена несвоєчасна сплата ВАТ "Красноперекопський райагробут" узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість з затримкою у 303 календарних дні, сума боргу складає 4440,61 гривень, що є порушенням п.п. 5.3.1. п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено податкове повідомлення-рішення від 14 серпня 2006 року № 0008521500/0, в якому вказано, що на підставі акту перевірки від 03.08.06 року №215/15-02/01353189/311, встановлено порушення п.п. 5.3.1. п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за що на ВАТ "Красноперекопський райагробут" було накладено штраф у розмірі 50 % від узгодженої суми боргу 2220,32 гривень, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення було направлено відповідачу поштою та отримано ним 18.08.2006 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 236763.

Судом встановлено, що відповідачем ВАТ "Красноперекопський райагробут" не було погашено самостійно визначені податкові зобовязання зі сплати податку на додану вартість за листопад 2007 року в розмірі 663,00 гривень, за грудень 2007 року 601,00 гривень, за січень 2008 року 65,00 гривень, за лютий 2008 року 68,00 гривень, за березень 2008 року 83,00 гривень, а також не сплачено суми узгодженого боргу за податковими повідомленнями-рішеннями від 05 травня 2006 року № 0003951500/1 у сумі 3955,52 гривень; від 14 серпня 2006 року № 0008521500/0 2220,32 гривень.

Цей факт підтверджується особовим рахунком а також реєстром платежів по податку на додану вартість ВАТ "Красноперекопський райагробут", згідно якого відсутні платежі щодо погашення зазначеного податкового боргу.

Таким чином, станом на день розгляду справи сума штрафних санкцій по податковим повідомленням рішенням від 05 травня 2006 року № 0003951500/1; 14 серпня 2006 року № 0008521500/0, та самостійно визначені податкові зобовязання зі сплати податку на додану вартість, не погашені і складають суму 7655,84 гривень.

На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати ВАТ "Красноперекопський райагробут" у передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» строки узгодженої суми податкового боргу є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.

Приймаючи до уваги, що зазначена сума заборгованості відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з ВАТ "Красноперекопський райагробут", тому уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Під час судового засідання, яке відбулось 25.08.2009 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 28.08.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Уточнені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2.Стягнути з ВАТ "Красноперекопський райагробут" (ідентифікаційний код 01353189) заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 7655,84 гривень.

3.Копію постанови надіслати сторонам.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Трещова О.Р.