ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" червня 2015 р. Справа № 809/1880/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Могили А.Б.
за участі:
секретаря судового засідання Житняк Л.М.,
представника позивача Кічури Г.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до ПП "Ремкомбуд", про стягнення заборгованості в сумі 3521362,00 грн,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області звернулася в суд із позовом до Приватного підприємства "Ремкомбуд" про стягнення заборгованості в сумі 3 521 362 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Приватне підприємство "Ремкомбуд" протиправно, в порушення податкового законодавства допустило заборгованість зі сплати податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість та штрафних санкцій в розмірі 3 521 362 грн.
Представник позивача заявлені вимоги підтримала з підстав, викладених в адміністративному позові. Суду пояснила, що за Приватним підприємством "Ремкомбуд" рахується заборгованість в загальному розмірі 3 521 362,00 грн., яка у встановлений строк не погашена, а тому підлягає до стягнення в судовому порядку. Позов просила задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, суд встановив наступне.
Приватне підприємство "Ремкомбуд" 12.07.2005 року зареєстроване юридичною особою, що підтверджується копією витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.12.2014 року (а.с.16-17).
Крім того, відповідач як платник податків перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.
Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Стаття 4 Закону України "Про систему оподаткування"(чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначала, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Згідно п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську проведено планову виїзну перевірку Приватного підприємства "Ремкомбуд" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2009 року.
За результатами перевірки складено акт за № 20899/23-2/33644936 від 09/12/2009 року, яким встановлено, що відповідачем порушено п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4.1, 4.2 ст.4, п.7.2, пп.7.3.1, 7.3.5п.7.3, п.п. 7.4.1, п.п.7.4.4, п.7.4, пп.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону Українт "Про податок на додану вартість"та п.п. 1.20.5, 1.32 ст.1, п.3.1 ст.3, п.п.4.1.1, п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.5.1, п.п.5.2.1, п.п.5.2.5 п.5.2, абз.4 п.п.5.3.9 п.5.3, п.п.5.6.1 п.5.6, п.п.5.7.1 п.5.7, п.5.9 ст.5, п.6.1 ст.6, п.п.7.4.1, п.п.7.4.3 п.7.4 ст.7, п.п.8.2.2 п.8.2, п.п.8.3.1, п.п.8.3.2 п.8.3 ст.8, п.10.1 ст.10, п.п.11.3.1, п.п. 11.3.5 п.11.3 ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", внаслідок чого занижено ПДВ в сумі 921 648 грн. та занижено податок на прибуток за 2006 рік, 1 квартал 2007 року, 3 квартали 2008 року, за 2008 рік, 3 квартали 2009 року, завищено податок на прибуток за півріччя 2007 року, 2007 рік, півріччя 2008 року, 1 квартал 2009 року, півріччя 2009 року, а також встановлено від'ємне значення об'єкту оподаткування податком на прибуток (а.с. 19 - 44).
Відповідно до висновків вищевказаного акту перевірки позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення за №0002052302/0 від 22.12.2009 року, яким донараховано податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 1 388 810 грн., в тому числі 924 514 грн. основного боргу та 464 296 грн. штрафних (фінансових) санкцій та за №0002042302/0 від 22.12.2009 року, яким визначено суму податкового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 2129322 грн., в тому числі 1120 220 грн. основного боргу та 1009 102 грн. штрафних (фінансових) санкцій.(а.с. 18).
Не погоджуючись із вищезгаданими рішеннями, відповідач оспорив їх, шляхом подання адміністративного позову.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2010 року в задоволенні позовних вимог приватного підприємства "Ремкомбуд" до Державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень за №№ 0002042302/0, 0002052302/0 від 22.12.2009 року відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.12.2013 року постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2010 року залишено без змін (а.с.13-15).
Згідно частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, правомірність донарахування податковим органом податкових зобов'язань, згідно вищевказаних податкових повідомлень - рішень підтверджується рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2010 року, а відтак не потребує додаткового дослідження та доказування.
Крім того, у судовому засіданні встановлено, що Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську проведені камеральні перевірки податкової звітності з податку на прибуток Приватного підприємства "Ремкомбуд".
За результатами перевірок складені акти за 3801/ 1591/33644936 від 27.05.2013 року та за № 3163/1501/33644936 від 16.04.2013 року, згідно яких встановлено, що відповідачем у визначені законодавством строки не подано декларацій з податку на прибуток відповідно за півріччя 2012 року, 3 квартали 2012 року, 2012 рік, 1 квартал 2012 року, внаслідок чого порушено вимоги п.п. 49.1., 49.2, 49.18, ст. 49 Податкового Кодексу України (а.с. 7,10 ).
Згідно п.120.1 ст.120 ПКУ України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори, податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1 020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Відповідно до висновків вищевказаного акту перевірки, позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення за №0012931501 від 31.05.2013 року та за № 0012211501 від 21.05.2013 року, яким до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 3 060 грн та 170 грн. відповідно (а.с.6,9 ).
Згідно пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
На підставі наведеного, податковим органом було надіслано вищевказані податкові повідомлення - рішення відповідачу, які повернулися без вручення у зв'язку із закінченням терміну зберігання (5,8).
Пунктом 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України встановлено що, у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення - рішення вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення. Таким чином, вказані податкові повідомлення-рішення вважаються такими, що вручені платнику податків належним чином.
У відповідності до підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
Таким чином, грошові зобов'язання відповідача з сплати штрафних (фінансових) санкцій, визначені податковими повідомленнями - рішеннями, які відповідачем не оскаржувалися, у відповідності до підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України, є узгодженими з моменту закінчення процедури адміністративного оскарження. Дана обставина також підтверджується пояснення представника позивача.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (Закон втратив чинність з 01.01.2011 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
В зв'язку з несплатою Приватним підприємством "Ремкомбуд" в повному обсязі узгоджених сум податкового боргу та на виконання ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" йому надсилалися перша податкова вимога № 1/909/11569/10/24-150/3087 від 16.04.2010 року на суму 187, 08 грн. та друга податкова вимога № 2/1103/13412/10/24-150/3549 від 21.05.2010 року на суму 178, 08 грн. (а.с.11, 12).
Податкові вимоги, що направлялися відповідачу сформовані позивачем під час виникнення первинного податкового боргу, а їх дані щодо сум сплати податкових зобов'язань (в тому числі і за штрафними (фінансовими) санкціями, пенею) підлягають зміні по мірі виникнення нових зобов'язань по податках, зборах (обов'язкових) платежах чи сплаті боргу.
У відповідності до підпункту 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом та визначене в податкових вимогах, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту, який передбачає процедуру апеляційного узгодження даного зобов'язання, шляхом подання скарг до вищестоящих за підпорядкуванням контролюючих органів та звернення до суду.
Як вже було встановлено правомірність податкових повідомлень - рішень 0002042302/0, 0002052302/0 від 22.12.2009 року підтверджується рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.05.2010 року, а тому є узгодженими. Однак, відповідачем податковий борг не сплачено, а податкові повідомлення-рішення залишено без реагування.
Згідно підпункту 5.4.1. пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Порядок адміністрування податків і зборів з 01.01.2011 року визначають положення Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є органи державної податкової служби.
Згідно пункту 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
В пункті 1 статті 95 Податкового кодексу України зазначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 4 статті 95 цього Кодексу передбачено, що орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
З врахуванням наведеного, суд вважає що адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську є підставним і таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне підприємство "Ремкомбуд" (код ЄДРПОУ 33644936, м. Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька, 198/Б, кв. 61) та за рахунок готівки в дохід бюджету податковий борг в сумі 3521362 (три мільйони п"ятсот двадцять одна тисяча триста шістдесят дві) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 15.06.2015 року.