ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" червня 2015 р. Справа № 907/129/15
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії
головуючого - судді - Гнатюк Г.М.
суддів - Кравчук Н.М.
- Мирутенка О.Л.
Розглянувши апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю „Перечинський лісохімічний комбінат", м. Перечин від 08.04.2015р. №180/02
на рішення господарського суду Закарпатської області від 31.03.2015р.
у справі № 907/129/15
за позовом Прокурора Перечинського району в інтересах держави в особі Перечинської міської ради, м. Перечин
до відповідача Товариства з додатковою відповідальністю „Перечинський лісохімічний комбінат", м. Перечин
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 29 листопада 2007 року №420-321-AF07,
за участю представників сторін:
від прокуратури: не з'явився
від позивача: Варчук О.О. - представник
від відповідача: Мурін О.С. -представник
16.04.2015р. на адресу суду поступила апеляційна скарга Товариства з додатковою відповідальністю „Перечинський лісохімічний комбінат" на рішення господарського суду Закарпатської області від 31.03.2015р. у даній справі, яка автоматизованою системою документообігу суду розподілена до розгляду судді-доповідачу Гнатюк Г.М. При цьому, відповідно до довідки про автоматичний розподіл справ між суддями, до складу колегії входять судді Кравчук Н.М. та Мирутенко О.Л.
Ухвалою суду від 17.04.2015р. зазначена вище апеляційна скарга прийнята до провадження та призначена до розгляду на 12.05.2015р.
За клопотанням скаржника, ухвалою суду від 12.05.2015р. розгляд справи було відкладено до 09.06.2015р.
В судове засідання 09.06.2015р. з'явилися представники сторін, яким роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.22 ГПК України та які надали суду усні пояснення.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
Встановив :
Рішенням господарського суду Закарпатської області від 31 березня 2015 року у справі №907/129/15 (суддя Якимчук Л.М.) позовні вимоги Прокурора Перечинського району в інтересах держави в особі Перечинської міської ради задоволено повністю та внесено зміни у пункт 5 договору оренди землі від 29 листопада 2007 року №420-321-AF07, виклавши його у такій редакції: „Нормативна грошова оцінка землі згідно з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки становить 3877148,07грн. (три мільйони вісімсот сімдесят сім тисяч сто сорок вісім грн. 07 коп.)"; внесено зміни у пункт 8 договору оренди землі від 29 листопада 2007 року №420-321- AF07, виклавши його у такій редакції: „Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі на розрахунковий рахунок орендодавця в розмірі 25 847,65 грн. (двадцять п'ять тисяч вісімсот сорок сім грн. 65 коп.) щомісячно, з розрахунку 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, згідно „Методики нарахування орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території м. Перечин", затвердженої рішенням Перечинської міської ради від 17 лютого 2014 року №240", а також стягнено з Товариства з додатковою відповідальністю „Перечинський лісохімічний комбінат" в доход Державного бюджету України 1218грн. судового збору.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, Товариство з додатковою відповідальністю «Перечинський лісохімічний комбінат» оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що воно прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки місцевим господарським судом прийнято його з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим, враховуючи заяву про уточнення апеляційної скарги від 18.05.2015р. вих.№230/02 (вх.№01-04/3284/15 від 25.05.2015р.), просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволені позову відмовити.
Зокрема, апелянт зазначає, що судом не враховано, що ні чинним законодавством України, ні умовами спірного договору оренди земельної ділянки не передбачено, як підставу для внесення змін до договору, прийняття органом місцевого самоврядування рішення про затвердження Методики нарахування орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території м.Перечин. При цьому зазначає, що відповідачем було відредаговано на зміну бази для нарахування орендної плати (нормативно грошової оцінки від 01.01.2014 року) та укладено відповідну додаткову угоду, а нова нормативно - грошова оцінка уповноваженим органом державної влади у сфері земельних ресурсів не затверджувалась, у зв'язку з чим відсутні підстави для внесення змін до договору.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу від 08.05.2015р.№371/01-13 (вх. №01-04/2933/15 від 12.05.2015р.) та в судовому засіданні представник Перечинської міської ради спростовує доводи скаржника та просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, оцінивши докази, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів прийшла до висновку, що рішення господарського суду Закарпатської області від 31.03.2015р. у справі №907/129/15 слід залишити без змін, враховуючи наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 29.11.2007р. між Пречинською міською радою (орендодавець за договором, позивач у справі) та Відкритим акціонерним товариством „Перечинський лісохімічний комбінат", правонаступником якого є ТДВ „Перечинський лісохімічний комбінат" (орендар за договором, відповідач у справі) укладено договір оренди земельної ділянки площею 4,6707га (п.2 договору)для обслуговування належних орендарю виробничих та допоміжних приміщень, ведення виробничої діяльності, яка знаходиться за адресою: м. Перчин, вул. Червоноармійська, 25 (п. п.1 договору).
У пункті 38 договору зазначено, що він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Договір зареєстрований у Закарпатській регіональній філії ДП „Центр ДЗК при Держкомземі України" 31.01.2008р. за № 9123255100-0408070000003.
Згідно п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1182555,30 грн.
Пунктом 8 , 10 договору оренди земельної ділянки встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у розмірі 2071,22 грн. щомісячно до 1-го числа поточного місяця на рахунок орендодавця.
Згідно п. 9 обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до п.12 договору оренди земельної ділянки розмір орендної плати переглядається за погодженням сторін, на вимогу одної з сторін, а також у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; інших випадках передбачених законом.
Пунктом 14 договору встановлено, що земельна ділянка передається в оренду для: обслуговування належних орендарю виробничих та допоміжних приміщень, здійснення виробничої діяльності.
Відповідно до п. 15 договору цільове призначення земельної ділянки :землі промисловості, транспорту та зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення
Згідно п. 25 договору орендодавець зобов'язаний вимагати використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди, а орендар - дотримуватися режиму користування земель комерційного призначення (п. 28 договору).
Пунктом 31 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Даний договір укладено терміном на 3 роки. Після закінчення терміну дії договору, орендар має переважне право поновлення його на новий термін. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення терміну дії договору, повідомити письмово орендодавця про намір продовжити термін його дії (п. 7 договору).
29 листопада 2013 року між власником землі, Перечинською міською радою, та землекористувачем, ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат», укладений договір про упорядкування плати за користування земельними ділянками до укладання договорів оренди.
Рішенням 11 сесії Перечинської міської ради 6 скликання від 16 грудня 2013 року №232 «Про затвердження проектів відведення, надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення в м.Перечин, продовження терміну дії договорів оренди земельних ділянок, відмову у наданні дозволів, виготовлення технічної документації із землеустрою, надання дозволів на виготовлення експертних грошових оцінок, затвердження експертної грошової оцінки земельної ділянки, надання дозволу на продаж» було вирішено продовжити ТДВ «Перечинський лісохімічний комбінат» м.Перечин, вул.Червоноармійська, 25, термін дії договору оренди земельної ділянки розміром 4,6707 м.кв. в м.Перечин, вул.Червоноармійська, 25, призначеної для ведення виробничої діяльності, обслуговування належних орендарю виробничих та допоміжних приміщень на п'ять років.
Разом з цим, було вирішено у зв'язку з вступом в дію нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м.Перечин з 01 січня 2014 року, орендну плату з 01 січня 2014 року і до моменту вступу в законну силу методики нарахування орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території міста Перечин встановити в розмірі 6% від нормативної грошової оцінки землі (прийнятої рішенням 5 сесії Перечинської міської ради 6 скликання від 26 грудня 2012 року №184 «Про затвердження нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту м.Перечин»).
На виконання вищезазначеного рішення Перечинської міської ради, 3 лютого 2014 року між орендарем та орендодавцем укладено додаткову угоду про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки від 29 листопада 2007 року №420-321- AF07.
Відповідно до вказаної додаткової угоди внесено зміни в п.8 договору оренди земельної ділянки в якому зазначено, що у зв'язку із вступом в дію нормативно грошової оцінки земель населеного пункту м. Перечин, орендну плату встановити згідно Методики нарахування орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території м. Перечин в розмірі 6% від нормативно грошової оцінки землі.
Згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельну ділянки №03/24/11 від 17 січня 2014р., який виданий відділом Держземагенства у Перечинському районі у Закарпатській області, нормативно грошова оцінка орендованої земельної ділянки становить 3 877 148,07грн.
Таким чином, умовами договору сторони передбачили, що орендна плата вноситься орендарем в розмірі 19 385,74 грн. щомісячно.
Рішенням 12 сесії 6 скликання Перечинської міської ради від 17 лютого 2014 року №240, опублікованого 27.02.2014 на офіційному сайті Перечинської міської ради, затверджено Методику нарахування орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території м. Перечин.
Пунктом 3 даного рішення встановлено внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок комунальної власності на території міста Перечин, шляхом укладення додаткових угод відповідно до вимог Методики нарахування орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території м. Перечин.
У відповідності до п. 2.4. Методики нарахування орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території м. Перечин, розмір річної орендної плати за земельні ділянки для хімічного виробництва становить 8% від нормативно - грошової оцінки землі.
Зважаючи на викладені обставини, Перечинська міська рада неодноразово зверталася до орендаря (ТДВ „Перечинський лісохімічний комбінат") з пропозицією укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, про що свідчать листи від 04.07.2014 №168/01-14, 12.08.2014 №715/01-12, від 18.09.2014 №327/01-14, проте орендар ніяких дій щодо внесення змін у діючий договір оренди не здійснив, а на лист від 04.07.2014 №168/01-14 надав відповідь, що додаткова угода від 03.02.2014 чинна, сторонами не розірвана та не скасована (лист від 15.07.2014 №567/02), а тому відсутні підстави для укладення додаткової угоди.
Відповідно до ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за несплату.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не більше 12 % нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Також, пунктами 34 та 35 ч.1 ст.26 ЗУ "Про місцеве самоврядування" визначено виключну компетенцію міської ради щодо вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Податковий кодекс України визначає, що річна сума платежу не може бути меншою 3% та не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
З постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (пункт 2.19) вбачається, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому порядку.
У визначених законом випадках застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковим до виконання на відповідній території.
Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується відповідно до закону питання регулювання земельних відносин. Часиною 1 ст.73 Закону України „Про місцеве самоврядування" передбачено, що акт ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної , міської, районної у місті (у разі її створення) ради прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованим на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Зважаючи на те викладене вище, та враховуючи, що відповідач ухилився від виконання Рішення 12 сесії 6 скликання Перечинської міської ради від 17 лютого 2014 року №240, яким затверджено Методику нарахування орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території м. Перечин і яке є чинним, а отже обов'язковим до виконання, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про задоволення позовних вимог.
У відповідності до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Згідно ст.ст.33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
При цьому, у відповідності до ч.1 ст.43 ГПК України, Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Доводи відповідача викладені в апеляційній скарзі спростовуються викладеним вище аналізом обставин справи та чинного законодавства, а тому судом апеляційної інстанції відхиляються.
Твердження апелянта про те, що ні чинним законодавством України, ні умовами спірного договору оренди земельної ділянки не передбачено, як підставу для внесення змін до договору, прийняття органом місцевого самоврядування рішення про затвердження Методики нарахування орендної плати за земельні ділянки комунальної власності є безпідставним, так як названа методика передбачає коефіцієнти, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, а отже має істотне значення при визначення розміру орендної плати за землю.
При цьому, Перечинська міська рада скористалася своїм правом та встановила збільшену ставку для земель хімічного виробництва (окрім видобування природного газу, що відноситься до земель гірничої промисловості і гірничих розробок) у розмірі 8% нормативної грошової оцінки землі (а не 5%, як визначено для загальної категорії земель - землі промисловості), що не суперечить ст.288.5 Податкового кодексу України і дане рішення про затвердження вказаної Методики є чинним, а отже обов'язковим до виконання.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на те, що апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю „Перечинський лісохімічний комбінат" залишено без задоволення, витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги, в порядку ст.49 ГПК України, слід віднести на скаржника.
Керуючись ст.ст. 101,103,105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд
Постановив:
1. Рішення господарського суду Закарпатської області від 31.03.2015 року у справі №907/129/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю „Перечинський лісохімічний комбінат" залишити без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи повернути в господарський суд Закарпатськї області.
Головуючий суддя Гнатюк Г.М.
Суддя Кравчук Н.М.
Суддя Мирутенко О.Л.
Повний текст постанови
виготовлено 12.06.2015р.