Рішення № 44875150, 10.06.2015, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
10.06.2015
Номер справи
914/3206/13
Номер документу
44875150
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.06.2015 р. Справа№ 914/3206/13

Господарський суд Львівської області у складі судді Чорній Л.З., розглянувши матеріали справи

за позовом: Львівського міського комунального підприємства „Львівводоканал", м. Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Олмар», м. Львів

про стягнення додаткової плати за скид вод з перевищенням забруднень в сумі 5 275,61 7грн.

За участю представників:

від позивача: Портах С.Я.- представник

від відповідача: Курганська Т.В. - представник

Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України.

Позов подано Львівським міським комунальним підприємством "Львівводоканал", м.Львів до ТзОВ "Олмар", м.Львів про стягнення додаткової плати за скид вод з перевищенням допустимих забруднень в сумі 5 275,61грн.

Розпорядженням заступника керівника апарату №754 від 10.09.2013р. проведено повторний автоматизований розподіл справи №914/3206/13 у зв'язку із перебуванням судді Гоменюк З.П. у довготривалій відпустці. Згідно автоматизованої системи документообігу суду справу передано судді Чорній Л.З.

Ухвалою суду від 10.03.15 р. поновлено провадження у справі, розгляд справи призначено на 15.04.15 р. розгляд справи відкладався з підстав, викладених у відповідних ухвалах суду про відкладення розгляду справи. 10.06.15 р. представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача судом встановлено.

Львівське міське комунальне підприємство „Львівводоканал", м. Львів (надалі - позивач) звернулося з позовом до ТзОВ „Олмар" (надалі - відповідач) про стягнення додаткової плати за скид в міську каналізацію стічних вод з наднормативними забрудненнями.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що на момент порушення ТзОВ «Олмар» користувалося послугами ЛМКП «Львівводоканал» з водовідведення на підставі договору на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізаційної мережі №304228 від 22.02.10 р.

Відповідно до п. 2.4 обов'язкових для сторін "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» підприємства зобов'язані виконувати у повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників якості.

Враховуючи те, що відповідачем порушено вимоги щодо якісних показників стічних вод, останньому нараховано додаткову плату за водовідведення, обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності в сумі 5 275,61 грн. (4 366,02 грн.- додаткова плата внаслідок перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин в стічних водах, 909,59 грн. - нарахування за скид понаднормових забруднень.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив з тих підстав, що на його думку, розрахунок величини додаткової плати для ТзОВ «Олмар» позивачем здійснено з порушенням вимог Правил щодо їх складу та властивостей №4778/36 від 07.03.13 р. та не відповідає вимогам, які містяться в Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затверджених Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002 р.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Згідно з п. 2.6: «Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова», які затверджені рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002р. № 292 (Місцеві Правила): «Встановлення абонентам режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин Міську Каналізацію, формування висновку, щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання Розрахунку входять виключно до компетенції Водоканалу».

На момент виявлення порушення відповідач перебував у переліку підприємств за №426 (підстава ПЛ), для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію. Згідно з Переліком, який затверджений департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, відповідачем (на вимогу п. 4.4 Місцевих Правил) розроблено Проект ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації (надалі Проект Ліміту). На підставі розробленого відповідачем Проекту Ліміту і пп. 4.5...4.5.2...4.5.2.2 Місцевих Правил та п. 2.2.1 Договору Відповідачу доведено Ліміт № 1617 від 01.08..2011р. (копія додається) на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації і надано дозвіл на такий скид.

Відповідно до умов договору (п. 2.1.1) та Місцевих Правил (п.п. 3.5.1, 5.1, 7.3) підприємство зобов'язане здійснювати систематичний контроль за фактичними концентраціями забруднювальних речовин в своїх стічних водах і не допускати, щоб у контрольних колодязях забруднювальні речовини перевищували допустимі концентрації (ДК), які доведено відповідачу Лімітом №1617. Скидання стічних вод з перевищенням ДК оплачується з відповідним коефіцієнтом кратності (п.п. 4.2.2.4, 9.2 Місцевих Правил та п. 3.6 договору).

На виконання обов'язку, відповідно до п. 3.1.4 Місцевих Правил, позивачем, 07.02.2013р. здійснено контрольний відбір проб стічних вод відповідача, про що складено акт № 5131. Частину проби для проведення головного аналізу передано в хімбаклабораторію ЛМКП «Львівводоканал». Іншу частину проби, для проведення контрольного аналізу, передано відповідачу. Контрольний аналіз, як це передбачено пп.з 7.2.18 по 7.2.24 Місцевих правил, не проводився.

За результатами вимірювань відібраної проби стічних вод №951 від 13.02.13 р. хімбаклабораторією ЛМКП «Львівводоканал» встановлено, що скинута відповідачем стічна вода містить забруднення (фосфат), що перевищує відповідні ДК (Ліміт №1617).

Враховуючи вказані порушення, відповідно до поданого розрахунку, позивачем нараховано відповідачу 5 275,61 грн. з яких 4 366,02 грн. -додаткова плата внаслідок перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин в стічних водах, які підлягають стягненню на користь ЛМКП «Львівводоканал», а 909,59 грн. нарахувань за скид понаднормових забруднень - в дохід міського бюджету м. Львова.

Заперечуючи позовні вимоги відповідач вказує на те, що при здійсненні розрахунку величини додаткової плати для ТзОВ «Олмар» за скид стічних вод з порушенням вимог щодо їх складу та властивостей (Розрахунок № 4778/36 від 07.03.2013 р/), відділом контролю за водоспоживанням і водовідведенням Львівводоканалу, в якості показника Qi- об'єм скинутих стічних вод, взято два показники Q1- 67 м3 Q2- 910 м3. При цьому, згідно п.п.8.3.2.1 п.8.3.2 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, кількість стічних вод, прийнятих до каналізації, визначається, зокрема, за кількістю води, що надходить з комунального водопроводу і місцевих джерел, згідно з показами водолічильників. Згідно рахунків Лівводоканалу № 109(3)-196 та № 109(2)-188 від 27.02.2013 року, кількість води, що була отримана Відповідачем за період лютого 2013 року становила 67 м3. Окрім того, при здійсненні наведеного вище Розрахунку, позивачем у розрахунку сум, які перераховуються підприємством до місцевого фонду охорони навколишнього середовища, застосовано коефіцієнт « 0,25», як такий, що відповідає п.4.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затверджених Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19.02.2002 року. При цьому, п.4.2. Інструкції, закріплено порядок сплати підприємствами за скид понаднормативних забруднень, а саме встановлено, що 20% перераховуються водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів, а 80% залишаються у розпорядженні водоканалу і використовуються на відшкодування йому збитків, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту. З огляду на викладене, враховуючи те, що перерахуванню до місцевого фонду охорони навколишнього середовища підлягає 20% плати, перерахуванню на рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища,вважає відповідач повинні підлягати лише 20 % від 4 366,02 грн., а не додатково нарахована сума (П2), яка не входить до розміру плати за приймання наднормативно забруднених стічних вод.

З такими твердженнями відповідача погодитись не можна з огляду на таке. Як вбачається з матеріалів справи, наданий позивачем розрахунок позовних вимог №477/36 від 07.03.13 р., здійснений відповідно до діючого чинного законодавства, зокрема «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 року(Державні Правила), «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» (Інструкція), затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 року, «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації Львова», затверджених рішенням виконавчого комітету ЛМР від 19.09.2002 р. № 292 (Місцеві Правила), а також відповідно до укладеного між сторонами договору на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі № 304228 від 22.02.2010 р.

Так, відповідно до поданого розрахунку, Q2 - це об'єм дощових (талих) стічних вод, який, відповідно до умов договору, у Відповідача становить 910 м3 . Згідно п. 8.3.3 Місцевих Правил «при виявленні скиду до Міської Каналізації стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу та властивостей, об'єм стічних вод визначається за Розрахунковий період, в якому здійснено відбір Проб, згідно з груповим рахунком водоканалу і актом про відбір. Якщо об'єм дощових стічних вод з площ водозбору окремого об'єкта у рахунку не вказано-розрахунок виконується з врахуванням усього об'єму стічних вод з площ водозбору Підприємства. Тобто, у даному пункті Місцевих Правил підтверджується, що у рахунку та у розрахунку вказується та враховується об'єм дощових стічних вод з площ водозабору. У пункті 2.1.1. договору відповідач погодив об'єм дощових(талих) стічних вод у розмірі 910м3(Q2), таким чином, погодив застосування Q2=910 м3 у розрахунку.

Щодо застосування при здійсненні Розрахунку коефіцієнту « 0,25»,

необхідно враховувати наступне. Відповідно до п. 8.4.5 Місцевих Правил розмір плати за скид наднормативно забруднених стічних вод становить: П=П1+П2, де П1 перераховується підприємством на рахунок водоканалу, П2- перераховується підприємством на рахунок фонду охорони навколишнього середовища. Відповідно до п. 8.4.9. Місцевих Правил плата підприємств за скид до Міської Каналізації стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу та властивостей (п. 9.2.2), а також за скид стічних вод без дозволу (п.п. 9.4.2, 9.4.2.1) здійснюється відповідно до рахунків, які виставляє водоканал, і розподіляється таким чином: « 20 відсотків перераховуються підприємством на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища; "80 відсотків перераховуються підприємством на рахунок водоканалу.

З поданого суду розрахунку вбачається, що відповідачу нараховано плату за скид стічних вод з порушенням правил щодо їх складу та властивостей у сумі 5275,61 грн. 20% від цієї суми становить 909,59 грн.(П2), 80% становить 4 366,02 грн.(П1), що відповідає як вимогам Місцевих Правил так і вимогам Інструкції. З врахуванням вищенаведеного суд дійшов висновку про безпідставність тверджень відповідача про те, що 20% плати необхідно вираховувати від суми 4 366,02 грн.

Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Таким чином, матеріалами справи доведено та не спростовано у відповідачем заборгованість відповідача в сумі 5 275,61 грн. Враховуючи вказане, позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача задоволених вимог.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 526, 549, 551, 610, 625 ЦК України, ст.ст. 42, 43, 49, 82-85, 116 ГПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Олмар» (79017, м. Львів, вул. Зелена, 204; код ЄДРПОУ 22411887) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64; код ЄДРПОУ 03348471) 4 366,02 грн. додаткової плати внаслідок перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин в стічних водах та 1720,50 грн. судового збору.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Олмар» (79017, м. Львів, вул. Зелена, 204; код ЄДРПОУ 22411887) в дохід міського бюджету м. Львова - Фонд охорони навколишнього природного середовища (м. Львів, пл. Ринок,1; р/р 33110331700002 в ГУДКУ у Л/о, МФО 825014, код ЄДРПОУ 38008294) нарахування у розмірі 909,59 грн. за скид понаднормових забруднень (код платежу 24062100).

Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 15.06.15 р.

Суддя Чорній Л.З.